Rady a tipy
Jak hloubkově vyčistit koberec a zbavit ho skvrn a zápachu
Koberec interiér zateplí, jak pohledově, tak i vůči chladu. Dělá také velkou parádu. Občas se však stane nějaká ta nehoda a nejrůznější skvrny ho časem připraví o jeho původní krásu. To ale není nic, co by se nedalo napravit. Existují totiž způsoby, jak můžete koberec hloubkově vyčistit a navrátit mu svěží vzhled.
Zatímco nějakou dobu se od koberců v interiéru upouštělo, dnes jsou zpátky v kurzu. Přirozeně totiž zateplí místnost, jsou příjemné a navíc vyzdvihnou celkový vzhled interiéru. Jednu obrovskou nevýhodu proti klasické podlaze ale mají – skvrny z nich se nedají jednoduše setřít.
Jak často čistit koberec
Pokud se čištěním myslí vysávání, pak je dobré k této činnosti přistoupit alespoň jedenkrát týdně. Tedy v případě, že nemáte domácí mazlíčky. S nimi se totiž musí vysávat mnohem častěji. K hloubkovému a mokrému čištění se pak běžně přistupuje jednou až dvakrát ročně. Záleží především na tom, jak moc je koberec zatížen a jak moc na něm jsou případné nedostatky vidět.
Kam pro koberce?
Vyčištění koberce v 7 snadných krocích
Na hloubkové čištění koberce si můžete najmout profesionální firmu, která se o vše postará. Pokud se vám ale nechce někoho složitě shánět nebo dlouho čekat, můžete se do likvidace nečistot pustit sami.
Krok č. 1: Ukliďte okolní nečistoty
Základní chybou je, že se často pustíme bezhlavě do vysávání a okolní prach a nečistoty koberec zase rychle zanesou. Proto před hloubkovým čištěním řádně otřete prach z okolního nábytku a odstraňte všechny zdroje nečistot. Nezapomeňte proto setřít prach také z parapetů a kartáčovým nástavcem vysát rolety i žaluzie.
Krok č. 2: Ukliďte nepořádek
Pokud se do úklidu koberce pouštíte bez větší přípravy, začněte odstraněním většího nepořádku. Posbírejte viditelné chomáče vlasů nebo chlupů a odstraňte všechny předměty, které by vám při vysávání mohly zbytečně překážet. Odsuňte nábytek a veškeré drobnosti.
Krok č. 3: Důkladně vysajte koberec
Možná jste zvyklí vysavačem přejet ty nejvytíženější části koberce a zbytek vysát jen občas. Nyní je důležité věnovat pozornost každému místu. Pro důkladné vysátí zvolte také menší a užší nástavce, které umožní proniknout opravdu všude a důsledně odstranit všechen prach a suché nečistoty.
Krok č. 4: Odstraňte skvrny
Teď přichází ta nejdůležitější část, a to je hloubkové odstranění jednotlivých skvrn. V běžném provozu často dochází k tomu, že se na koberec něco vylije nebo na něj něco upadne. Ideálním řešením je skvrnu ihned odstranit. Nicméně ne vždy na to máme dostatek času, a tak po pár dnech zjistíme, že tam i přes úsilí nějaký ten flek zůstal. Jednotlivé skvrny se ale dají odstranit jednoduše:
- Zvířecí moč: Odstranit malou zvířecí nehodu z koberce můžete snadno. Stačí smíchat 2 hrníčky octa, 2 hrníčky vlažné vody a 4 lžíce jedlé sody. Směs naneste na skvrnu, nechte pár minut působit a poté dosucha vytřete.
- Červené víno: Víno z koberce nasajte kuchyňskou utěrkou (neroztírejte ho!). Poté smíchejte kuchyňskou sůl s vodou v poměru 1:3, naneste na skvrnu a jemně vmasírujte. Poté vyčistěte dosucha.
- Mastnota: Nejprve na skvrnu přiložte kuchyňskou utěrku a přežehlete na nízkou teplotu. Poté si vytvořte směs z octa, vody a mýdla. Koberec řádně vyčistěte a nechte vyschnout.
- Vosk: K odstranění vosku poslouží žehlička a kuchyňská utěrka. Papírovou utěrku stačí na skvrnu položit a přežehlit. Vosk se na ni přilepí a koberec bude zase jako nový.
- Káva: Jako v případě všech tekutin i zde platí, že nejprve je třeba ji z koberce vysát ubrouskem. Pak na místo naneste perlivou vodu a sůl. Nechte směs působit a poté ji vysušte.
- Zápach kouře: Nejen skvrny, ale také pachy dokáží koberce znečistit. Skvělým přírodním pohlcovačem zápachu je jedlá soda. Posypte ji tedy koberec a poté ji důkladně vysajte.
Krok č. 5: Završte úklid mokrým čištěním
Pokud je koberec pořádně vysátý a velké skvrny jsou pryč, pak je třeba koberec vyčistit hloubkově. Pro tyto účely je nejlepší si koupit nebo zapůjčit profesionální parní čistič. Jestli ale nechcete čekat, můžete se rozhodnout pro specializovaný přípravek na čištění koberců, který se míchá s vodou nebo domácí směs, ve které bude:
- prací prášek
- ocet
- jedlá soda
- teplá voda
Pamatujte, že by směs neměla být příliš agresivní, takže hlavní složkou bude vždy voda. Do jednoho litru teplé vody proto dejte zhruba 20-30 ml octa, lžíci sody a lžíci pracího prášku, který se postará i o příjemnou vůni. Celou směs pak pořádně rozmíchejte a dejte do rozprašovače.
Směs nejdříve vyzkoušejte na malé skryté ploše. Pokud nedojde k poškození nebo změně barvy koberce, můžete se pustit do plošného čištění.
Koberec si rozdělte na pomyslná políčka (zhruba 25×25 cm) a postupně je směsí postříkejte a jemně ji do vláken vmasírujte měkkým kartáčem. Je-li koberec hodně zanesený, můžete si směs nachystat do kbelíku a nanášet kuchyňskou houbičkou. Pamatujte ale, že koberec má být vlhký, nikoliv promočený.
Nechte směs několik minut působit na koberci a poté ji čistým měkkým hadříkem začněte z koberce stírat. K tomu si připravte kyblík s čistou vodou a hadru po každém úseku vyperte. Nezapomeňte vodu pravidelně měnit.
Krok č. 6: Nechte koberec řádně vyschnout
Jakmile máte hotovo, nechte koberec několik hodin řádně proschnout. Udělejte v místnosti průvan, případně si přichystejte i větrák. Pokud máte tu možnost, nechte místnost větrat klidně celou noc. Na koberec během té doby nedávejte žádné předměty. Zda je koberec úplně suchý se můžete přesvědčit tak, že na něj položíte kuchyňskou utěrku a zatížíte ji svou vahou nebo těžkým předmětem. Pokud je utěrka vlhká nebo mokrá, pak dejte koberci ještě čas.
Krok č. 7: Vysajte koberec
Na závěr je dobré koberec ještě jednou vysát a načechrat tak jeho vlákna. Jestli jste při čištění přehlédli nějakou drobnou skvrnu, dočistěte ji zvlášť. Pak si budete moci užívat čistého a provoněného koberce.
Zdroj: The Spruce, Home Made Simple, Vychytávkov
Používáte správně houbičky a hadříky?
You must be logged in to post a comment Login