Kuchyně
Jak efektivně vyčistit troubu bez zbytečné námahy?
Mytí zanesené trouby je jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Je navíc velmi snadné to ignorovat. Jednoduše zavřete dvířka a zapomenete. Jenže s každým pečením špína přibývá a po pár týdnech a někdy i měsících už budete čelit vrstvám zapečené špíny a usazené mastnoty. Přitom není nutné se čištěním trouby trápit. Zkuste pár našich triku a zase bude zářit čistotou.
Problém špinavé trouby je nejen v estetice, ale existuje i mnoho praktických důvodů, proč ji mít čistou. Různé připáleniny z jídla uvnitř mohou představovat nebezpečí požáru nebo snižovat účinnost trouby. Pečení pak trvá déle a chuť jídla se také liší. A čerstvě upečené koláče s vůní připáleného masa nikdo nechce.
Myjte troubu po každém pečení
Ač se vám do této činnosti určitě nikdy nechce, přesto se do mytí trouby pusťte po každém pečení. Všechno půjde mnohem snáz dolů, než když to necháte pořádně přischnout a uvidíte, že až příště troubu otevřete, budete mít velkou radost, že září čistotou. Když se navíc pustíte do údržby hned, stačí vám jen teplá voda a citrón. Trochu horké vody dejte do pekáčku, přidejte šťávu z citronu a k tomu dužinu. Vložte do předehřáté trouby na 160 °C, zavřete dvířka a nechte asi 15 minut. Pak troubu vypněte a nechte být. Pára rozpustí mastnotu a zbytky jídla. Jakmile trouba trochu vychladne, můžete se dát do utírání.
Ať vás nespálí
Trouba musí být vychladlá. Určitě se do mytí nepouštějte hned poté, co vytáhnete pekáč. Mohli byste se nepěkně spálit a na horkém povrchu by ani nebyl úklid příliš efektivní. Než začnete se samotným čištěním, vyndejte všechny rošty, ať vám nic nepřekáží. Vezměte papírovou utěrku nebo starší hadřík a odstraňte kousky ze spodku trouby. Čím více takto odstraníte, tím snazší bude další část úklidu.
Jak poznat kvalitu LED zdrojů?
Čím vyčistit troubu?
Samotnému mytí předchází jedna otázka: Jakým prostředkem efektivně troubu umýt? Ten nejlepší čistit, jaký můžete sehnat, je dozajista obyčejná jedlá soda. Můžete utratit spoustu peněz za drahé chemické prostředky, ale věřte, že budou méně nebo naprosto stejně účinné. Na přípravu efektivního prostředku potřebujete půl hrnečku sody a vodu. Míchejte a přilévejte, dokud nevznikne pasta. Tu rozetřete po celém dnu trouby. Vyhněte se topným tělesům. Nasaďte si gumové rukavice a přesvědčte se, že se směs dostane skutečně úplně všude.
Směs nechte působit přes noc a druhý den se do pusťte do utírání s vlhkým hadříkem. Někde to může jít trochu hůř. K odstranění zaschlé pasty vám v takovém případě poslouží gumová stěrka. V poslední fázi nalijte do lahve s rozprašovačem trochu octu a postříkejte na místa, odkud nemůžete sodu dostat. Místa pak setřete opět vlhkým hadříkem.
Jak na rošty?
Mytí roštů patří k ještě méně oblíbeným činnostem než mytí vnitřku trouby. Stačí se ale držet následujícího postupu a bude lépe. Do lázně s horkou vodou dejte trochu pracího prášku a rošty do ní přes noc ponořte. Ráno veškerou špínu snadno otřete nebo opláchnete. Pokud nejsou příliš špinavé, pomůže taktéž myčka nádobí.
Nezapomínejte na skla u trouby
Když už máte krásně čistou celou troubu, bylo by škoda, aby skla zůstala zašpiněná. Na jejich umytí stačí stejná směs sody a vody jako na vnitřní části. Naneste pastu na sklo, nechte působit asi půl hodiny a setřete hadříkem. Můžete také použít směs octa, prášku do pečiva a soli. Směs opět nechte působit na skle a pak setřete. Špínu velice dobře odstraní rozpuštěné tablety do myčky v teplé vodě.
Chemii používejte minimálně
Je jasné, že v určitých případech se bez silných a chemických prostředků neobejdete. Existuje mnoho přípravků, které jsou volně k zakoupení a mají skutečně sílu lva. Na dlouhodobě zaschlou špínu, se kterou si neporadí ani běžné domácí suroviny, jsou opravdu dobré. Při manipulaci s nimi se ale vždy dobře chraňte, mějte rukavice a vynechávejte místa kolem ventilátoru, pokud máte horkovzdušnou troubu. Přípravek můžete nechat působit přes noc a druhý den pečlivě vymýt, aby nikde nezůstaly zbytky chemikálií.
Samočisticí trouba usnadní práci
Na trhu jsou dnes dostupné také modely, které mají samočistící funkci. Může se jednat o:
- pyrolýzu: na konci pečení zmáčknete tlačítko spuštění, teplota uvnitř trouby stoupne klidně až k 500 °C a všechny nečistoty se spálí a odpadají z povrchu trouby dolu na dno. Vy je pak z trouby jen vymetete. Takto můžete čistit i různé nádobí, které uvedenou teplotu vydrží,
- katalýzu: na stěny trouby je použit speciální materiál s otevřenými póry, které absorbují tuky a další nečistoty. Když pečete na víc než 200 °C, nečistoty zoxidují, přemění se na vodní páru a vypaří se.
Fotogalerie:
Led zdroje a jejich hodnoty
You must be logged in to post a comment Login