Rady a tipy
Hrozí vám pronajímatel výpovědí bez důvodu? Nepovolí vám trvalý pobyt? Víme, co si (ne)může dovolit
Spousta lidí touží po vlastním domu či bytu. Bohužel – valná většina skončí v nájmu, především kvůli aktuálním podmínkám pro získání hypotéky a rostoucím cenám. Kolem nájemního bydlení však koluje spousta polopravd. Víte, které jsou nejčastější?
Ačkoliv se může nájemní smlouva uzavírat i ústně, nájemce by měl vždy trvat na její sepsání – v opačném případě bude tahat za kratší konec provazu. Zatímco nájemce se zavazuje platit nájemné, pronajímatel přenechává byt do dočasného užívání nájemci. Existuje však několik situací, kvůli nimž vznikají spory mezi oběma stranami. O co jde?
Když vám pronajímatel zakazuje přihlášení k trvalému pobytu
V místě, kde bydlíte, se sice evidovat nemusíte, přináší to s sebou ale více výhod než nevýhod. Bude pro vás snadnější přebírání pošty, ale i komunikace s úřady. Pokud máte rodinu, usnadní vám to zápis dítěte do školky. K tomu, abyste si v místě pronájmu zřídili trvalé bydliště, souhlas pronajímatele nepotřebujete. Stačí, když si vezmete nájemní smlouvu a předložíte ji na městském či obecním úřadě, vyplníte přihlašovací lístek a uhradíte správní poplatek. Nahlášení trvalého pobytu vám pronajímatel zakázat nemůže. I tak je ale lepší, když se s pronajímatelem v klidu domluvíte.
Která pračka ve slim verzi vypere 10kg prádla?
Libovolné zvyšování nájemného?
Pokud jste si mysleli, že vám může pronajímatel zvýšit nájemné jen tak, podle svých vlastních představ, není to pravda. Podrobněji jsme tuto tématiku rozebrali ve článku: Zvýšil vám pronajímatel nájemné za byt? Víme, podle jakých pravidel může postupovat.
Bezdůvodná výpověď ze dne na den
Zatímco vy jako nájemce můžete nájemní smlouvu vypovědět kdykoliv (i bez důvodu), pronajímatel si toto jednání dovolit nemůže. Nájem vám může vypovědět jen z důvodů, které jsou vyjmenované v občanském zákoníku. V případě nájmu na dobu určitou je to pouze v případě, že má být byt vyklizen z důvodů veřejného zájmu nebo v případě, kdy nájemce hrubě porušuje své povinnosti, které mu z nájmu vyplývají. A v případě, kdy déle než tři měsíce neplatí nájemné a služby, záměrně poškozuje byt či způsobuje potíže pronajímateli nebo sousedům.
U nájmu na dobu neurčitou může dojít k výpovědi, pokud byt potřebuje užívat pronajímatel sám nebo manžel v případě rozvodu, nebo jeho příbuzný či příbuzný manžela. V tomto případě musí pronajímatel svoji potřebu prokázat.
Když má vše platit nájemce
Nájemce by měl provádět a hradit jen běžnou údržbu a drobné opravy. Patří sem například opravy jednotlivých částí vrchních podlah, opravy a výměny vypínačů, zásuvek, jističů, domácích telefonů. Oprava odsavače par, sprch, umyvadel, výlevek a van. Drobnou opravou se dle výše rozumí opravy do 1000 Kč.
Nařízení stanovuje roční limit oprav hrazených nájemcem. Pokud součet nákladů za drobné opravy přesáhne v kalendářním roce částku 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu, další opravy se v daném roce nepovažují za drobné a nájemce je platit nemusí.
Pokud se oprava nepovažuje za drobnou, obraťte se na pronajímatele. Pokud to nebude řešit, můžete poškození odstranit sami a žádat náhradu.
Jak má správně vypadat bezpečnostní kování?
Pronajímatel v bytě
Pronajímatel bytu k vám nemůže chodit tak, jako by tam sám bydlel. Do bytu může vstoupit jen ve dvou případech. Pokud to vyžaduje technický stav nemovité věci – třeba kvůli opravě. A pak v případě, kdy to vyžadují právní okolnosti. Nájemce je povinen umožnit vlastníkovi vstup do bytu v době tří měsíců před skončením nájmu – za účelem prohlídek dalších nájemců.
Zdroj: Občanský zákoník, Kapitoly o bydlení
Trendy jsou svítidla z přírodních materiálů
You must be logged in to post a comment Login