Zahrada

I pokojové rostliny v zimě spí. Jak se o ně starat, aby na jaře opět bujně rostly a kvetly?

Od   | 

Leckdo si myslí, že pokojové rostliny vzhledem k tomu, že s námi „žijí“ ve stálém domácím klimatu, žádným „zimním spánkem“ neprochází. To ale není vůbec pravda. Rostliny reagují na snížený přísun přirozeného denního světla a potřebují speciální péči, aby zjara dokázaly zase začít bujně růst a případně i kvést. 

Dracéna neboli dračinec patří mezi oblíbené pokojovky vyžadující minimum péče. Zdroj: Pixabay

Obecně platí, že takřka všem pokojovým rostlinám by v zimě vyhovovalo chladněji, než v našich domovech mají. Proto, máte-li tu možnost, v zimě změňte jejich uspořádání. Volte světlou, chladnější chodbu, předsíň, zádveří, chladnější ložnici orientovanou na sever. Samozřejmě ale vůbec nejlepší by bylo je nepřemisťovat, ale méně topit, asi jen na teplotu 20-21°C. Kromě rostlin byste tak prospěli i vaší peněžence a v neposlední řadě zdraví. Čím chladnější místo jim najdete nebo vytvoříte, tím více snižte zálivku, nicméně i rostliny, které zůstávají na svém místě a budou mít okolo 22°C, zalévejte o něco méně. Zálivka by měla být asi poloviční, u rostlin v chladu i nižší. Pozor na přelití, které snadno poznáte tak, že před další plánovanou zálivkou je ještě hlína hodně mokrá, rostlina „nepije“. Velmi náchylné na zimní přelití jsou například dracény. 

Na hnojivo a přesazování zapomeňte

Zimní klid je dobou krajně nevhodnou pro jakoukoliv manipulaci s rostlinami. Neostříhávejte je, nesprchujte je od prachu, nepřesazujte, nehnojte. Pokud by rostlina měla přemíru výživy, začala by růst, ale vlivem menšího množství přirozeného světla by přírůstky byly nezdravé, neduživé, světlé a vytáhlé. Přesazená rostlina v době vegetačního klidu není schopna správně zakořenit. A co byste naopak dělat měli, je rostliny pravidelně kontrolovat, zda se na nich neusadili nějací škůdci, kterým vyšší vlhkost a oslabenost rostlin vyhovuje. Pozor na červce, které poznáte podle lepivé „vatičky“. Pokud je rostlina napadena, neobejdete se bez speciálního přípravku. Rostliny mohou dále napadnout například mšice, molice (bílí motýlci) či puklice. Nezapomeňte, pokud budete ošetřovat insekticidem, provést ošetření venku. Proti všem škůdcům pomáhá v létě letnění.  

Mšice se mohou ukázat i v zimě. Jejich primárním zdrojem obživy je rostlinná šťáva. Zdroj: Pixabay

Co je běžné 

Obyčejné žloutnutí a schnutí některých listů, pokud se netýká většího množství, je ale v zimě normální. Obzvláště ztrácí listy oblíbené fikusy, velmi citlivé na menší množství slunečního svitu. Listy šetrně odstraňte. Pozor na přesušený vzduch v panelových bytech během topné sezony. Pokud umístíte na radiátor klasické odpařovače vody nebo pořídíte nějaký moderní zvlhčovač, opět vám poděkují nejen rostliny, ale i vaše sliznice, jejichž choroby typu otravné rýmy budou přicházet mnohem méně častěji a budou se rychleji léčit. 

Vděčný je fikus benjamin, který nepotřebuje zvláštní péči.

Vděčný je fikus benjamin, který nepotřebuje zvláštní péči. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login