Rady a tipy

Investovat do nemovitostí můžete i s pár tisíci

Od   | 

Nemovitosti mají pověst stabilní investice, která nejenom ochrání úspory před inflací, ale zároveň je dovede i zajímavým způsobem zhodnotit. Zejména v Česku jsou investice do nemovitostí ve velké oblibě a jejich popularita stále roste.

Zvláště v dnešní době vysoké inflace hledají způsob jak ochránit své úspory i lidé dosud držící své peníze na spořicích či běžných účtech. Velkou nevýhodou investic do nemovitostí byla po dlouhou dobu nutnost vysokého obnosu na pořízení jednotlivých nemovitostí. Ne každý tak mohl vydělávat na růstu nemovitostního trhu. I to se ale v poslední době změnilo. Dnes je možné investovat do nemovitostí už s pár tisíci.

Jak na investování do nemovitostí?

Pokud chcete využít nemovitosti jako investice v době vysoké inflace, ale máte pouze omezený rozpočet pro investici, existuje hned několik možností. Většina z platforem či společností, které takové investice provádí, funguje na bázi podílového fondu.

Ten v zásadě funguje tak, že spojí velké množství menších investorů a nashromáždí tak kapitál vhodný pro nákup větších i menších nemovitostí. Vy jako investor pak vlastníte podíl ve fondu, který má v majetku danou nemovitost či nemovitosti. Výhodou je především fakt, že se takto můžete podílet na výnosech z pronájmu a růstu tržní hodnoty nemovitostí, které byste si jinak těžko mohli koupit sami.

Dnešní fondy jsou zároveň vysoce regulované, aby se zabránilo excesům, které investice do nich provázely v 90. letech minulého století.

Další možností je pak investice do dluhopisů některých developerských společností, které v České republice působí. Ty umožňují podílet se na výnosu z prodeje či pronájmu nemovitostí, které má daný developer v plánu postavit. Jasnou nevýhodou je zde vysoké riziko spojené s případným bankrotem či nedokončením stavby u menších developerů. V případě větších korporací je ovšem toto riziko mnohem menší.

Koho si vybrat a na co dát pozor?

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv možnost, před každou investicí je třeba dobře prozkoumat veškeré podmínky a rizika spojená s konkrétní investicí. Na co si tedy dejte pozor:

  • Jakou formu má investice? Jde o podílový fond či firemní dluhopisy? V některých případech může být v marketingových materiálech rozdíl málo vysvětlený.
  • Jaká společnost se stará o fond či o případnou výstavbu? Vždy dobře prozkoumejte její historii, kvalitu a portfolio manažerů či předchozích projektů.
  • Zaměřte se i na dřívější výkon vybraného fondu. Pamatujte, že předchozí výsledky nezaručují jejich opakování v budoucnosti, ale mohou poskytnout užitečný vhled do správy celého fondu.
  • Důležité je také druh a počet nemovitostí, do kterých fond investuje. Pokud se jedná o nemovitosti v jedné lokalitě či jednoho typu, zvyšuje se riziko celé investice.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login