Kuchyně
I v malé kuchyni se dá pohodlně stolovat. Stačí najít chytré řešení
Jídelní stůl v kuchyni by měl být v ideálním případě prostorný, aby se u něj pohodlně najedla pohromadě celá rodina. Ne vždy je to však lehce proveditelné, a tak se objevuje otázka: Kam s ním? Možná vás čeká hodně vynalézavosti a přemýšlení, než přijdete na to správné řešení.
Ani v malé kuchyni se nemusíte spokojit s místem pouze pro příležitostné stolování nebo snídaňový pult. Je to otázka životního stylu a prostorových možností. Královsky se můžete najíst i v docela malém prostoru.
Trocha ergonomie
Minimální plocha pro občasné stravování pro jednoho má mít šířku 55 cm a hloubku alespoň 30 cm. Pokud se chcete pohodlně najíst i s prostorem na skleničky, ubrousky a dekorace, potřebujete prostor alespoň 60 až 80 cm pro jednoho. Čtvercový stolek ke stolování pro dva musí mít k dispozici prostor o šířce minimálně 75 cm, lépe však 85 až 90 cm. Pro čtyři osoby už musí mít stůl alespoň 110 x 60 cm, ale není to příliš pohodlné.
Na odsunutí židle a pohodlné usazení potřebujete prostor minimálně 55 cm od hrany stolu v případě, že za vámi není stěna. Se stěnou počítejte se 70 až 75 cm. Výška jídelního stolu by měla být v rozmezí 72 až 75 cm. Výška klasického barového pultu se pohybuje mezi 100 až 115 cm a tzv. polobar by měl odpovídat výšce kuchyňské linky. Tomu musíte přizpůsobit i výšku židlí. U barového pultu ještě počítejte s prostorem pro nohy při sezení.
Sklopný a stohovatelný nábytek
Na malou kuchyni můžete vyzrát se sklopným a stohovatelným nábytkem. Stůl se jednoduše sklopí a vám zbude pohodlná ulička pro procházení. V době oběda jen zvednete desku a máte jídelní stůl. Také židle se dají uklidit, když jsou stohovatelné, jednoduše je uložíte na sebe někam do kouta. Stejně tak jsou vhodné i židle sklápěcí.
Pokud rádi hostíte větší společnost, pořiďte rozkládací stůl, který rozložíte vždy až na samotné stolování.
Nenáročný barový pult
V malé kuchyni můžete využít desku pod oknem s židlemi uspořádanými vedle sebe nebo propojit kuchyň s obývacím pokojem a propojit je přes kuchyňský ostrůvek s jídelním pultem nebo barový pult. Ten má hned několik funkcí a může sloužit k občasnému i pravidelnému stolování, jako rozšíření kuchyňské pracovní plochy v některých případech dokonce i jako pracovní stůl. Protože oba typy můžeme doplnit odkládacími prostory, máte navíc ještě místo pro uložení věcí.
Barový pult není vhodný pro malé děti ke stolování vzhledem k vysokým židlím. Z nich mohou snadno spadnout nebo je na sebe převrhnout. Pro ně volte raději snížený pult nebo desku ze zadní strany kuchyňské linky.
Široká police jako nouzové řešení
Ve velké nouzi poslouží jako jídelní stůl i široká police, pod kterou jednoduše zastrčíte stoličky či barové židle. Umístěte ji pokud možno k oknu, někdy se vejde i na volnou stěnu naproti kuchyňské sestavě. Prostor ke stolování vznikne i prodloužením nebo zalomením pracovní desky. Pod desku nedávejte skříňky, aby bylo možné zastrčit židle a zbylo místo pro nohy. K sezení pak potřebujete vyšší židle.
Návrat k lavicím a otočný panel
V poslední době se do obliby vrací lavice, které mají tvořit plynulý přechod mezi kuchyňskou linkou a obývacím pokojem v otevřeném prostoru. Na menší ploše poskytnou více místa než běžný stůl a židle a mohou disponovat praktickými odkládacími prostory. Do kuchyňské linky si můžete nechat nainstalovat otočný panel s přídavnou deskou, která se jednoduše zasune pod pracovní desku pokaždé, když ji nebudete používat.
Chytrý nábytek
Chytrý nábytek je takový, který splní svou funkci a poté jej lze složit tak, že zabírá minimum prostoru. Například některé stoly a židle můžete zasunout takovým způsobem, že tvoří jednu hmotu a nepřekáží při obcházení.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login