Zahrada
Je ideální čas pro založení skalky. Radíme krok za krokem, aby práce šla snadno a rychle
Září a říjen jsou ideálními měsíci k založení skalky. Na zahradě již končí práce spojené se sklizní, na zazimování je při letošním teplém počasí ještě nějakou tu chvíli čas, a ten lze vyplnit právě založením skalky. Odolnější rostliny s hlubšími kořeny, které si koupíte v nádobkách, můžete několik dnů po založení skalky už rovnou vysadit; mělčeji kořenící si necháte na jaro. Přes zimu si stavba sedne a odhalí se nedostatky, které na jaře spravíte. Přinášíme vám návod krok po kroku, jak na to.
Umístění
Ujasněte si, kde přesně chcete skalku mít, s ohledem na to, jaké skalničky se vám nejvíce líbí a budete je chtít pěstovat. Ideální je velmi slunné místo, jehož kraje jsou však přistíněny – tam umístíte rostliny, které by celodenní sluneční úpal dobře nenesly. Pokud to jen trochu jde, nezakládejte skalku pod stromem, kořeny by braly rostlinám vodu, nadzvedávaly by kameny a na skalku by na podzim padalo vlhké listí, což jednak přidělává práci, jednak může některé malé choulostivější rostliny i zahubit.
Využijte svah
Pokud už v zahradě máte svah, snažte se ho za každou cenu využít, je to o hodně jednodušší, než ho budovat uměle. Pokud kopeček nemáte, musíte mírný svah vybudovat. Mějte na paměti, že vysoký a příkrý kopec nevypadá přirozeně. Zakládáte-li skalku v přirozeném svahu, dosud porostlém trávou, bude vám stačit sejmout horních 50 cm, vysyspat cca 10 cm drenážního materiálu a naplnit vhodným zahradnickým substrátem, obohaceným případně o listovku, kompost a hrubý písek.
Kameny
Využijte kameny v jednotném stylu, které se vám líbí. Tvarem by měly do skalky zapadat tak, aby opisovaly terén a příliš nečněly. Kameny se dají sehnat v přírodě (buďte ohleduplní a neničte přírodní lokality), ve funkčním lomu, u sousedů, kteří skalku ruší, nebo i v zahradnictví či hobbymarketu. Začněte je umisťovat zdola nahoru, každou chvíli odstupte a kontrolujte, zda netvoříte skalku příliš geometrickou, měla by napodobovat přírodu. Udusejte důkladně zeminu kolem kamenů, abyste netvořili nechtěné úkryty pro mravence a slimáky. Prostory mezi většími kameny vyplňte menšími, šotolinou či oblázky. Nechte skalku několik dní sednout, zmoknout i vystavit slunci. Jedině tak odhalíte nedostatky ještě před osázením.
Osázení
Na podzimní výsadbu si připravte skalničky odolnější, s hlubšími kořeny, které koupíte v květináčích, a sázejte je s celým kořenovým balem. Už od prvních mrazíků tyto nově vysazené rostliny úzkostlivě chraňte např. tkaninou, vrstvou mulče či chvojí. Mělčeji kořenící rostliny dosadíte na jaře. Štěrbiny lze již na podzim osadit netřeskem, ideálně ty svislé tak, aby se v růžicích netvořila voda. Myslete na to, aby vám skalka kvetla co nejdelší dobu, vysaďte např. i rozchodníky, rozrazily a jiné podzimní skalničky. Chcete-li netradiční modrou barvu, vsaďte např. na Cyananthus lobatus, netradiční skalničku z rodu zvonkovitých. Má-li nějaká skalnička specifičtější požadavky na půdu, přisypte při výsadbě kolem ní dle jejích specifických potřeb. Nebojte se do skalky přidat i nějaké jiné drobné rostliny, např. sněženky, krokusy, některé letničky. Může to vypadat velice dobře, i když pravověrní skalničkáři podobné mixování odmítají.
Fotogalerie:
Jaká světla zvolit do zahrady?
You must be logged in to post a comment Login