Rady a tipy

I garáž je součástí domu. Zařiďte ji proto prakticky a s láskou.

Od   | 

Ačkoliv garáž opakovaně uklízíme, nepořádek jako by se tam dělal sám. A to nemluvě o snaze rychle cokoliv najít. Po hodině marného hledání se vypravíme do obchodu, protože to, co hledáme, zkrátka zmizelo. Za týden o ten hledaný kousek zakopneme. Také se vám to nejednou stalo? Nejste sami. Proto by se vám mohlo hodit několik dobře míněných rad, jak tento prostor zařídit, abyste příští boj o hledání ztraceného pokladu vyhráli!

Ať už stojíte před velkým úklidem garáže, nebo pořizujete novou, začněte přemýšlet s papírem a tužkou v ruce a vytvořte si seznam věcí, které v garáži musí být.

1.Samozřejmě auto, garáž je přece určena pro váš vůz. Nicméně, někdo třeba přes letní sezonu raději parkuje venku.

2. Promyslete, jaké objemné věci sem potřebujete umístit –  druhou lednici, mrazák.

3. Sezonní věci – sekačka a zahradní nářadí, kola a nosiče na kola a další sportovní vybavení, pneumatiky.

4. Zvažte, zda potřebujete v garáži dílnu či dílenský ponk. Promyslete jeho velikost.

5. Projděte uvážlivě všechny věci, jestli mezi nimi nejsou takové, které by bylo vhodné vyhodit, darovat či odvézt do bazaru.

Nyní víte, co všechno v garáži bude. V seznamu označte věci, které potřebujete mít u ruky, a věci, které vyndaváte jednou za čas, a mohou tedy být v hůře přístupných regálech.

Nakreslete si svou garáž

Začněte nákresem obvodových zdí garáže. Velké objekty – auto, ponk, skříně, držák na kola, police a regály nakreslete v měřítku a vystřihněte tak, abyste s nimi mohli volně pohybovat. Nebo použijte některý vizualizační počítačový program. Vytvořit plán zabere minimálně 30 minut. Pokud nechcete ztrácet čas, můžete oslovit specializovanou firmu, která je kreslicím softwarem vybavena a může připravit i trojrozměrný plán toho, jak by mohla garáž vypadat. Popusťte uzdu fantazii a nebojte se využít všemožné háčky, nástěnné konzole, stojany a skladovací bosy, nosič na kolo, držáky na nářadí, skříně, regály a police.

Pokud je garáž vysoká 3 metry a garážová vrata mají výšku 2,1 m, můžete využít přibližně 56 cm pod stropem k uložení či upevnění sezonních či méně používaných věcí.

Máte-li vrata vyšší, využijte alespoň část stropu, kde nebude vratům nic překážet.

 Využijte každý centimetr garáže. Pokud by byla vysoká třeba 4,3 m, můžete zvážit vybudování  mezipatra. Nezapomeňte na prostor pod schodištěm a všechny výklenky.

Sklápěcí držák kola Bike Up Peruzzo. Cena 3 069 Kč, Šlapací kolo.

Sklápěcí držák kola Bike Up Peruzzo

Vyberte vhodná garážová vrata

Výklopná garážová vrata – díky jejich posazení není třeba elektrický pohon, protože je snadno ovládnete rukou. Budou tedy určitě první volbou tam, kde již není z nějakých důvodů možné připojení motoru k elektrickému proudu.  Tato vrata ale nezaostávají za ostatními, protože nabízejí všechny doplňky, a to: zateplení, elektrické ovládání, možnost zabudování dveří či okna. Tato varianta je náročnější na prostor před vjezdem a zabere také nemalou část stropního prostoru.

Sekční garážová vrata – nabízejí všechny doplňky jako předchozí vrata. Rozdíl je v prostoru, který je třeba využít k jejich otevření. Jak název napovídá, jsou rozdělena do několika částí, které se skládají a proto zaberou méně prostoru před i za vjezdem. I tato vrata je snadné ovládat mechanicky.

Rolovací garážová vrata – jsou prostorově nejúspornější. Jsou rozděleny na úzké pásy, které se rolují, navíjí do boxu umístěného nad vjezdem. Do tohoto typu vrat nelze umístit vstupní dveře. V jednotlivých pásech mohou však být průhledné obdélníky, které do prostoru pouští denní světlo. Další výhodou je možnost výměny samotného pásku při poškození.

Posuvná garážová vrata – nezaberou žádný prostor uvnitř garáže, tedy ani ten stropní. Zaberou však prostor čelní zdi, kam se posouvají. Díky tomu, že jsou upevněné v kolejnicích, je otevírací mechanismus mnohem méně namáhán a lze říci, že mají delší životnost. I tato vrata lze ovládat mechanicky či elektricky, mají možnost zabudovaných vstupních dveří či oken.

Křídlová garážová vrata – jsou nejméně používanou variantou. Nejsou vhodná do svahu, kam by nebylo možné je otevřít. Zaberou prostor před vjezdem do garáže. K jejich výhodám patří dlouhá životnost, možnost ovládání mechanicky či elektricky. Je třeba dbát na kontrolu zajištění jednotlivých křídel vrat, aby při nedostatečném zajištění nedošlo k poškození vozidla. 

Garáže jsou z běžných prefabrikovaných dílů s výklopnými vraty

Zabezpečte svou garáž

Všechna garážová vrata mají bezpečnostní atest, a nejsou tedy výrazným bezpečnostním prvkem domu. Naplánujte s pomocí odborníka umístění pohybových čidel. Pokud však v garáži máte dílnu, nebo v ní máte uložené hořlavé látky (barvy, ředidla….), nezapomínejte i na detektor kouře, který upozorní v případě požáru.

Garáž situujte směrem na sever

Podlaha v garáži je neméně důležitá

Volit můžete mezi klasickou dlažbou (volte minimálně 8 mm silnou, jinak hrozí její popraskání), betonem nebo litou podlahou. Každá krytina má své výhody i nevýhody. Neprohloupíte, pokud se obrátíte na odborníka, který vybere vhodný poměr ceny a životnosti právě pro daný prostor. Co je ale důležité, zhodnotí, zda podklad v garáži je dostatečně izolován a jaké řešení je vhodné s ohledem na okolní konstrukce a vlhkost, kterou tam svým vozem „přivezete“, jako například sůl ze silnic v zimě, oleje a paliva, která na podlahu mohou kapat. Při nevhodném podkladu a špatně zvolené krytině může voda vzlínat po stěnách a velmi špatně se dá rozlišit, zde je vlhkost způsobena vlhkostí z garáže, či nedostatečnou izolací proti spodní vodě.

Pokud není místa nazbyt, můžete držáky instalovat i do stropu.

Ideální podlaha je z jednolitého odolného materiálu.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login