Inspirace

Co i po třiceti letech chybí vozíčkářům? Přístupná nádraží, byty bez bariér

Od   | 

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, kterou mediálně podporujeme, pomáhá lidem na vozíku po poranění míchy už třicet let. Výročí oslavila zmapováním běžného života vozíčkářů před 30 lety a dnes. Potěšitelné je, že bezbariérovost dnes na rozdíl od doby před 30 lety existuje a zlepšuje se. Vozíčkářům také samozřejmě nahrávají moderní technologie, které například umožňují chytré elektronické ovládání domácnosti, což  člověk se zhoršenou schopností pohybu velmi ocení.  Pokrok však nejde takovým tempem, jako je běžné v zahraničí a je mnoho věcí, které by bylo třeba urychleně systémově řešit. Třeba akutní nedostatek bezbariérových bytů, malý počet bezbariérových nádraží či větší bezbariérovost škol. 

V roce 2018 žilo v České republice 14 420 lidí s diagnózou paraplegie a tetraplegie. Každý rok přibývá cca 250 lidí po poranění míchy, z nichž průměrně 170 se bude pohybovat pouze na vozíku. V roce 1990 byla bezbariérovost, která je pro integraci vozíčkáře klíčová, takřka neznámým pojmem. Situace se zlepšila především ve velkých městech. V Praze je dle tabulky DPP nízkopodlažních cca 74 % tramvají a autobusů z jejich vozového parku a 74 % stanic metra (45 z 61), v Brně je 75 % všech spojů MHD nízkopodlažních, v Ostravě 71 %. Vozíčkáři na rozdíl od minulosti působí na volném trhu práce, roste bezbariérovost škol, kin, divadel, úřadů. Některá čísla už nejsou tak „slavná“. 70 % spojů, které vypraví České dráhy, je sice bezbariérových, ale to samé platí dle SŽDC jen o 54 % nádraží a přepravu provází v praxi komplikace. Bezbariérové byty zoufale chybí a pro žáky a studenty, zejména mimopražské, je stále ještě někdy problematické najít poblíž bydliště vhodnou školu pro vzdělávání. Česká pošta má dle údajů idnes.cz z konce roku 2019 jen 39 % bezbariérových poboček. 997 míst je přístupno tzv. euroklíčem, většinou jde o veřejné WC pro vozíčkáře.

Vyhláška o přístupnosti veřejných staveb se nedodržuje 

 „Za třicet let jsme se samozřejmě velice posunuli. Určitě v bezbariérovosti, i když tam zůstávají velké mezery. Vyhlášku o přístupnosti veřejných staveb máme již od roku 1994, avšak často se nedodržuje a nedělá se maximum pro to, aby bezbariérovost byla standardním řešením. Nerozumím tomu, že po třiceti letech od revoluce jsou bezbariérové toalety používané jako úklidové místnosti. Mám to brát jako důkaz, že se s vozíčkáři v naší společnosti nepočítá?“ ptá se Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA, sama 25 let na vozíku.

„Velký posun vidím především ve zdravotní péči, ve vývoji a dostupnosti kompenzačních pomůcek. Pokud se stal člověku úraz míchy před třiceti lety, umíral často v krátké době nikoli na ochrnutí, ale na komplikace s tím spojené – uroinfekce a dekubity (proleženiny). V dnešní době se vozíčkáři cévkují, což pomáhá předcházet smrtelným komplikacím. Kvalitní zdravotní, kompenzační a sportovní pomůcky se složitě sháněly ze zahraničí, dnes jsou dostupné na českém trhu. Díky internetu jsou dostupné informace, můžeme z domu komunikovat i pracovat, vyřizovat osobní záležitosti. Ochrnutí lidé na vozíku mají dnes vlastní děti, elektronická doba nabízí např. hlasové ovládání počítače, dokonce i domácnosti,“ pokračuje Jančíková a dodává: „Není ostuda se na vozík posadit, je ostuda „zůstat sedět“– zůstat pasivní při dnešních možnostech.“

Chytrá domácnost řízená mobilem se už zdaleka netýká jen světel, ale třeba i klimatizace, topení, zabezpečení a podobně a velice usnadňuje vozíčkářům život. Zdroj: Pixabay.com

Historie České asociace paraplegiků – pomáháme třicet let

Byla založena v únoru roku 1990 jako Svaz paraplegiků, hájící práva lidí po poranění míchy. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. Od začátku své existence Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči – spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků –CZEPA. Mezi dlouhodobé služby patří odborné zdravotní a sociální poradenství; k novějším službám patří například startovací byty, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérové místa v ČR, komunitní a informační portál Vozejkov.cz, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště či preventivní program pro mládež BanalFatal! V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci. Více o projektech na stránkách www.czepa.cz.

Vozíčkáři před 30 lety a dnes

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login