Rady a tipy
Houbaříte? Poradíme vám, jak na sušení hub
Podzim je známý jakožto vrchol houbařské sezony. Právě v průběhu tohoto ročního období je největší šance, že si z lesa odnesete košík plný hub. Pokud se vám obzvlášť zadaří, budete jich mít víc než na jednu houbovou omáčku – a zbytek budete muset následně zpracovat.
Způsobů, jak můžete zpracovat nasbírané houby, je několik. Mezi nejznámější patří sušení, kterému se dnes budeme věnovat podrobněji. Dalšími způsoby je pak mražení, nakládání do octa či soli, kvašení, ale i skladování v tuku či vlastní šťávě. Z hub si můžete vyrobit také vlastní houbovou pastu, která má konzistenci hustého sirupu.
Které houby jsou (ne)vhodné k sušení?
Češi jsou národem pivařů, ale také houbařů. Mezi nejčastější způsoby, jak lze houby uchovávat k dalšímu použití, patří sušení. Nezapomínejte však na to, že ne všechny houby je vhodné sušit.
Mezi houby nevhodné k sušení patří hřiby žlutomasé (babky) – při jejich sušení by se v nich mohl namnožit nebezpečný parazit. Mezi další nevhodné druhy patří pýchavky, ryzce, podzimní čirůvky a další houby, které jsou plesnivé nebo mokré. Naopak vhodné jsou další druhy hřibů, žampiony, klouzci a bedly. Všechny tyto houby lze sušit různými způsoby.
Klasické sušení hub jako ho znaly naše babičky
Ještě před tím, než se pustíte do sušení hub, je musíte řádně očistit za pomoci nožíku, vhodný je i vlhký hadřík. Houby nikdy neoplachujte, červivé, plesnivé a mokré kousky rovnou vyhoďte. Hlavy, ale i nožičky hub krájejte na tenké plátky. Myslete na to, že tenčí plátky budete sušit kratší doby, tlustší zase déle.
Plátky hub rozložte v jedné vrstvě na rám, který potáhnete pletivem případně záclonou. Houby můžete umístit na čerstvý vzduch, ale i na radiátor, kde budou schnout rychleji. Nikdy je nedávejte na přímé slunce, kde by se mohly zapařit. Vzhledem k nevyzpytatelnosti počasí doporučujeme houby na noc nebo v případě deště schovat domů. Dalším způsobem, jak můžete sušit houby na vzduchu, je jejich navléknutí na režnou nit. Stejně jako korálky. Takto navlečené houby zavěste do průvanu na suché místo.
Sušení hub v pečicí troubě
Houby můžete sušit také v troubě. Očištěné houby nakrájené na plátky vyskládejte na plech, opět jen v jedné vrstvě, ideálně na pečicí papír. Zpočátku se houby suší na nižší teplotu – a to kolem 20 až 30 stupňů Celsia. Ke konci sušení můžete teplotu zvýšit na 70 stupňů Celsia.
Houby je třeba v průběhu sušení alespoň dvakrát obrátit a za pomoci suché utěrky je zbavit vlhkosti, jinak dojde k jejich zapaření. Troubu nechte při sušení pootevřenou nebo zapněte větrák, aby mohla přebytečná vlhkost unikat ven. Usušené houby nechte vychladnout, poté je skladujte v dobře těsnící sklenici. Houby do sklenice nedávejte teplé, jinak budou plesnivět.
Jak správně čistit nerezový dřez?
Sušení hub v sušičce
Houby můžete pohodlně sušit také ve speciální sušičce, kde mimo jiné usušíte také ovoce, zeleninu či maso. Jde o sušení, které je za pár hodin hotovo, vás to nestojí téměř žádnou námahu. Při sušení navíc nemusíte houby obracet a sušit hadříkem.
Sušení za pomoci soli
Sušení za pomoci soli patří k méně obvyklým, zato efektivním způsobům, jak můžete houby sušit. Sůl je dobrý konzervant, takže nehrozí, aby houby zplesnivěly. A jak na to? Plátky hub zasypte solí a dejte je do tepla, ideálně nad radiátor nebo ke kamnům. Houby jednou za čas promíchejte, za dva dny je můžete soli zbavit a uskladnit.
Jak na skladování sušených hub
U sušených hub si musíte dávat pozor na vlhkost, která by mohla způsobit plísně. I proto houby dávejte do sklenic až po jejich vychladnutí, sklenice by měly dokonale těsnit. Před moly je ochráníte přidáním pár lístků bobkového listu do sklenice.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login