Architektura a design

Interiérové dveře: Známe nejpoužívanější materiály, ale i různé povrchové úpravy

Od   | 

Vybrat interiérové dveře není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Kromě jejich designu a způsobu otevírání je totiž třeba promyslet i to, jaké materiály zvolíte. A to jak materiály výplňové u konstrukce, tak i povrchové úpravy. Abychom vám vaše tápání usnadnili, představujeme vám nejčastěji používané materiály, zanedlouho se podíváme na zoubek i samotným trendům a otevírání.

Do chodby získáte více světla díky proskleným dveřím. Zdroj: Birou de Arhitectura

Interiérové dveře a materiály

Tvrzená PUR deska

Velkým plusem u dveří vyrobených z polyuretanového materiálu z pěnového podkladu jsou vysoké tepelně-izolační vlastnosti, současně také odolnost proti vodě a vlhkosti. Jde o lehký a velmi pevný materiál, je odolný také proti chemikáliím. Za nevýhodu lze považovat obsah chemických látek.

Voština

Voština se vyrábí ze speciálně tvrzeného papíru, který se skládá do šestihranného tvaru, který připomíná včelí plástve. Tento materiál je vhodný zejména do méně namáhaných dveří, případně do přechodných výplní dveřních otvorů. Nevýhodou je nedostatečná stálost a tuhost, výhodou čistě přírodní složení, lehkost a variabilita.

Plná DTD deska

Nejpevnější a nejbytelnější výplní je plná dřevotřísková deska, která je stabilní a odolná – a to i proti proražení. K jejímu použití dochází zejména u speciálních dveří, například u bezpečnostních vstupních. Nevýhodou je fakt, že jsou takové dveře těžší.

Rekonstruujete? Poradíme, jaké rozměry dveří jsou sázkou na jistotu

Odlehčená DTD deska

Dveře vyrobené z odlehčené DTD desky jsou tuhé a pevné, současně ale nejsou stejně těžké jako dveře vyráběné z plné DTD desky. Tento materiál je levnější, zdravotně nezávadný, ale i dostatečně spolehlivý.

Masiv

Pokud si chcete za interiérové dveře připlatit, můžete se vydat cestou masivu – takové dveře jsou mechanicky odolné, pevné a robustní. Jejich povrchovou úpravu tvoří lak, za nevýhody považujeme jejich omezenou schopnost reagovat na teplotní rozdíly a vlhkost uvnitř interiéru.

Sklo

Vaše interiérové dveře mohou být tvořeny také sklem – ať už čirým, mléčným nebo barevným. je to jen na vás a vašem vkusu. Takové dveře mohou mít namísto klasické kliky jen vyfrézované drážky pro snazší uchopení. Sklo může tvořit také jen část ze dveří. K výrobě se používá tvrzené sklo.

Na skleněné dveře vezměte mikrovláknový hadřík a přípravky na sklo. Zdroj: Dorsis

Povrchové úpravy

Masivní dřevo              

Masivní dřevo patří k přírodním materiálům, které jsou do interiérů zcela nejvhodnější – nejen, že skvěle vypadá, ale navíc napomůže k vytvoření zdravého klimatu u vás doma. Dřevěné dveře budou vypadat luxusně, ale stále jednoduše. Za nevýhodu lze považovat případnou barevnou nestálost způsobenou působením dopadajícího světla a jeho intenzitou.

Povrch z dýhy

Pokud milujete dřevěné dekory, ale chcete trochu ušetřit, jsou pro vás vhodné dveře s dýhovaným povrchem – každé dveře budou jedinečné. Výplň dveří bude tvořit jiný materiál, ten bude potažen dýhou, což je tenký plát masivního dřeva, který je podobně barevně nestálý jako masiv. I zde se moou barvy měnit v závislosti na dopadajícím světle.

HPL – vysokotlaký laminát

HPL je kompozitní materiály, který tvoří několik vrstev, všechny jsou impregnovány pryskyřicí. Jak už vyplývá z názvu, materiál je vyráběn za vysokých teplo ti tlaku. Velkou výhodou dveří z tohoto materiálu je vysoká odolnost proti oděru, samozřejmě i jejich omyvatelnost. Díky tomu jsou dveře vhodné jak do běžné domácnosti, tak i do míst s vyšším provozem, jako jsou školy.

Skleněné dveře můžete opatřit kresbou. Zdroj: JAP

Lakovaná povrchová úprava

Lakované dveře jsou klasikou, s níž se setkal už každý z nás. Mezi nejznámější lakované úpravy patří RAL, EBC a PÓR. Dveře s lakovanou povrchovou úpravou mohou mít různé barevné odstíny ze stupnice RAL, vybírat si můžete nástřik ředitelný vodou, ale i polyuretanový lak.

Velmi odolný je bílý lakovaný povrch, který je vytvrzený za pomoci elektronového paprsku a polymerizací hmot na bázi akrylátu. EBC lakování zajistí stoprocentní vytvrzení laku – povrch je hladký a bez pórů. Jeho výhodou je odolnost a stálobarevnost. Poslední z úprav je úprava dveří nástřikem (PÓR). Povrch takových dveří není hladký, dveře si zachovávají strukturu dřevitých vláken. Vybírat si můžete z bílého, ale i barevného provedení.

Soft CPL

Tato povrchová úprava se používá u dveří s rámovou konstrukcí. Dveře s touto povrchovou úpravou jsou odolné proti poškrábání, oděru a vyblednutí. Oblíbíte si je zejména díky povrchu s kresbou dřeva. U Soft CPL se jedná o obchodní označení, nikoliv po postup výroby tohoto materiálu.

Posuvné dveře vyřeší problém v místě, kde překáží standardní otevírání. Zdroj: Sapeli

Polypropylen

Dveře opatřené polypropylenovou folií jsou hezké na pohled a také odolné proti oděru. Pokud si vyberete dekor s označením 3D, získáte dveře s trojrozměrným strukturovaným povrchem a s plastickým reliéfem.

PVC folie

PVC folie používaná u profilovaných dveří se může pochlubit svojí vysokou odolností, ale i snadnou údržbou. PVC povrch zdůrazní výraznější profilování dveří.

Kašírovací folie

Pokud hledáte funkční a cenově dostupné řešení, doporučujeme vám kašírované dveře. Ty jsou opatřeny kašírovací folií – ta může být bílá nebo s dekorem dřeva, jde o materiál vhodný do prostor bez zvýšené zátěže.

Laminované CPL

Laminované dveře využijete jak doma, tak zejména v náročnějším provozu – jsou mechanicky odolné, výhodou je i stálost barev a jednoduchá údržba. Dveře si můžete vybírat v různých barvách, ale i dekorech dřeva. V hladkém, ale i strukturovaném provedení.

Fotogalerie:

Přesvědčte se, jak černé kliky sluší dveřím

 


You must be logged in to post a comment Login