Kuchyně
Indukce ukazuje záda už i plynu
Vařila jsem už na kdečem (snad kromě otevřeného ohně a kamen na dřevo), na plynu, litinových plotýnkách, sklokeramice a teď nově na indukci. Ta má pro mě jedinou chybu – nejdou na ní péct nasucho bramborové placky.
Nejvíc v oblibě je prý stále plyn, ale mě nebavil. Očouzené nádobí, sporák se složitě čistil a ten zápach, když vám něco uteklo. Ani sklokeramika nebyla v tomhle ideální, i když… Před deseti lety, kdy mi ji poprvé nainstalovali, jsem se na ni nemohla vynadívat. Zmizela ta ohavnost, které se říkalo sporák a která nikdy s ničím neladila. Ale na indukci zkrátka deska s topnou spirálou nemá. Pokrok nezastavíte.
Nádobí musíte vyměnit
Než se dostaneme k samotným deskám, zastavme se u nádobí. To je asi jediné minus indukce, kvůli níž si její pořízení mnozí rozmyslí, což je možná škoda. Řešit to lze i postupně. Nové nádobí nemusíte kupovat najednou a ti, kteří mají dost místa a zavedený i plyn, si ke čtyřplotýnkové indukční desce mohou přidat i dvouplotýnkovou s plynovými hořáky. Nebo dva plus dva. Ostatně plyn se může hodit třeba v případě, že náhle vypnou proud.
Že na indukci neuvaříte ve skleněném či keramickém nádobí, ví už dnes asi každý, méně se ví, že ani v každém nerezovém. Potřebovat budete speciální nerezové nádobí, u něhož je podstatné dno. To totiž musí být feromagnetické (což nám slovník cizích slov vysvětluje jako schopnost silné magnetické polarizace některých kovů a slitin ve vnějším magnetickém poli). Indukce totiž pracuje na principu magnetismu, kdy se ohřívá nejprve dno nádoby a až následně od něho plotýnka. Máte-li doma hrnce starší deseti let, můžete vzít jed na to, že na indukci nepůjdou. Když to budete zatvrzele zkoušet, dočkáte se jen toho, že se nedočkáte, případně uvaříte za velmi dlouhou dobu. Tím ovšem popřete výhodu indukce, tedy rychlé vaření a úspora energie. Obrovskou výhodou indukce je totiž až devadesátiprocentní využití energie, která nikam neuniká. Je to dané podstatou tohoto typu vaření.
Během nákupu nádobí se určitě vyhněte pochybným obchodům a tržištím, kde nabízejí sice nádobí levné, a podle slov prodejce kvalitní a zaručeně nerezové, navíc vhodné na indukci, ale pravda je většinou taková, že vám prodavač buď lže, nebo o původu a kvalitě nabízeného zboží neví zhola nic. Tedy ani to, co umí, nebo spíš neumí. Nádobí nemusí být nutně značkové. Kvalitní, s nímž na indukci spolehlivě uvaříte, koupíte i v běžných obchodech, ale pohlídejte si kvalitu. Jak? Každý hrnec otočte a přečtěte si údaje na dně. Při známce kvality 18/10, můžete být klidní. Sice existují i kvalitnější, ale na běžné vaření tyto stačí. Kvalitní hrnec poznáte i podle váhy, čím těžší, tím samozřejmě lépe, takže stačí potěžkat.
Jak pracuje
Indukční deska pracuje jinak než sklokeramická s topnými spirálami, byť i ona má sklokeramický povrch. Pod ním ovšem topnou spirálu nahradily indukční měděné cívky, které v ní vytvářejí vysokofrekvenční proud a magnetické střídavé pole. Díky tomu indukce využívá teplo přesně tam, kde je ho třeba. Pokud hrnec odstavíte, indukce se okamžitě přeruší a žádné teplo nevzniká. Pozná dokonce, že jste na ni postavili prázdný hrnec a teplotu sníží. Když vám něco uteče, většinou se sama vypne, což je tedy někdy k vzteku, když třeba vaříte knedlíky a netušíte, kdy se voda přestala vařit. Na druhou stranu právě to, že se deska neohřívá, je důvodem, že se jednak snadno udržuje, protože se na ni nic nepřipeče, navíc je bezpečná. Pro vás i okolí, i ty levnější mají většinou dětskou pojistku proti zapnutí.
