Inspirace
I stavba dětského pískoviště má pravidla: Víme, která to jsou
Radost z pískoviště nemusí mít děti pouze na veřejných hřištích. Jednoduše ho postavíte i na zahradě a rozhodně nemusíte být žádný velký kutil. Důležité je ale zvolit správné místo a velikost, aby sloužilo mnoho let a děti nebavilo pouze chvíli.
Obliba pískoviště u každé generace
Ruku na srdce – kdo z nás si v dětství rád nehrál na pískovišti? Možná si i dnes s vašimi dětmi nebo vnoučaty rádi na pískoviště sednete a uplácáte bábovku nebo postavíte hrad. Hraní si na pískovišti u dětí rozvíjí motorické schopnosti a celkově i jejich představivost a nápady. Výhodou pískoviště je také minimální možnost úrazu, a proto patří mezi nejbezpečnější hrací prvky pro děti.
Proč betonovou stěrku v koupelně a kterou použít?
Správné umístění
Aby pískoviště děti bavilo a vydrželo jim spoustu let, je potřeba zvolit správné místo. Vhodné je pískoviště umístit tam, kam nebude celý den svítit silné sluníčko. Vhodné místo je například u plotu, v blízkosti stromu nebo nějaké stěny. Pokud však na zahradě žádné takové místo nemáte, není problém pískoviště vybavit například slunečníkem a děti zejména kloboučky a kšiltovkami.
Kromě toho je vhodné pískoviště umístit tam, kam máte možnost dobře vidět. Spoustu práce vám usnadní pískoviště poblíž oken z obývacího pokoje nebo kuchyně. Vy můžete doma pracovat a děti si mohou hrát na pískovišti – navíc je budete mít stále na očích. Rozhodně se vyhněte umístění do tmavých zákoutí nebo vlhkých míst.
Velikost pískoviště
Velikost pískoviště závisí na tom, kolik dětí si zde bude hrát a kolik prostoru chcete pískovišti vymezit. Vhodné je, aby dítě mělo kolem sebe dostatek místa a bez problému se sem vešlo se všemi auty, bagry a bábovičkami. Přesto to s velikostí ale nepřehánějte, pro dvě děti postačí rozměr 2 x 2 metrů. Důležitá je zejména výška okraje pískoviště, která může být pro dítě nebezpečná. Proto se pískoviště často umísťuje přímo do jámy, díky které se vyhnete vysokému okraji.
Jaký materiál zvolit?
Pískoviště v převážné většině vyrábíme ze dřeva – ideálně z fošen, kulatiny nebo hoblovaných prken. Dřevo je vždy potřeba opatřit impregnací, aby odolalo vlhku, slunci i mrazu. Před použitím dřevo také dobře zbruste, aby se dítě nemohlo poranit o třísky. Ke spojení jednotlivých kusů dřeva použijte ocelové kotvení nebo tesařské spoje. Klasické hřebíky se umí ze dřeva uvolnit a děti poranit.
Pískoviště můžete postavit i z tvárnic, ztraceného bednění, z klasických cihel nebo z kamenů. Vždy je potřeba zapřemýšlet nad tím, jaký materiál do vaší zahrady sedne nejlépe.
Založení pískoviště
Pískoviště je ideální umístit přímo do země a ani jeho založení není nic složitého. Kolíky a provázky si vytyčte plochu, která představuje pískoviště, a začněte kopat do hloubky alespoň 20 centimetrů. Čím více písku budete chtít, tím hlubší pískoviště vykopejte. Z vykopané jámy nezapomeňte odstranit kořeny a kameny. Poté ji zpevněte zeminou a umístěte geotextilii, díky které vám do pískoviště nebude prorůstat plevel. Je ale potřeba zvolit takovou geotextilii, která nezadržuje vodu a při deštích se tak z pískoviště nestane bazén.
Kde navrhnou i zrealizují návrh osvětlení?
Poté stačí vytvořit jednoduchou konstrukci z vybraného materiálů a nachystat si jemný písek. Do pískoviště o velikosti 2 x 2 metrů postačí cca 400 – 500 kg písku. Nutné je však počítat s tím, že písek bude třeba jednou za čas doplnit.
Udržujte pískoviště čisté
Pískoviště pravidelně kontrolujte tak, aby se v něm nenacházely nebezpečné nebo ostré předměty. Na noc, ale i přes den, pokud si dítě zrovna nehraje, pískoviště zakrývejte plachtou nebo pevným poklopem, díky kterému na písek nevlezou psi nebo kočky, kteří zde rádi vykonávají potřebu.
Zdroj info: Rady pro chytrého stavitele, Hornbach, Dětské hry
Fotogalerie:
Jak zatemnit, aby se nám opravdu dobře spalo?
You must be logged in to post a comment Login