Obývací pokoje
I do malého obýváku se může vejít prostorná stěna
Malý obývací pokoj rozhodně může být velmi hezký a nemusíte se vzdávat ani obývací stěny. Jen vás čeká důležité rozhodování o tom, jak správně vybrat, abyste neměli místnost zbytečně přeplněnou.
Neberte obývací stěnu jen jako nový úložný prostor, kam se vejde hromada věcí od zimních bund až po rodinná fotoalba. Udělejte to spíš naopak a věci proberte a ty, co nepotřebujete, dejte pryč. Uleví se vám po všech stránkách. Ale nebojte. I menší sestavy toho pojmou docela dost, jen musíte dobře vybrat.
Alfou a omegou správného výběru je velikost stěny
Při výběru obývací stěny budou hlavním kritériem její parametry – výška, šířka a hloubka. Obecně se dá říct, že do menších místností nepatří velké kusy nábytku. Pro obývací stěnu, která může být opravdu velká, to platí dvojnásob.
Do malého obývacího pokoje nepatří stěna, která se vypíná až ke stropu. Měla by poskytnout dostatek prostoru pro televizi a na ty nejdůležitější věci. Často se do spodní části ukládají knihy, časopisy, drobné elektronické věci a jiné malé předměty.
Přidejte ke stěně jednu nebo dvě poličky. Získáte více prostoru pro drobnosti a dekorace a zároveň nedojde k optickému zmenšení místnosti.
Pokud se perete doma s místem a nemáte nafukovací obývací pokoj, zvolte set, kde je součástí i komoda. Tu umístěte klidně na opačnou stěnu. Vypadá to dobře a vy si nemusíte lámat hlavu nad tím, jak sladit různé styly v jednom pokoji. V malém prostoru je vhodné snažit se využívat vertikální nábytek a zařízení. Ušetříte místo na zemi a vhodně využijete prostor na stěnách. V tomto případě jsou ideální závěsné police a skříňky.
Dejte přednost světlým barvám
Malý obývací pokoj je obvykle součástí malého bytu a do něj se nehodí žádné složité variace nábytku. Zde hraje hlavní roli jednoduchost, vzdušnost a světlé barvy. Vynechte ozdůbky i složité tvary, protože taktéž ubírají opticky prostor. Do malého bytu patří světlé barvy, myslete na to při nákupu stěny. Tmavé opticky zmenšují. Pokud na nich přesto trváte, zamiřte je směrem ke dveřím, jsou-li v bílé či jiné světlé barvě.
Kam obývací stěnu postavit?
Kam s ní? Bude stát u krátké, nebo dlouhé stěny v obýváku? U té krátké zabere méně prostoru, a tak zůstane víc místa na rozdělení dalších zón. V případě volby delší stěny je vhodné nechat na každé straně minimálně metr volného prostoru. Dobrým řešením jsou rohové obývací stěny. Zastavěné stěny nábytkem už dávno vyšly z módy, proto je na místě promyslet, co chcete skladovat, a podle toho se zařídit. Až budete mít vše promyšleno, pečlivě přeměřte pokoj, aby nábytek pasoval do rozměru. Nejlepší volbou budou vzdušné a mělké sestavy. Ve stěně je obvykle umístěna televize jakožto centrální bod. Proto volte rozměry i podle její úhlopříčky, aby vám na ní zbylo dost místa. Pokud toto nechcete řešit nebo plánujete v budoucnu pořízení jiného rozměru televize, kupte sestavu bez pevně spojených prvků. Později jednotlivé kusy nábytku jen vhodně přesunete.
Malý byt vybavujte uvážlivě
V malém bytě nemáte tolik možností výběru jako v tom velkém. Během zařizování je proto zapotřebí citlivější přístup. Proto volte opatrně rozměry, barvy a provedení. Na menší stěny dejte poličky, drobnosti do krabic nebo košíčků a udělejte s malého obýváku vzdušné místo, kde se nikdo necítí stísněně.
You must be logged in to post a comment Login