Kuchyně
I v nevelké kuchyni si můžete pohodlně zavařit: Stačí se držet několika pravidel
Máte malou kuchyni? Pak jistě víte, jak složité je vše uspořádat prakticky, přehledně a aby výsledek vypadal dobře. Přinášíme několik tipů, jak i malou kuchyni zařídit tak, aby v ní nic nechybělo a byli jste malým prostorem minimálně omezeni.
Nezapomínejte na rozvržení zón
V každé kuchyni by měly být jasně rozvržené zóny a to platí i v malé kuchyni. Ta by měla být uspořádána do tří částí tak, aby jednotlivé zóny mezi sebou vytvořily jakýsi trojúhelník s délkou stran přibližně 90 cm. Tyto zóny dělíme na vaření, což je prostor pro pracovní desku a ostatní spotřebiče. Dále zónu mycí, kam řadíme dřez a volné místo na odkládání nádobí a poté zónu skladovací jako je chladnička, spížní skříně, nebo samostatná spíž. V opravdu malé kuchyni nejspíše 90 cm délku stran zón nedodržíme, i tak bychom se měli rovnoměrné a co nejdelší délky při zařizování rozhodně držet. Nezapomínejte, že při vaření a přípravě jídla potřebujete na pracovní desce volné místo nejméně 60 – 70 cm. Často se setkáváme také s názorem, že mycí zóna by měla být o něco výš, než je ostatní pracovní deska, avšak v malé kuchyni tento názor neuplatňujte. Malá plocha pracovní desky a vyvýšení mycí zóny by bylo velmi nepraktické.
Schovávejte, co jde
Abychom pracovní prostor v kuchyni co nejvíce rozšířili, je potřeba do kuchyně vměstnat co nejvíce variabilních skříněk a komod. Využijte i vyšší pozice a pořiďte skříňky vysoké až ke stropu, kam můžete schovat například sváteční nádobí, které nevyužíváte každý den. V rohových kuchyní často zůstává naprosto prázdný roh, který lze ale využít. Výrobci kuchyní dnes rozšiřují pracovní prostor díky nejrůznějším detailům, jako například výsuvnou desku skrytou pod pracovní plochou či úložný prostor v soklu. Využívají i prostoru mezi horními a spodními skříňkami a to nejen pro standardní drátěný program, ale navrhují sem uzavřené úložné prostory, vždyť i 20 centimetrů hluboký prostor je praktický pro saponát, mýdlo ad.
Nejen stěny a podlaha si zaslouží světlé barvy, ale i kuchyňská linka
Malá kuchyně přímo vyžaduje optické zvětšení. Toho docílíme světlými barvami na zdech, na podlaze a i na nábytku. Na tmavé a křiklavé barvy určitě zapomeňte a raději sáhněte po paletě s jemnými, světlými odstíny. Bílou barvou na stěně nic nezkazíme, ale vybírat můžeme i z veselých či elegantních barev ve světlém tónu. Také podlaze by měla být věnována velká pozornost. Do malé kuchyně se hodí například světlá dlažba, nebo linoleum, které vydrží i pády nádobí. Také zde volte světlé odstíny, které celý prostor projasní a opticky zvětší. Světlou barvou bychom neměli šetřit ani na samotné kuchyňské lince. V malém prostoru oceníme i její lesklý povrch, na kterém se odráží světlo a tím se opticky zvětšuje místnost. Ideální volbou je čistě bílá, smetanová nebo krémová. Milovníci barev mohou vsadit také na hráškově zelenou či vanilkovou. Všechny barvy můžete skvěle kombinovat například se dřevem nebo sklem. A pokud si přeci jen tmavé barvy odpustit nemůžete, pak je do kuchyně vneste doplňky nebo drobným vybavením.
Jen nejnutnější věci
Malá kuchyně a spousta nepotřebných věcí zkrátka nejdou k sobě. Vyhraďte si jeden den, během kterého přeberete veškeré kuchyňské náčiní a jiné potřeby. Možná se budete divit, jak dlouho jste je neměli v ruce. Pokud něco opravdu nepoužíváte, vyhoďte to. Každodenně používané nádobí a náčiní uschovejte na dobře dostupná místa, kam bez problému a v rychlosti sáhnete. To co, každý den nepotřebujete můžete umístit do vyšších pozic.
Jak osvětlit pracovní desku v kuchyni?
I osvětlení je důležité
I správně zvolené osvětlení dokáže malou kuchyni opticky zvětšit. Do kuchyně se skvěle hodí bodová svítidla ve stropu doplněná svítidly nad pracovní deskou. Osvětlení v tomto případě nesplňuje pouze estetickou stránku, ale především funkční. Není totiž nic horšího, než když během vaření a přípravě surovin na práci dobře nevidíme. Svítidla můžete doplnit dekorativní lampou, která bude ozdobou prostoru.
Pár rad na závěr
- Pracovní deska by měla být cca 75 – 85 cm vysoko.
- Hloubka pracovní desky pro pohodlnou práci by měla činit alespoň 60 – 70 cm.
- Prostor mezi mycím a varným centrem ponechte alespoň 60 cm volný pro odkládání.
- Drobné spotřebiče se pokuste uschovat do skříněk, aby kuchyně vypadala co nejvíce uklizeně.
- Varné a mycí centrum nikdy neumisťujte do rohu. Naopak by mělo být od zdi dodrženo minimálně 40 cm volného místa.
Fotogalerie:
Jak rychle uklidit?
You must be logged in to post a comment Login