Kuchyně
I v panelákové kuchyni můžete pohodlně uvařit. Stačí ji jen správně navrhnout.
Panelákové kuchyně jsou prostě malé, a tak nezbývá nic jiného, než sestavu promyslet do posledního detailu, aby se v ní i přes tento handicap dalo pohodlně uvařit. Máme recept, jak na to.
Dodržujte rozměry, vyplatí se to!
V kuchyni je důležité se volně a bez problémů pohybovat. Při plánování vycházejte z obecného rozměru klasické panelákové kuchyně, který je přibližně 190 x 340 cm. Šířka uličky v kuchyni by proto měla být alespoň 150 centimetrů, ale čím více, tím lépe. Dbejte také na základní rozměry skříněk a zásuvek. Zvolíte-li horní i dolní skříňky, pak pamatujte, že do vyšších skříněk je nutné dosáhnout, a proto by jejich výška neměla přesáhnout 65 cm nad pracovní deskou. Zároveň ale nesmí překážet ve výhledu a omezovat práci při vaření. Horní skříňky bývají užší, než dolní, které mohou mít až 130 cm. Vše ale závisí na tom, jak velkou a prostornou kuchyni máte. Soustřeďte se i na rozměry mezi spotřebiči, protože například plocha mezi varnou deskou a mycím centrem bývá nejfrekventovanější, a proto by zde měl být rozestup minimálně 85 cm. Pečicí troubu či mikrovlnnou troubu umístěte tak, abyste do obou zařízení bez námahy viděli. Myčka by měla být co nejblíže dřezu.
Propojte prostor a plánujte prakticky
Aby paneláková kuchyně nepůsobila stísněně, je skvělým řešením propojit ji s obývacím pokojem a jídelnou a vytvořit tak praktický, polyfunkční prostor. Pokud tyto dva prostory propojit nelze, odstraňte z kuchyně alespoň dveře. Jedině tak bude působit vzdušnějším dojmem. Při zařizování kuchyně vsaďte raději na sestavu v jedné rovině, nebo ve tvaru písmene „L“. Rozhodně se nepouštějte do kuchyně ve tvaru „U“ nebo se nesnažte do stísněného prostoru vměstnat například kuchyňský ostrůvek. Nebojte se naplánovat skříňky až ke stropu, nádobí i potraviny potřebujete uschovat, takže si na nic nehrajte a dbejte především na praktičnost.
Využijte i prostor mezi horními a dolními skříňkami a umístěte sem držáky na nože, papírové utěrky nebo kořenky.
Volte vhodné barvy
Na výběru barev si v panelákové kuchyni dejte záležet. Protože bývá úzká a stísněná, je ideální vybírat ze světlé palety barev, které prostor projasní a opticky zvětší. Vyvarujte se tmavým odstínům ať již se jedná o stěny nebo samotnou kuchyňskou sestavu. Chcete-li ale s barvami experimentovat, ponechte na zdech čistě bílou barvu a jednu z nich vypíchněte nějakým výraznějším odstínem.
Dalším řešením je také zvolit světlé zdi – například bílá, krémová, či světle šedá a k nim vybrat výraznější kuchyňskou sestavu, nebo alespoň záda kuchyně. Na okna nevěšte záclony ani závěsy, a pokud po nich přece jen toužíte, volte průhledné, bílé provedení. Divy dělá i podlaha – pokud ji zvolíte ve světlých barvách, dopomůže prostor prosvětlit. Obecně bude skříňkám slušet například bílá či béžová barva, kterou lze doplnit výraznějšími doplňky. Nebojte se zvolit lesklé provedení, které kuchyni dodá potřebný šmrnc a opticky ji zvětší.
S doplňky to nepřehánějte
Přestože jste milovníky dekorací, v panelákové kuchyni raději držte fantazii na uzdě. Nevystavujte na obdiv příliš předmětů, jelikož kuchyni zbytečně uberou místo nejen prostorově, ale i opticky. Květiny a rostliny nahraďte malými květináči s bylinkami, nebo zvolte dekorativní kořenky, které jsou v kuchyni neustále potřeba. Jako dekoraci zvolte svítidla případně kuchyňské pomocníky, např. držák ubrousků, párátek, papírových utěrek a mnoho dalšího mohou prostor rozveselit a probarvit.
Využijte vnitřek kuchyně na plno
Šetříte-li každým centimetrem čtverečním, pak je velmi důležité, abyste správně rozvrhli vnitřní prostor jednotlivých skříněk. Nutností jsou zásuvky s plnovýsuvy, které umožní nahlédnout do celého prostoru. Kombinace vysoký i nízkých zásuvek umožní efektivně uchovat vysoké lahve či malé kořenky, nejrůznější pořadače na rozmístění poklic, různě velkých talířů či kuchyňských pomocníků pomůže vše přehledně uspořádat. Promyslete, který z rohových systémů je pro vaši kuchyni nejvhodnější. Může se celkem snadno stát, že vysunuté police budou překážet, nebo se vám do nich nakonec nevejdou hrnce či drobné předměty budou padat skrz drátěné koše apod. Samozřejmostí jsou pořadače na příbory a nezapomeňte najít vhodné uložení pro drobné pomocníky.
Fotogalerie:
Na návštěvě v panelákové kuchyni
You must be logged in to post a comment Login