Zahrada

Gladioly: Křehká krása, která stojí za to

Od   | 

Na přelomu srpna a září vykvétají pozdně, tedy zhruba v červnu, sázené hlízy mečíků neboli gladiol. Asi si také vybavujete slova z populární písničky, kde se mluví o „dvou křehkých snítkách rudých gladiol“. Pravdu má píseň v tom, že tato nádherná květina k řezu je skutečně velmi náročná. Pokud ovšem znáte někoho, kdo má v srpnu narozeniny, určitě se jejímu pěstování věnujte. Nádhernější kytici z vlastní zahrady těžko někdo oslavenci přinese. 

Kdy vysazovat a kam 

Gladioly vysazuje nejdříve koncem dubna, a to pouze tehdy, je-li už stálé a alespoň průměrně teplé počasí. Na výsadbu je ideální i celý květen a první polovina června. Mečíky se dají vysazovat i v druhé polovině června, pro ty, kdo si přejí jejich rozkvět v září, je to už ale trochu riziko, že jejich krásu sníží nepřízeň podzimního počasí. Vyberte slunné stanoviště, chráněné před větrem, který je tak rád láme. Pozor na vlhká místa, mečíky by tam trpěly houbovými chorobami. 

I takto mohou být gladioly zbarvené. Zdroj: Pixabay

Jak hnojit 

Půdu dostatečně vyhnojte hnojivem typu Cererit či NPK, a to několik týdnů před výsadbou hlíz. Mečíky jsou na bohatou půdu velmi náročné. Pokud byste je však pohnojili přímo v době růstu organickým hnojivem, uškodíte jim. Hnojení Cereritem opakujeme začátkem srpna. Pomoci jim také může ledek amonný s vápencem v dávce cca 20 g/m2, a to zhruba měsíc po vysazení. Pozor také na škůdce a choroby, případně zasáhněte vhodným postřikem. 

Hlízy skladujte na suchém místě s teplotami bez mrazu, ale ne vyššímu než deset stupňů. Zdroj: Pixabay

Kdy vyndavat a co se stane, když hlízy nevyndáte 

Gladioly musí z půdy ven zhruba první týden v říjnu. Na místě, kde jste vysadili hlízu, najdete na podzim dvě: starou dole a novou nahoře. Spodní opatrně odstraňte a vše nechte několik dní v pokojové teplotě zaschnout.  Očistěte od nechtěných brutů a snadno oddělitelných slupek,  posypte vhodným přípravkem proti plísním a chorobám a umístěte do chladného, ale bezmrazého a suchého prostoru. Ideálně tam, kde cirkuluje vzduch. Pokud hlízy nevyndáte, je možné, že zimu přežijí, obzvláště na chráněnějších stanovištích nebo v teplejších oblastech. Skoro jistě však následně vyrostlé rostliny budou slabé, s ubohým, pokud vůbec nějakým květenstvím. 

V kytici vypadají vždy nádherně mixy barev. Zdroj: Pixabay

Jak je řezat

S květem odřízněte pouze jediný list. Řezejte ráno, a to tehdy, když vespodu rozkvétá první květ. Pokud opatříte řezaným gladiolům teplotu pouze okolo 20°C, vydrží vám ve váze i dva týdny. Květy, které ponecháváte na okrasu zahrádky, nechte dokvést a následně seřízněte. Nějaké listy můžete ponechat, dokud nezežloutnou samy. 

Gladioly musí ven, jakmile zežloutnou. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login