Kuchyně
I malý byt si zaslouží moderní kuchyň!
To, že vám prostorové dispozice bytu neumožňují mít velkou kuchyň, ve které by se dalo tancovat, neznamená, že byste si nemohli dopřát moderní a útulné místo pro vaření i stolování. Pojďte se s námi inspirovat, jak si vaši malou krásku zařídit k obrazu svému.
Ať chceme nebo ne, je kuchyň místem v bytě, kde strávíme nejvíc času. Připravujeme tu laskominy všeho druhu, myjeme nádobí a často hostíme i všechny naše strávníky. Proto je důležité, abychom se tu cítili dobře a dýchala tu na nás příjemná atmosféra.
VSAĎTE NA BARVY
Barvy jsou zaručeným receptem, jak oživit a rozveselit každé malé zákoutí. Nesmí se to s nimi samozřejmě příliš přehánět, aby nenadělaly víc škody než užitku. Proto vsaďte raději na jednoduchost a eleganci, když se rozhodnete pro barevné kuchyňské skříňky, a vyberte jeden výrazný odstín, který se už o efekt postará sám.
„Mořská, safírová nebo námořnická modř jsou od minulého roku velmi módní barvou i v kuchyňském průmyslu a v zahraničí jsou tyto kuchyně velmi oblíbené. Čeští zákazníci však ve většině případů stále sází na provedení v klasických odstínech,“ prozradila nám majitelka kuchyňského studia v pražském Karlíně, paní Šafaříková.
Pokud máte v kuchyni okno, kterým dovnitř prostupuje dostatek denního světla, nebojte se zařadit na svůj seznam barev i černou. Hladké a jednoduché linie, matné provedení, bezúchytové skříňky, to vše nahraje na smeč vaší vysněné minimalistické kuchyni. Podlaha z masivu nebo v přírodním dekoru a zlaté nebo bronzové doplňky jsou už jenom třešničkou na dortu.
I BAREVNÁ ZÁSTĚNA DOKÁŽE DIVY!
Nezůstávejme ale pouze u barevného provedení nábytku. Nápadné barvy skříněk nemusí být zrovna vaším šálkem čaje, a proto existují barevné kuchyňské zástěny, které vás při vaření zvládnou hravě rozveselit.
„V dnešní době trh nabízí širokou paletu zástěn, které jsou ozdobou každé kuchyně. Při zařizování nové, ale i při rekonstrukci té původní, si každý může vybrat mezi na míru řezanými skleněnými zástěnami v jednobarevném provedení i se vzorovaným motivem, skládanou mozaikou nebo klasickými dlaždicemi různých barev a vzorů.“, říká paní Šafaříková.
KDYŽ JSOU PROSTORY STÍSNĚNÉ
Tam, kde není centimetrů nazbyt, doporučujeme raději světlejší odstíny kuchyňských dvířek, které místnosti dodají čistý a svěží vzhled a opticky ji zvětší. Nechcete se přece cítit jako v temné komnatě. Abyste se ale necítili ani jako v chemické laboratoři, určitě místnost zvýrazněte tmavší podlahou, nejlépe v přírodním odstínu i materiálu. A nezapomeňte! Na každou kuchyňskou linku patří nějaká ta bylinka.
Oříškem bývají i atypické prostory, ve kterých není příliš východisek a spousta nábytku musí být vyrobena na míru. Pokud máte kuchyň v podkroví, využijte výklenků a růžků ve svůj prospěch. Co takhle si do nich nechat „zarámovat“ otevřené police, které využijete nejen na kuchařské přísady, ale i na všechny moudré knihy o vaření nebo vaše oblíbené dekorace.
A KAM USADIT HOSTY?
Vymyslet, kam v malé kuchyni umístit jídelní stůl nebo barový pultík bývá boj. Někdy však není jiná varianta než tento kus nábytku postavit do těsné blízkosti kuchyně, pokud nechcete stolovat na konferenčním stolku v obýváku. Než se tedy rozhodnete stůl pořídit, ujasněte si, k jakým účelům má sloužit.
Pro úsporu místa můžete použít nejrůznějších sklápěcích nebo rozkládacích stolů, nebo si pořídit takový, který bude plnit více funkcí najednou. Dřevěná či kovová deska na zvýšených nohách vám tak poslouží nejen jako jídelní stůl, ale i stylový bar nebo improvizovaný kuchyňský ostrůvek pro přípravu jídel.
You must be logged in to post a comment Login