Kuchyně
Kuchyně podle feng shui přináší do rodiny štěstí a hojnost
Kuchyň bývá často nazývána srdcem domova. Je to centrum zdraví a hodně vypovídá o životním stylu rodiny. Říká se však, že kuchyň má vliv i na hojnost a rozmanitost života, potažmo na naše finance. Podle Feng šuej se právě v této místnosti odráží rodinné štěstí, neboť kvalita jídla poukazuje na bohatství rodiny.
Kuchyň je místem, kde se vytváří zdroj naší postnatální energie. Jistě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že to, co jíme a pijeme, ovlivňuje naše zdraví, vitalitu a náladu. To je staré moudro, ke kterému se v poslední době vracíme, a nijak to nesouvisí s tím, zda se zajímáme o východní učení, či nikoliv. Z hlediska Feng šuej však nejsou důležité jen výživové tabulky na potravinách, ale jeho celková energie, která vstupuje s jídlem do lidského těla. S kvalitou této energie souvisí, mimo jiné, i nálada a rozpoložení člověka, který jídlo připravuje. Je důležité, aby se každá kuchařka nebo kuchař cítili v kuchyni spokojeně a bezpečně a nebyli zbytečně nervózní. Proto je dobré zařizování kuchyně věnovat dost času. Nejvíce by do zařízení měl mluvit ten člověk, který bude jídlo připravovat.
Energetický průvan
Ve chvíli, kdy se kuchařka pohybuje v takzvaném energetickém průvanu (např. je-li kuchyň průchozí a dveře jsou naproti sobě), nebo když má vstupní dveře za svými zády, nemusí se cítit komfortně. V takových případech je ideální, pokud můžeme dispozici kuchyně změnit. Ale ne vždy můžeme sáhnout po ideálním řešení. A tak, pokud to možné není, se musíme zamyslet, jak komfort vytvořit. Často se v chytrých knihách doporučuje, aby bylo v kuchyni malé zrcátko nebo zrcadlící nerezová plocha, která upozorní na to, co se děje za zády kuchaře. Tady však dávejte velký pozor. Pokud máte něco podobného v kuchyni a zároveň je to permanentně ušpiněné a zamazané od tuku, nadělá to víc škody než užitku. Pokud nejste schopni udržet tento prvek čistý, dejte ho raději pryč. Je to i jeden z problémů dnes tak moderních nerezových kuchyní. Kromě toho, že působí velmi chladně a neosobně a hodí se více do fastfoodovych provozů, je také velmi těžké je udržet věčně čisté a nablýskané. Mimo to je nerez prvkem kovu, zatímco kuchyně má energii ohně. Z přírody víme, že oheň taví kov. Tyto dvě energie se přetlačují o svou moc, a tak nepřispívají k celkové harmonii kuchyně. Mnohem lepší je kuchyň dřevěná nebo kombinace dřeva či lamina napodobující dřevo s dalšími materiály či barvami.
Jiným řešením, které zbrzdí tok energie útočící na záda kuchařky, je zavěšení dominantního svítidla nebo mobilu (ozdoba na tenkých nitkách zavěšená u stropu) na spojnici mezi dveřmi a sporákem. Pokud je to obyvatelům domova příjemné, je dobré dveře zavírat a umístit na ně jemnou zvonkohru, která vždy upozorní na vstup do místnosti. Ale podotýkám důležitost faktu, že zvonkohra nebo zvoneček nesmí lekat nebo být zvukově nepříjemná. Zvuk má být takový, aby nás pohladil a jemně upozornil.
