Kuchyně
I v nevelké kuchyni se můžete pohodlně usadit
Malé byty si žádají maximálně promyšlená řešení. A to rozhodně platí i v malé kuchyni, kam je potřeba vměstnat ještě jídelní stůl. Pro někoho oříšek, pro někoho výzva. Poradíme vám, jak lze i v malé místnosti vykouzlit prostor pro pohodlné stolování.
Začněme rozměry
Ještě než začneme s vymýšlením, kam jídelní stůl umístit, je důležité si oprášit pár základních rozměrů, které zkrátka musíme dodržovat. Abychom si pohodlně poseděli, musí být židle od stolu odsunuta minimálně 15 – 20 cm. Kdo má však raději více místa, počítejte až 70 cm navíc. Také usazení a následné zvedání by mělo být pohodlné, proto připočítejte zhruba dalších 10 – 15 cm. Nakonec mějte na paměti, že abychom se bez problému najedli, je nutné mít vymezenou šířku u stolu minimálně 60 centimetrů, avšak platí čím více, tím lépe.
Tento typ osvětlení nemusíte zasekávat do stěn
Rozkládací stolky
Rozkládací stůl nejsou nic nového pod sluncem, jen je nutné pamatovat na to, aby se po rozložení vešel, kam potřebujeme. Při výběru dbejte na kvalitní rozkládací mechanizmus a snadnost rozložení. To vše samo sebou zjistíte při koupi a vezte že existují i velmi subtilní modely rozkládacích stolů.
Sklopné, či výsuvné stoly
Skvělým řešením do malé kuchyně jsou sklopné, nebo výsuvné stolky. Po večeři jednoduše odnesete špinavé nádobí a jídelní stolek se může proměnit například v praktickou poličku, kam lze odložit sklenici s vodou, nebo drobnou dekoraci. Tato varianta je však vhodná pro dva, nebo maximálně pro tři strávníky. Důležité je také pamatovat na umístění židlí, pokud je jídelní stůl sklopený nebo zasunutý. Ideální je zvolit takové, které lze složit, nebo alespoň naskládat na sebe a umístit do rohu místnosti.
Využijte ostrůvek
I malé kuchyně mnohdy disponují kuchyňským ostrůvkem, který lze využít pro pohodlné stolování. Důležité je tam, kde se sedí, ponechat volné místo na nohy. Také pamatujte na jeho správnou výšku, která by měla mít zhruba 75 – 80 cm. Pokud preferujete barové posezení, pak nezapomeňte jídelní prostor vybavit výškově nastavitelnými barovými židlemi, které zajistí to správné pohodlí.
Praktická police
Jestliže v kuchyni bojujete opravdu s každým centimetrem a přesto sem musíte vměstnat jídelní koutek, za zmínku stojí i široké police u stěny nebo pod oknem. Pod takovou poličku je potřeba zasunout stoličku anebo židle uskladnit po večeři jinde. Kromě toho prostor můžete využít pro vázu s čerstvě řezanými květinami, nebo jiné kuchyňské nezbytnosti.
Klasická kuchyňská lavice
Další alternativou, jak ušetřit alespoň trochu místa a zároveň docílit co největšího sezení, je lavice. Výhodou kuchyňských lavic je především úzké provedení, na které se poskládá více strávníků. Pokud to prostor dovolí, zvolte lavici ve tvaru „L“, na kterou mohou usednout až 4 lidi. Délka jedné strany by měla být alespoň 150 – 160 cm. Důležité je také lavici opatřit sedáky, dekorativními polštářky, nebo molitanovou opěrkou. Lavice může být sama od o sobě dost tvrdá a nepohodlná a proto je potřeba sezení co nejvíce zpříjemnit.
Fotogalerie:
Nejčastější chyby při plánování osvětlení
You must be logged in to post a comment Login