Inspirace

Houbičky, hadříky nebo kuchyňské utěrky. Jak o ně správně pečovat?

Od   | 

Houbičky, kuchyňské utěrky a hadříky nejrůznějších typů tvoří nedílnou součást běžné kuchyně. Víte, že zároveň patří mezi nejvíce plné bakterií? Právě proto je velmi důležité o ně správně pečovat a pravidelně je měnit.

Houbičky jsou semeništěm bakterií

Péče o houbičku je jednoduchá. Nejlepší dezinfekcí je vyčištění v mikrovlnce nebo v myčce na nádobí. Tam dojde ke zlikvidování takřka 100 % bakterií. Do mikrovlnné trouby dejte houbičku lehce navlhčenou asi na jednu minutu. Další variantou je namočení v octové vodě. Tam je můžete také vařit asi 10 minut. Po každém použití je také vypláchněte, vyždímejte a nechte uschnout. Pamatujte na to, že ani sebelepší péče neznamená, že můžete houbičku používat donekonečna. Pravidelně ji měňte každých 10 až 14 dnů.

V houbičkách se může nacházet až 54 miliard bakterií na jeden krychlový centimetr. Ač je jich většina neškodných, některé problémy způsobit mohou.

Kvalitní houbičky vám vydrží déle funkční. I ty ale potřebují správnou péči. Zdroj: Vileda

Kuchyňské hadříky

Péče o hadříky je velmi podobná jako o houbičky. Jelikož přichází do styku s kousky jídla, různými tekutinami a usazeninami, musíte je pravidelně prát. Měňte je každý den nebo obden, skladujte zvlášť v krabičce s víkem a pak najednou vyperte. Nepřidávejte k nim žádné jiné věci. Začněte tím, že je zhruba na půl hodiny namočíte do horké vody s octem či jedlou sodou. Tak je zbavíte zápachu. Vyperte je v pračce s octem nebo jedlé sody a hned po praní je vyjměte a nechte uschnout. Můžete také sušit v sušičce. Po každém použití je pořádně vymáchejte a vyždímejte. Nechte je volně uschnout, aby vám nezačaly zapáchat.

Tip: Jestliže utíráte hadříkem něco, kde bylo syrové maso, vyměňte jej ihned a dále nepoužívejte, dokud ho nevyperete.

Mikrohadřík dokonale saje rozlité tekutiny. Zdroj: Vileda

Utěrky perte hned po koupi

U utěrek začneme s péčí hned po koupi. Je totiž nutné je nové jednou nebo dvakrát vyprat, aby začaly správně sát. Nejstarší postup je ten, kdy utěrky vyvaříte přibližně hodinu v hrnci s vodou. Samozřejmě mnohem jednodušší způsob je pračka. Stačí vám prací prostředek, je lepší sypký a může být bělící. Přidejte klidně půl litru octu. Tím utěrky vydezinfikujete a s nimi i pračku. Ocet umí rozpustit usazeniny z prášků a gelů a udržuje pračku a její součásti v pořádku. Jelikož jsou utěrky často mastné, držte špinavé stranou od ostatního znečištěného prádla. Po vyprání a usušení je dobré je vyžehlit, pokud nejde o materiál, který se nežehlí. Ty jen poskládáte a uklidíte.

Častým problémem u utěrek jsou různé fleky. Abyste je vyprali, namočte ihned utěrku do teplé vody s pracím práškem a přidejte sodu a olej. Stačí lžíce. Je opravdu důležité udělat toto rychle, abyste později skvrnu skutečně vyprali. Osvědčený způsob, jak odstranit skvrny, je žlučové mýdlo. Přetřete jím skvrny nebo je nechte namočené přes noc. Mastnotu z utěrek dostanete pomocí prostředku na nádobí, který na zasažená místa nanesete a necháte působit. Dobře působí také jedná soda, kterou smícháte s vlažnou vodou a dáte na skvrnu. Nechte působit a poté vyperte.

Tip: Pokud na utěrky použijete sodu nebo mycí prostředek, nenechávejte je zaschnout. Látka se může poškodit nebo změnit barvu. Pokud nejde skvrna dolů, použijte jemný kartáč nebo starý zubní kartáček.

Utěrky používáte často k leštění příborů a utírání talířů. Udržujte je dokonale čisté. Zdroj: Pexels

Hadry na podlahu a mopy

Čisté podlaze věnujete jistě spoustu pozornosti. Věnujete jí také mopu nebo hadru na vytírání? I v nich se usazuje spoustu bakterií. Po každém použití je proto důkladně vymáchejte, vypláchněte ve vlažné vodě s octem. Pokud octu neholdujete, použijte svou oblíbenou dezinfekci. Vyždímejte a nechte vyschnout. Většinu hadrů a látkových návleků na mopy lze prát v pračce cca na 60 °C. Pračku po jejich vyprání vždy lehce umyjte a pusťte na krátký program.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login