Rady a tipy

Ekologicky šetrný úklid? Máme pro vás hned několik tipů

Od   | 

Plánujete se pustit do pravidelného vánočního úklidu? A rádi byste ušetřili nejen přírodu, ale také čas a peníze? V tom případě pro vás máme hned několik tipů na to, jak můžete uklízet ekologicky a šetrně. Třeba se vám zalíbí natolik, že je začnete zavádět i do běžné úklidové rutiny.

Rozhodli jste se, že je na čase začít šetřit přírodu? Chcete uklízet mnohem šetrněji a ekologičtěji, avšak vaše skříňka je plná nejrůznějších chemických prostředků? Určitě to neznamená, že byste svoje zvyky měli měnit ze dne na den. Když však budete do své úklidové rutiny pomalu zařazovat nové zvyky a postupně se zbavíte svých zásob, můžete je plně nahradit těmi novými. Starou chemii však můžete spotřebovat také v menší míře. Zkuste prát prádlo s poloviční dávkou pracího prášku, na mytí podlahy také bude stačit jen menší množství přípravku. Úklid přírodními prostředky sice nepáchne tolik jako těmi chemickými, účinky jsou však stejné, někdy i lepší.

Začít můžete postupně. Snižujte dávky pracího prášku, postupně přejděte na šetrnější prostředky. Zdroj: pexels.com

Občas stačí hadřík s vodou

Velkým pomocníkem při úklidu se vám mohou stát mikrohadříky. Nejen, že vám mohou sloužit dlouhá léta, navíc mají všestranné využití. Na rozdíl od bavlny má mikrovlákno hned několik cenných vlastností. Tyto hadříky mají členitý povrch, umí do sebe absorbovat spoustu nečistot, navíc vás zbaví bakterií. Leštící mikrohadříky vám usnadní mytí oken, ale i zrcadel. Bude vám k tomu stačit voda.

Jak na vodní kámen

Vodní kámen nemusíte čistit za pomoci agresivních čistících přípravků. Naopak – bude vám stačit použít to, co máte běžně doma. Vápenné usazeniny, ale i vodní kámen odstraní kyselé čistidlo – ideálně ocet, který má ve své kuchyni každý. Pomoci vám může také kyselina citronová. Tu seženete v každé drogerii nebo supermarketu. Pozor si dávejte při kontaktu s mědí nebo u popraskaných povrchů armatur, kde by mohl ocet barvit nazeleno.   

Ucpané odpady v kuchyni

Cítíte v kuchyni nepříjemný zápach? Jednou z jeho hlavních příčin jsou ucpané odpady, v nichž dochází k usazování zbytků jídla. Přitom stačí jedna maličkost. Začněte používat sítko na odtok, které zabrání tomu, aby se do odpadu dostaly jakékoliv nečistoty. Jednou za týden odpady prolijte horkou vodou, občas přidejte i trochu octu. Když už je odpad ucpaný, použijte na jeho čištění šetrný čistič s enzymy.

Citron je v velkým pomocníkem nejen při vaření, ale také při úklidu. Zdroj: unsplash.com

Používejte mikrovlákno

Hadřík z mikrovlákna je asi třikrát jemnější než hadřík z bavlny. Taková tkanina obsahuje velké množství pórů, které jsou schopny zachytit velké množství nečistot. Ty pak ve svých mikropórech uvězní do té doby, než se vyperou. Při praní mikrohadříků nepoužívejte aviváž, která póry uzavře.

Kuchyň plná citronu

Citron není jen důležitým zdrojem vitaminu C, ale také velkým pomocníkem pří úklidu kuchyně. Kuchyňskou linku můžete vyčistit půlkou citronu namočeného v jedlé sodě a vlhkým hadříkem (mimo nerez a mramor). Dále vás zbaví skvrn na kuchyňském prkénku, v myčce vám pomůže v boji proti mastnotě, ale taky s ním můžete čistit spáry v koupelně. Smíchejte citronovou šťávu s jedlou sodou a touto kašičkou a zubním kartáčkem je můžete vyčistit. Citronová šťáva vám pomůže také s čištěním plastových nádobek na jídlo.

Ekologické pomůcky

Přípravky nejsou tím jediným, co vám může usnadnit váš úklid. Velkou pomocí se pro vás mohou stát také ekologické pomůcky. Protože houbička na nádobí a švédská utěrka nejsou tím jediným, na co se můžeme spolehnout. Vyzkoušejte také pomůcky, jako jsou: lufa, drátěnka z kokosu, houbička z juty, kartáč z kokosových vláken, utěrka z biobavlny nebo již zmíněné mikrovlákno.

Při úklidu můžete používat mnohem víc pomůcek než jen houbičku a bavlněný hadřík. Zdroj: unsplash.com

Jak čistit pračku

K čištění pračky není třeba sahat rovnou po chemii. Pokud je vaše pračka novější, nalijte do ní litr octa a zapněte ji na běžný program. Ocet ji zbaví vodního kamene, odstraní zápach, navíc prodlouží její životnost. U starší pračky je třeba být obezřetný. Je možné, že by usazenin bylo tolik, až by došlo k jejímu ucpání. Ocet můžete používat také při běžném praní prádla, to samé platí o myčce. Stačí půl deci.

Pelíšek vašeho mazlíčka

Chcete se vrhnout také na úklid vaším domácím mazlíčkům? V tom případě můžete začít od pelíšku. Ten posypte jedlou sodou, rozetřete ji po povrchu a nechte ji působit. Po pár hodinách sodu vysajte. Pelíšek tak zbavíte zápachu.

Psí pelech posypte jedlou sodou a nechte působit. Po té sodu vysajte. Zdroj: Pixabay

Jak čistíte toaletu?

S chemií bychom to neměli přehánět ani na toaletě. Pokud se chystáte na důkladné čištění, použijte jemný víceúčelový neutrální čistič, případně abrazivní látku. Při úklidu používejte také záchodovou štětku, která velmi snadno odstraní močové i vápenné usazeniny. Ty se tvoří při vypařování vody z toalety. Na usazeniny dobře funguje kyselina citronová a ocet. Vzhledem k tomu, že jsou tyto látky slabší, je třeba uklízet častěji a nechat je působit déle než chemii.

 


You must be logged in to post a comment Login