Rady a tipy

Drobná přístavba k rodinnému domu: Řešit musíte i požární bezpečnost

Od   | 

V momentě, kdy se rozhodneme, že k rodinnému domu přistavíme zakrytou terasu, místo pro auto, zahradní domek nebo jinou drobnou stavbu, bude potřeba dodržovat veškerá pravidla, a to jak z pohledu stavebního zákona, tak z požární bezpečnosti.

Přístavba k domu podléhá určitým pravidlům. Zdroj: Pixabay

Co říká zákon

Podle stavebního zákona není potřeba souhlas ani rozhodnutí o umístění u těchto staveb:

  • Skleníky, které mají do 40 metrů čtverečních a 5 metrů výšky bez podsklepení.
  • Stavba do 25 metrů čtverečních a 5 metrů výšky s jedním nadzemním podlažím a podsklepením maximálně do 3 metrů.
  • Bazén, který bude velikostně do 40 metrů.
  • A zároveň pro všechny stavby, které budou umístěny minimálně 2 metry od hranice pozemku.

Ostatní stavby, které nesplňují výše zmíněné budou podléhat řízení o umístění stavby a bude k nim vyžadována projektová dokumentace i požárně bezpečnostní řešení.

 

Jak získat nové rozvody osvětlení aniž byste museli sekat do zdi a stropu?

 

Přístavba přímo k domu

O přístavbě k domu hovoříme v případě, že je konstrukce přímo propojena s domem. Zde je nutné řešit stavební povolení. Pokud plánujeme vystavět garáž nebo obyčejný přístřešek pro auto, můžou být součástí požárního úseku domu v tom případě, že celková plocha domu i s přístavbou nepřesáhne 600 metrů čtverečních. Pokud tento parametr přesáhne, bude muset garáž nebo přístřešek vytvořit samostatní požární úsek mimo dům a bude se na ni vztahovat požárně bezpečnostní řešení.

Jestliže plánujeme přistavět k domu pergolu nebo dřevník, bude nutné vypracovat požárně bezpečnostní řešení v každém případě. V tomto případě musí stavba splňovat všechny požadavky stejné jako rodinný dům.

Přístavba spojena přímo s domem vyžaduje stavební povolení. Zdroj: Bureau Fraai

 

Pokud bude stavba stát volně

Jestliže se rozhodneme pro stavbu mimo dům a nebude s ním napřímo spojena (volně stojící letní pergola, kuchyně, dílna, nebo garáž) a stavba bude podléhat stavebnímu řízení, bude nutné splňovat i požárně bezpečnostní řešení. Vždy si dávejte pozor na výběr materiálu a s ohledem na to i umístění stavby tak, abyste v případě požáru neohrozili stavby okolo. U odolných materiálů, jako je například kov, platí požárně nebezpečný prostor 5 metrů okolo. Pro hořlavé materiály, jako je třeba dřevo, platí 6,5 metrů.

Zdroj: iDnes.cz, Pravo.cz, Stavební zákon

Důležitý je i použitý materiál. Zdroj: Primalex

 

Jak zařídit technickou místnost?

 

 


You must be logged in to post a comment Login