Jak vybírat
Než se vydáte do obchodu, odpovězte si na několik otázek. Asi hlavní bude, kolik za ni chci, nebo můžu vydat. Samozřejmě jsou mezi námi tací, kteří si kuchyň vybaví nejmodernější technikou, přitom se v ní nechystají vůbec vařit, ale předpokládejme, že většina z nás je normálních. Zpět k otázkám. Důležité je, jak často vařím, jak složitá jídla chystám, pro kolik lidí, kolik místa můžu věnovat varné desce, protože mezi deskou a dřezem, by měl zůstat dostatečný pracovní prostor. Bez jakých programů se nechci obejít.
Klíčovou otázkou může být, jaký máte k dispozici zdroj. I když většinu indukčních desek lze zapojit do běžné zásuvky s napětím 230 V, je mnohem lepší využít třífázovou s napětím 400 V. Pokud ji nemáte přímo v kuchyni, ale můžete ji bezbolestně odněkud přivést, udělejte to. S napětím 230 V nevyužijete plný výkon desky. Bude pomalejší, nebo nebude na všech „plotýnkách“ vařit se stejnou intenzitou. Rovněž se raději vyhněte deskám s příkonem pod 7000 W, jelikož ani v tomto případě nevyužijete její potenciál. Deska s nízkým příkonem vaří pomaleji a nezvládne podávat na všech plotýnkách stejný výkon.
Pět tisíc i víc než sto
Nejlevnější indukční desky začínají na pěti tisících. Mají dané varné zóny, maximálně lze dvě rozšířit na jednu oválnou pro vaření v pekáči. Výrobci je neobohacují nijak chytrými programy, které by jejich cenu zbytečně zvedaly. Mají většinou časovač a pauzu na dočasné zastavení varu. To využijete v okamžiku, kdy potřebujete nečekaně odběhnout, někdo zazvoní, pláče dítě apod. Var se nezastaví zcela, ale maximálně se zmírní, takže pokrm nespálíte. O něco chytřejší a tudíž i dražší jsou ty flexibilní, u nichž lze zóny různě spojovat a rozdělovat. Jen pozor, žijete-li v konfliktnějším partnerství, abyste kromě o teritoria nebojovali ještě o zóny. Flexibilní desky začínají na deseti tisících, ale můžete ji mít klidně i za padesát. Lze zvolit třeba i desku, kde polovina bude flexibilní a druhá s klasickými kruhy.
Na padesáti tisících začínají bezzónové desky, na nichž můžete vařit kdekoli. Jelikož jsou už v základu dražší, předpokládá se, že si je budou pořizovat majetnější lidé s velkými kuchyněmi. Bývají tedy širší, často mají 80 až 90 centimetrů, zatímco ty běžné mívají kolem šedesáti. Ale mít můžete i menší, třeba dvouplotýnkovou. Bezzónové indukční desky s velkým množstvím indukčních cívek jsou logicky vybaveny škálou chytrých programů. K nim patří třeba, že deska si pamatuje tvar jednotlivých hrnců, i když je budete různě posouvat. Na takovou desku si ovšem připravte více než sto tisíc.
Co ještě dovedou
Dovedou toho opravdu hodně a rok od roku víc a víc. Zvažte, jaké programy opravdu využijete, protože upřímně řečeno, dobře, rychle a pohodlně uvaříte i na té nejobyčejnější s jasně vymezenými kruhovými zónami. Zmínila bych asi jen Booster, což je určitě dobrá funkce, která slouží k dosažení maximálního výkonu v krátké době. Hodí se, když vaříte vodu na těstoviny, knedlíky, brambory a spěcháte. Zajímavé jsou možná ještě funkce udržování stabilní teploty, mírné teploty a nekonečné množství dalších. Ale to už je na každém, jaké funkce si přeje a kolik za ně chce či může zaplatit Nabídka je dlouhá.
Fotogalerie:
Jak vybrat kuchyňskou baterii?
You must be logged in to post a comment Login