Inspirace
I v malém bytě lze vykouzlit praktická pracovna
Jestliže se neustále krčíte s notebookem na klíně v obývacím pokoji, nebo na židli u jídelního stolu, je na čase popřemýšlet o zřízení domácí malé pracovny. A to i přesto, že nedisponujete velkým prostorem. Pracovní koutek přeci můžete zařídit i na malém prostoru.
Zapřemýšlejte
Položte si několik otázek, díky kterým bude zařizování pracovny o trošku jednodušší:
- Má pracovna sloužit jen pro vás, nebo i pro jiné členy domácnosti?
- Jak často a v rozmezí kolika hodin budete na tomto místě trávit čas? Pokud totiž pracujete po příchodu domů pozdě do noci, je potřeba pracovnu zařídit tak, abyste nerušili ostatní členy domácnosti.
- Stačí pro práci jen notebook, nebo využíváte více věcí (plány, knihy, dokumenty)?
- Jak by pracovna měla vypadat?
Volné místo pod schody
V některých mezonetových bytech je často nulově využito místo pod schody. Přitom si zde můžeme vytvořit nejen praktický, ale i originální pracovní koutek, který se stane ozdobou bytu. Odborníci se ale shodují, že prostor v okolí schodiště je velmi vytížený, a nebývá zde klid. Pokud se na svou práci potřebujete soustředit několik hodin v kuse, toto řešení není zcela vhodné. Pokud ale naopak tu a tam potřebujete do práce něco dodělat a nevysedáváte u počítače do noci, můžete se pustit do realizace. Asymetrický prostor pod schody lze skvěle využít pro nejrůznější poličky, zásuvky nebo jiný nábytek. Při výběru dbejte i na správně zvolenou židli, která lze pod stůl přisunout a nebrání tak v pohybu.
Disponujete parapety? Pak máte vyhráno!
Některé byty, především ty starší nabízí široké parapety na oknech, které ve většině případů zahlcujeme rostlinami. Takový parapet ale dokonale supluje pracovní stůl a vám už nezbývá nic jiného, než si pořídit padnoucí židli. Většina z nás navíc během práce ocení pohled z okna, který pohladí po duši a dodá energii. Výhodou takto situovaného pracovního místa je také dostatek denního světla, které pro večerní práci můžete doplnit i malou stolní lampou.
Jak elegantně propojit kuchyni s obývákem?
Využijte šatní skříň
Nevíte-li si rady, kde pracovnu zařídit, můžete vyzkoušet také vestavěnou šatní skříň, jejíž část může být vymezena pro výsuvný pracovní stůl. Ten se dá vyrobit na míru, tudíž splyne s ostatním vnitřním vybavením a po práci ho stačí pouze zavřít, jako klasickou skříň. Pokud však není skříň hluboká, můžete dovnitř nechat namontovat sklopný stolek, který po skončení práce jednoduše zvednete a komodu zavřete. Nevýhodou tohoto řešení je, že po každé práci musíte všechny věci ze stolku uklidit, protože teprve pak můžete stolek zasunout dovnitř.
I ložnice se dá využít
Odborníci sice příliš nedoporučují mít pracovní prostor v ložnici, nicméně někdy nemáme na výběr. Pokud se pracovní stůl nevejde jinam, je na řadě popřemýšlet nad pracovnou právě zde. Pokud je to trochu možné, pracovní místo situujte v ložnici tak, aby nebylo první, co při usínání či probouzení uvidíte. Pokud je ložnice velkorysejší, můžete pracovní kout od ložnice oddělit alespoň stylovým paravánem, nebo závěsem.
Nezapomínejte na židli
Nikdy se neodbývejte špatně zvolenou židlí ani přesto, že u stolu netrávíte dlouhé hodiny. Správné sezení je základ a aby vás nezačala bolet záda, bude nutné investovat do kvalitní židle. Kvalitní provedení by mělo mít nastavitelnou výšku opěry zad, ale i výšku sedu, nemělo by chybět kolečkové podnoží. Některé kousky disponují také nastavitelnými područkami nebo podhlavníkem.
Fotogalerie:
Jak ušetřit za vytápění?
You must be logged in to post a comment Login