Stagnující energie
Zatím jsem mluvila o energetickém průvanu v kuchyni, který nesvědčí nikomu, ale stagnující energie je stejně škodlivá. Může se objevovat v místnostech bez oken nebo v přeplněných multifunkčních prostorech. Příliš mnoho nábytku brání energii v pohybu. Pokud při každém otevření lednice narazíme na roh linky, nebo budeme muset kličkovat mezi nábytkem, příliš chuti k vaření z čerstvých potravin nám to nepřidá. Nakonec raději koupíme již hotové jídlo, které bez menších komplikací ohřejeme. V horším případě v mikrovlnné troubě. Kuchyň řídí chod domova. Jestliže je charakterizována jednoduchostí a jasným pořádkem, pak tyto kvality prostupují i do připravovaného jídla a také do nás. Z toho důvodu je dobré, pokud nemáme pracovní plochu přeplněnou různými mechanickými pomocníky, v horším případě potravinami, obaly a kuchyňským náčiním. Totéž platí i pro skříně na potraviny a spíže a chladničky. Pokud obsahují starší nebo prošlé potraviny, vytváří kolem sebe stagnující (jinovou) a škodlivou energii (čchi), která proniká k ostatním potravinám. Obzvláště studené jídlo v chladničkách, které je samo o sobě jinové povahy, velmi snadno přijímá jinovou energii. Proto, máte-li v oblibě studenou kuchyni, snažte se maximálně eliminovat stagnující jinovou energii, která vstupuje do potravin a mění je v jed. Proto je dobré čas od času tyto zásoby probrat a vyhodit vše, co už není k užitku. Lidé často mívají doma konzervy, kterých si nevšímají, dokud se nezkazí, nebo načaté exotické omáčky a koření, které se postupem času stávají škodlivými.
Pořádek a čistota jsou na místě
Někteří lidé ve spojitosti s Feng šuej zmiňují nutnost naprostého, až sterilního pořádku a čistoty. Proto, aby energie dobře proudila, bychom neměli schraňovat nepotřebné věci, a zahlcovat tak domovy. Mnohem více než sterilní pořádek, jehož jsme pak otrokem, je důležitý lad a určitá uspořádanost věcí. Soulad je příjemný našemu oku a přispívá k teplu domova. Mluvíme-li o kuchyni, tam jsou požadavky na čistotu a uspořádanost o něco větší než třeba v obývacím pokoji nebo ložnici. I když rozhodně nepatřím k ženám, které dennodenně chodí s hadrem a vysavačem, kuchyně a především sporák spolu s pracovní deskou jsou místa, která musí být zbavená špinavého nádobí, drobků nebo cákanců od omastku. Jinak nemůžu jít spát. A tak děkuji intuici a své mamince, které mě už od mládí vedly k tomu, že deska sporáku se musí blýskat, ačkoliv jsem ve své první domácnosti žádné Feng šuej poučky neznala. Pokud se potýkáte s finančními problémy, či vaše zdraví není úplně v pořádku, zkuste se podívat na váš sporák a celou vaši kuchyň. Neříkám, že je to jediný důvod, proč se tak děje, ale je dobré mít jistotu, že vaše finance neřídí zaschlé zbytky jídel z minulých dní.
Magický trojúhelník
Rovnou se také podívejte, v jakém vztahu jsou spolu sporák, dřez a lednice. Každý z těchto předmětů totiž patří díky své energii k jinému prvku – sporák je oheň, dřez voda a lednice je kov. Asi tušíte, že oheň a voda nebo led (kov) moc dohromady nejdou, a tak by neměly být vedle sebe. Pokud tomu tak je, vložte mezi dřez a sporák něco dřevěného, co vytvoří energetický most mezi vodní a ohnivou energií. Může to být třeba vařečka. Ideální je – a to i z hlediska ergonomie –, pokud tyto tři zařizovací předměty tvoří trojúhelník. Pokud chceme jít ještě více do hloubky, je dobré vědět, v jakém sektoru domova se kuchyň nachází, nebo v jakém směru je sporák. Jestli nás při vaření tento směr podporuje, nebo naopak oslabuje. K tomu už ale potřebujete konzultanta Feng šuej, který spočítá vaše osobní číslo a podle toho určí vhodné směry.
You must be logged in to post a comment Login