Rady a tipy

Home office, aneb jak se při práci doma cítit jako doma

Od   | 

V době internetu, počítačů, mobilů a jiných technologií má stále více lidí možnost pracovat z domova, a tak si do svého soukromého teritoria začleňují i pracovnu. Nejen z pohledu feng shui je důležité, aby tento prostor nebyl zároveň jídelnou, obývacím pokojem anebo dokonce v nejhorším případě ložnicí.

Domácí pracovna by měla být samostatná místnost, kde po ukončení práce můžete zavřít dveře a „odejít domů“. Ve chvíli, kdy se kancelář začne rozlézat do vašeho domova a ztratíte pevné hranice mezi prací a odpočinkem,  přestane práce z domova přinášet volnost a svobodu a domov nebude místem pro relaxaci a nabírání nových sil.

 

Tip: Chcete ušetřit na tonerech do tiskárny? Zkuste si pořídit kompatibilní toner. 

 

Kam umístit pracovnu

Určitě je velmi důležité, zda-li vytváříte hodnoty telefonováním, ťukáním písmenek do počítače, nebo jestli je vaše práce tvořivá či závislá na příchozích klientech. Každopádně určitě nic nezkazíte tím, pokud pracovnu umístíte poblíž hlavního vstupu do domu. Říká se, že tak budete blíže příchozí energii. Vstup má navíc sám o sobě energii jedničky, tedy kariéry. V neposlední řadě, chodí-li k vám klienti nebo kolegové, je dobré, aby museli co nejméně procházet soukromou zónou.

Výmalba a dekorace

Zařízení pracovny, ale i její barevnost jsou samozřejmě odvislé od toho, v jakém oboru pracujete. Zároveň je však velmi důležité, které barvy či vzory jsou pro vás nejpříjemnější. Pokud někdo praktikuje masáže nebo různé ozdravné kůry, určitě nebude rušit jemný tón zelené, která evokuje zdraví, či bílá, doplněná o přírodní dřevěný nábytek. Lomená oranžová vytváří pocit tepla, žlutá je vhodná pro studium.  Naopak chcete-li být v práci hodně kreativní a aktivní, můžete volit sytější i ostřejší tóny barev. Potřebujete-li se do práce hluboce ponořit a bádat, může být pracovna bílá, šedá nebo modrá, ale určitě v jemných tónech. Pozor, aby modré nebylo moc, to se pak může stát, že budete až příliš hloubaví a práce vám nepůjde od ruky.

Pracovna je místem, kde není od věci vystavit, čeho jste ve svém profesním růstu dosáhli.

Většinou to bývají různá zarámovaná osvědčení, vysvědčení či jiné doklady o dosaženém vzdělání nebo o osobním úspěchu, které považujete pro práci za důležité. Pokud můžete, umístěte to doprostřed stěny, která je vlevo od vstupu. Studium a vzdělání je totiž něco, na co chcete prací navázat a toto místo je pro to vhodné.  Pokud nemáte na stěně  proti vstupu uprostřed okno, můžete tam pověsit nějaký obrázek, který je symbolem toho, kam ve své práci chcete směřovat.

Kam a jak se posadit?

Stejně jako ve všech místnostech je i v pracovně důležité, abyste se cítili bezpečně. Tomu napomáhá, když máte krytá záda. To znamená, že sedíte tak, abyste měli za sebou pevnou oporu – nejlépe stěnu, a zároveň jste od stolu dobře viděli na vstup. Pokud máte svůj stůl v prostoru, určitě je vhodné si pořídit pracovní židli s vysokou opěrkou až nad hlavu, která vám poskytne dostatečnou ochranu a pocit bezpečí. Výběru židle byste měli věnovat velkou pozornost, aby vyhovovala nárokům na zdravé a pohodlné sezení. Velikost a tvar stolu jsou také velmi důležité.

Větší stůl podporuje sebedůvěru. Obdélníkové stoly se zakulacenými rohy jsou do pracovny vhodné, jsou stabilní a pevné, a tak na nás také působí. Kulatý stůl je vhodný do různých zasedaček a míst, kde potřebujeme s kolegy komunikovat, kolem tohoto stolu proudí energie velmi svěže.

Asi nejhorší variantou je umístit stůl pod okno, zády ke dveřím a přesně do spojnice dveří a okna. Prudký atak energie, který vám půjde přímo do zad, bude způsobovat horší soustředěnost na práci nebo učení. Ideální je, pokud znáte své osobní číslo a pozitivní směry a uzpůsobíte sezení tak, abyste se dívali ve směru, který vás podporuje.

Co bychom neměli opomenout

Určitě byste měli věnovat pozornost dobrému osvětlení. Tlumené a jemné osvětlení je vhodné spíše pro relaxaci. Pokud chcete udržet pozornost a aktivitu, určitě byste měli mít v pracovně dostatečné a kvalitní osvětlení. V dnešní době se nevyhneme elektronice v podobě telefonů, počítačů, tiskáren apod. Proto je vhodné v pracovnách rozmístit zelené rostliny, které čistí vzduch. Pozor ale, abyste kytičkám věnovali dostatečnou péči. Pokud budete mít po měsíci v pracovně uschlou nebo skomírající rostlinu, ve které nebude moc života, bude kolem sebe šířit nemocnou energii, která na vás bude působit a bude ovlivňovat i výsledky vaší práce. Stejně negativně bude působit nepořádek. Stohy časopisů, katalogů či reklamních tiskovin vytváří stagnující energii, kterou můžete vnímat jako pocity zahlcení prací, stresu a napětí. Proto je dobré, abyste vždy alespoň jednou týdně udělali očistu vašeho pracovního stolu  a celé pracovny. 


1 Komentář

  1. Pingback: Jak a kde zřídit pracovnu v malém bytě - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login