Inspirace
Industriální styl není doménou jen mužských příbytků. Pozvěte domů kov, beton a spoustu světla
Netradiční, originální, a tak trochu připomínající továrnu. Přesně takový je industriální styl, který si získává v domácnostech čím dál větší oblibu a rozhodně už není doménou pouze ryze mužských interiérů. Poznejte tento, na první pohled drsný, ale přesto velmi příjemný styl.
Několik posledních sezón zaznamenali bytoví designéři mnohem větší zájem o industriální interiér. Elegantní moderna v kombinaci se šarmem starého světa tvoří dokonalý kontrast. Důležité je neomezovat při zařizování svou fantazii, ale naopak jí naslouchat a nechat pracovat, jak umí.
Kde se vzal industriální styl?
O původu industriálního nebo také průmyslového stylu toho není příliš známo. Vyvinul se pravděpodobně na začátku 20. století. Na konci druhé průmyslové revoluce zavřely mnohé velké továrny provozy a přestěhovaly se do jiných zemí. V prázdných průmyslových budovách zůstalo mnoho nejrůznějšího materiálu, který se dal výborně využít v domácnosti, ať už z praktického hlediska nebo jen dekorativního. Na počátku 90. let dochází opět k osidlování měst a s tím spojeným nedostatkem obytných budov. Logické řešení bylo využití starých průmyslových oblastí. Šikovní architekti využili holé zdi továren, jejich architektonické detaily a mechanismy jako místo, kde chce bydlet každý.
Minimum ozdob a dekorací
Průmyslový styl se vyznačuje větší strohostí bez zbytečných ozdob a dekorací. Inspiruje se vznešeným vzhledem skladů, továren a dalších průmyslových objektů. Využívají se holé cihly, kov, dřevo a recyklované materiály. Nábytek musí být odolný s jednoduchým designem v přírodních strukturách a neutrálních barvách.
Industriální styl si zamilujete
Zaměření na neutrální odstíny, materiály s jedinečnými texturami a flexibilitu. To je jen několik důvodů, proč si tento styl musíte zamilovat. Vše snadno vyladíte osvětlením, několika dekoracemi a nábytkem. Industriální styl umí vytvořit moderní interiér, který je navíc velmi ekologický, protože podporuje používání recyklovaných materiálů a již použitého nábytku a vybavení. Důraz je kladen na použití přírodních, holých povrchových úprav.
Kov, dřevo a beton jako dokonalá kombinace
Obrovský boom zažívá v tomto ohledu beton. Dobře se s ním pracuje a zapadne do každého interiéru. Hodí se do kombinace se dřevem i kovem. V nábytku se dává přednost dřevu, hliníku, železu, oceli, cínu, kameni a mědi. Zaměřte se na dřevěné podlahy, kamenné desky a holé ocelové nosníky. Naopak se vyhýbejte příliš jemným a romantickým vzhledům. Nehodí se.
Neutrální odstíny
V průmyslovém stylu se držte neutrálních barev, zejména pak šedé, černé a bílé. Můžete přidat sem tam i tmavší tón na menších plochách. V barvách nechte odrazit svou osobnost. Nehledejte v místnostech pestré barvy. Maximálně povolená je oranžová barva na odkrytých cihlách a zapojit lze taktéž tmavě červenou, vínovou či tmavě modrou. Vkusně působí doplňky ve žluté barvě.
Nábytek připomínající průmyslovou továrnu
U nás ještě nepatří tento styl k tolik oblíbeným, ale často je k vidění například v kavárnách, restauracích a barech, které chtějí mít vybavení odolné. A přesně to industriální nábytek splňuje. Když se rozhodnete si takto vybavit byt, pamatujte, že méně je v tomto případě více. Zapomeňte na dekorativní skříňky a měkoučká křesílka. Klasickou kombinací je studený kov a teplé dřevo. Kovové skříňky, které jistě znáte ze šaten podniků, plechový stůl, židle, kovové police. Ty zjemníte dřevěným nábytkem, ideálně masivním. Veškeré vybavení má vypadat na první pohled staře a trošku opotřebovaně, nehledejte dokonalost. Právě nedokonalosti jsou výrazným prvkem industriálního stylu.
Doplňky a dekorace trochu jinak
Doplňky samozřejmě nesmí chybět, i když industriální styl je vidí trochu jinak. Zkuste si představit odkrytý radiátor, viditelné vodovodní trubky nebo odhalené elektroinstalace. Místo obrazů pověste plechové cedule se starými nápisy, velké nástěnné hodiny a mnoho světel, samozřejmě hodících se k tomu stylu. Ideální jsou kovové lampy, svítidla z trubek nebo samotné retro žárovky. V moderních průmyslových domech najdete světelné koule zavěšené na drátech, osvětlená pódia i stojací lampy.
Otevřený prostor rozdělený na části
Průmyslové továrny, to byl obvykle jeden velký, otevřený prostor. Takový by měl být i váš domov. Otevřený, prostorný a skvěle fungující. Samozřejmě není vhodné, aby připomínal výrobní halu, proto v interiéru chytře uspořádejte nábytek do skupin, abyste opticky velkou místnost rozbili na více částí – zón.
Podlaha z betonu nebo ze dřeva?
Beton a tvrdé dřevo jsou v tomto ohledu nejoblíbenější možnosti. Samozřejmě dřevo má své kouzlo a neotřesitelnou pozici. Vzhled ručně vyrobených podlah z tvrdého dřeva přidává teplo domova a poskytuje dokonalý kontrast k chladným kovovým částem. Na druhou stranu je podlaha z leštěného betonu levnější a ultramoderní volbou.
Jak jste jistě zjistili, industriální styl má mnoho podob a možností realizace. Jeho krása spočívá právě v jednoduchosti a nekonečné fantazii.
Fotogalerie:
Chcete doma úplnou tmu?
You must be logged in to post a comment Login