Zahrada

Drobné ovoce, které nesmí chybět na žádné zahradě, tedy ani na té vaší

Od   | 

Pěstování keřů a stromků s drobným ovocem bylo a je stále oblíbené, neboť tyto rostliny vyžadují jen málo místa na zahrádce a vyšlechtěné kultivary nabízí chutné a velké plody doslova pár kroků od domu.

Rybíz (Ribes) není náročná ovocná dřevina. Můžeme si vybrat mezi keřovými a stromkovými rybízy, které však mají o něco kratší životnost a nižší výnos. Rybíz potřebuje propustnou, vlhkou půdu bohatou na živiny. Osluněné stanoviště je předpokladem pro úrodu větších a sladších plodů. Při výběru správné odrůdy se řídíme resistencí k hnědému padlí angreštovému, kvalitou plodů, raností zrání a možností pěstování ve vyšších nadmořských výškách. Rybíz černý (R. nigrum) obsahuje velké množství vitamínu C (5 x více než citrón) a dalších minerálních látek, spolu s červeným rybízem (R. rubrum) je vhodný na výrobu šťáv nebo marmelád. Rybíz bílý je variantou červeného rybízu, je sladší a je vhodnější pro přímou konzumaci.

Angrešt (Ribes) je nenáročná dřevina, a pokud si pořídíte různé druhy dle ranosti, pak lze plody sklízet od konce června až do srpna. Na výběr máme jak stromkový, tak keřový tvar. Plody se různí ochlupením, chutí i barvou – od svěží zelené, přes bílou, žlutou až po červenou. Jsou vhodné jak k přímé konzumaci, tak k přípravě marmelád a zavařenin. Rostlina má velmi mělký kořenový systém, při odplevelování tedy nepoužíváme motyčku, ale provádíme je ručně, anebo zvolíme metodu mulčování.

Maliník, ostružiník a malinoostružiník (Rubus) jsou keře, které je nutno prostřihávat a vyvazovat k opěrné konstrukci. Stanoviště by mělo být orientované na jih. Rostliny jsou nenáročné na půdu, ta však nesmí být přemokřená. Pěstujeme je obvykle ve špalíru a vyvázané na drátech do tvaru vějíře. Keře plodí na výhonech z předchozího roku, odplozené výhony odstraňujeme ihned po sklizni. Plody jsou vhodné k přímé spotřebě, k přípravě zavařenin a je možné je zmrazovat. Ostnité odrůdy mají vyšší výnos, pro pěstování na zahrádce však dejte přednost beztrnným odrůdám (Thornfree), které jsou běžně k dostání.

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) neboli americká brusinka má mnohem větší plody než naše volně rostoucí brusnice brusinka, které dozrávají v září a říjnu. Plody obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Rostlina je samosprašná, lze ji tedy pěstovat samostatně. Je to nízký poléhavý keřík, na podzim s dekorativním červeným olistěním. Rostlina je dlouhověká, mrazuvzdorná, nenáročná na pěstování, potřebuje však kyselou půdu.

Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) známá jako kanadská borůvka vyžaduje slunné stanoviště s lehčí půdou a je částečně samosprašná, je tedy lépe pěstovat více rostlin najednou. Je to hustý, bohatě rozvětvený keř, dorůstající výšky 2 m. Plody dozrávají od července do poloviny srpna. Výhodou této borůvky je vysoký výnos (od 5. roku po výsadbě) a snadná sklizeň. Některé odrůdy mají i 3 x větší plody než borůvka lesní. Rostlinu lze pěstovat i v nádobách. Vyžaduje kyselou půdu.

Kromě těchto druhů ovocných dřevin lze pěstovat i další, například zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica), muchovník (Amelanchier), brusnice – borůvka černá (Vaccinium myrtillus).


You must be logged in to post a comment Login