Inspirace
I malá předsíň může být praktická a pěkná. Víme, jak na to
Jen málokterá domácnost nás uvítá prostornou předsíní, kde nehrají roli centimetry. A přitom i do té nejmenší je třeba vměstnat alespoň malý botník a věšák. A pokud se vejde úložná skříňka a třeba i dekorace, pak nás přivítá milý i praktický prostor – domov, jak má být.
Začněte barvami
Základem úspěchu je správný výběr barev a jejich kombinace. Převážná většina předsíní nedisponuje oknem a pokud ano, je to velké plus. Důležité je tedy malou a tmavou místnost opticky zvětšit a prosvětlit. Vždy sáhněte po paletě světlých odstínů a ty tmavé si ponechte na jiné příležitosti. Tmavé barvy jsme si rovnou vyškrtli, ale co ty výrazné a křiklavé? Těm dejte v malé předsíni taktéž sbohem a vyhýbejte se jim velkým obloukem. Na oko navíc křiklavé barvy mohou působit agresivně a vyzývavě. Při výběru zvolte jednu výraznější barvu s teplým tónem, jako je hráškově zelená, pudrově růžová, karamelová, nebo fialková. Takovou barvu aplikujte v místnosti na maximálně jednu nebo dvě stěny. Pro ostatní vyberte neutrální barvy v podobě čistě bílé, smetanové, nebo krémové. Jedině tak prostor opticky zvětšíte a dodáte mu šmrnc. V předsíni lze šikovně na jednu zeď použít i elegantní tapetu. Při výběru dejte přednost raději jemnému a nenápadnému motivu a samozřejmě světlému odstínu.
Pokračujte podlahou
Jakmile máte jasno v barvách, vrhněte se na podlahu. Na vytížená místa, jako je předsíň, je ideální kvalitní dlažba, která se jen tak nezničí. Pokud ale milovníky dlažeb nejste, pak se poohlédněte po takové podlahové krytině, která nápor vydrží. Skvělou alternativou je například laminát nebo vinyl. Zapomeňte však na to, že na tuto podlahu můžete nakráčet se zablácenými botami. Jelikož jsou zmíněné podlahy celkem měkké, je důležité ke vchodovým dveřím umístit takzvanou špinavou zónu – kousek koberce, nebo rohožku, na které si boty alespoň očistíte anebo je ještě lépe zujete a obuv v ruce přenesete do botníku. Také podlaha by měla být zvolena ve světlých, neutrálních barvách.
Výběr ideálního nábytku
Výrobci na trhu nabízí již kompletní sestavy, kde nechybí věšák, botník, ale i komoda. Takto hotová sestava však není podmínkou. Naopak si můžete podle přání sestavit nábytek podle sebe. V malé předsíni bychom ale měli uvažovat nad vestavěným nábytkem, který nám ušetří místo a zároveň nenaruší jemné linie prostoru. Při výběru nábytku nezapomínejte, že minimální šířka předsíně včetně nábytku je cca 110 – 140 cm.
Jak na inteligentní osvětlení?
Praktická dekorace v podobě zrcadla
Zrcadlo je skvělým řešením, jak do malé místnosti zakomponovat doplněk a zároveň místnost prosvětlit, zvětšit a oživit. Některé sestavy, nebo vestavěný nábytek, může již disponovat zabudovaným zrcadlem. Pokud však zrcadlo není součástí sestavy, můžete ho pověsit na stěnu v úzkém provedení a nebo po celé šířce volné zdi. Díky zrcadlu se můžete prohlédnout nejen při odchodu z bytu, ale i při příchodu, což ocení především dámy. Kromě zrcadla již žádnou dekoraci nevymýšlejte. Zapomeňte na nepraktické lapače prachu, nebo vyčnívající poličky. Pokud vám zbylo trochu místa, využijte ho například pro příjemnou zeleň.
Také s osvětlením si lze pohrát
Kromě výše zmíněného se rozhodně neošiďte na osvětlení. Naopak při výběru zainvestujte a využijte jeho funkce ku svému prospěchu. V malé místnosti oceníte vestavěná bodová LED svítidla, která se hodí jak na strop, tak do zdi k podlaze. Jejich výhodou je, že nikde nevyčuhují, nezabírají místo a zároveň nenarušují linie malého prostoru. Prostorná centrální světla, i dekorativní lampy a lampičky raději využijte v jiné části interiéru.
Fotogalerie:
Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů
You must be logged in to post a comment Login