Kuchyně
Odmrazujete mrazák a čistíte lednici? Udělejte to rychle a efektivně
Chladnička i mraznička (ať už jsou zvlášť, nebo kombinované) patří k nepostradatelným pomocníkům v každé domácnosti. Vy jim můžete jejich službu oplatit pravidelným čištěním, které je zbaví nebezpečných bakterií, vznikajících plísní či nepříjemného zápachu. Když k tomu přidáte i odstranění námrazy, ušetříte také za energie.
Čištění lednice: Připravte si vše potřebné
Před samotným čištěním lednice (pokud se chystáte i na mrazák) je vhodné vypojit spotřebič z elektřiny. Pod lednici umístěte staré noviny nebo hadr, který zachytí odtékající vodu. Z chladničky vyndejte všechny potraviny tak, aby zůstala prázdná. Rovnou zkontrolujte data spotřeby a prošlé potraviny vyhoďte.
K čištění chladničky budete potřebovat čisticí prostředek na mytí chladniček, případně směs saponátu a vody. K dezinfekci pak můžete použít buď dezinfekci vhodnou na čištění lednice, ale i vodu s octem, který má také dezinfekční účinek. Potom si přichystejte také kartáček, s nímž vyčistíte odtokový kanálek a měkký hadřík. Nakonec i hadřík, se kterým vše vytřete dosucha.
Jak vyčistit vnitřní prostory lednice
Ze všeho nejdřív z lednice vyndejte všechny police i šuplíky. Ty můžete umýt ve dřezu (nebo ve vaně či sprchovém koutu) za pomoci běžného saponátu. Stěny lednice nejprve omyjte vodou se saponátem, případně se speciálním čističem. Poté ji ještě otřete dezinfekcí či vodou s octem. Před tím, že vrátíte police i šuplíky dovnitř, je nutné vše vysušit. V opačném případě by mohla vzniknout námraza.
Nezapomínejte na těsnění
Spousta bakterií i plísní se usazuje v těsnění u dveří. Hrubých nečistot se můžete zbavit za pomoci kartáčku nebo vysavače, zbytek je třeba omýt vlhkým hadrem. Gumu těsnění můžete nakonec natřít minerálním olejem či vazelínou, díky tomu zůstane těsnění pružné a nepopraská.
Vyčistěte také vnější součástí lednice
Venkovní povrchy chladničky je vhodné otřít čisticím prostředkem a vlhkým hadříkem. Poté vyleštit suchou utěrkou. Zapomínat byste však neměli ani na chladicí žebra a kondenzátor – tyto části bývají zanesené prachem, ale i nečistotami.
Kondenzátor se čistí nejlépe jemným kartáčkem – odstraníte s ním nečistoty, ale nic nepoškodíte. Pomoci vám může i vysavač s nástavcem. Zde žádnou chemii nepoužívejte. Chladicí žebra očistěte vlhkým hadříkem.
Zápach se line z odtokového kanálku
Jednou z nejčastějších příčin páchnoucí lednice je odtokový kanálek. Pokud se odtok ucpe, nemá kudy vytékat vysrážená voda. K čištění kanálku se používá speciální kartáček, který je většinou součástí příslušenství, které k chladničce dostanete. Použít můžete i tenký drátek, špejli či jehlici na pletení. Usazeniny tímto způsobem jednoduše vyjmete, kanálek vytřete hadříkem a čistidlem.
Lednici je vhodné umývat alespoň jednou za měsíc, kondenzátor a chladicí žebra ideálně jednou ročně.
Jak odmrazit mrazák
Velké kusy ledu na stěnách, těžko se otevírající šuplíky – signály, že je nejvyšší čas pustit se do odmrazení mrazáku. Věděli jste, že u mrazáků, kde není k dispozici funkce No Frost, je třeba odmrazování provádět ideálně 1 až 2krát ročně? Potraviny z mrazáku je třeba vyndat – buď do chladicího boxu či tašky. Pokud ničím takovým nedisponujete, dejte šuplíky s mraženými potravinami do vany a nechte je v těsné blízkosti, aby se vzájemně ochlazovaly. Mrazák vypojte ze zásuvky.
Pokud není součástí vašeho mrazáku odtokový kanálek, připravte si dostatek ručníků, které budou průběžně zachytávat odtékající vodu. Dveře od mrazáku nechte otevřené, aby led mohl povolit samovolně. Nikdy nepoužívejte vysoušeč vlasů, přímotopy a další zdroje tepla. Ve chvíli, kdy bude mrazák bez ledu, jej omyjte vlažnou vodou se saponátem, poté vysušte.
Nakonec zkontrolujte těsnění – pokud nebude těsnit po celém obvodu, budete jej muset vyměnit. Když budete mít hotovo, mrazák opět zapněte. Počkejte půl hodiny, než do něj vrátíte všechny potraviny.
You must be logged in to post a comment Login