Architektura a design

Dřevostavba z továrny: Rodinný domek u jezera s dechberoucím výhledem

Od   | 

Tento severský skvost  celý vznikl v továrně. Dovezen a smontován byl ve dvou základních velkých jednotkách a doplňcích. Stojí na pozemku o rozloze pouhých 400 metrů, ale na stísněnost si jeho majitelé rozhodně stěžovat nebudou. Pozemkem jim ve své podstatě je celé nádherné jezero i hory, poskytující nekonečné, v ročních dobách se měnící výhledy. 

Pozemek je ohrazený zídkou z velkých kamenů. Foto: Nanne Springer

Celý dům je ze dřeva a stojí na betonových základech, kde najdeme i suterén. Je obklopen nádhernou přírodou, čehož architekti využili k tomu, že v maximální míře využili skleněných ploch, které jednak dovolují krajinu pozorovat a rámují ji, jednak v chladném kraji sbírají a do domu přivádějí maximum slunečních paprsků, když výjimečně slunce vysvitne. 

 

Markýzu, nebo pergolu? Co je pro vás lepší?

 

Celý skvost je postaven z materiálů šetrných k přírodě. Dům je maximálně propojen s pozemkem, zajímavostí je, že ven se lze dostat hned pěti různými dveřmi, což je praktické, pokud je na různých místech na pozemku mnoho co dělat. A to je v tomto případě naplněno. Majitelé pěstují zeleninu, kompostují, chovají slepice, mají skleník. Navzdory severskému klimatu se jim v hospodaření daří.

Celý dům je zvenku obložený dřevem Foto: Nanne Springer

Otevřený prostor i soukromí zároveň

Dům je navržen tak, aby každý z jeho obyvatel měl dostatek soukromí, ale zároveň, aby byl dostatek plochy určené k setkávání. Obývací pokoj, kuchyň, pracovna a pokoje v horním patře jsou propojeny v otevřeném prostoru s výškou dvojitého stropu, který v nejvyšším místě měří úctyhodných 6 metrů.

Drobností v otevřených poličkách, které dům zútulňují, se majitelé nebojí. Foto: Nanne Springer

 Z každé místnosti si jeho majitelé přáli výhled na vodu, hory a oblohu, což jim architekti beze zbytku splnili. Mimo jiné i pomocí posuvných dveří, které dokážou otevřít velké průhledové plochy a zároveň šetří dost místa. Hlavní ložnice pro majitele domu je v patře, v otevřeném vysokém prostoru nad obývacím pokojem, a sdílí s ním část nejvyšších oken.

Výhled z obývacího pokoje je nepopsatelný. Foto: Nanne Springer

Obraz, který kouzlí sama příroda

V obývacím pokoji nás zaujmou různá provedení křesel, seversky jednoduchý konfereční stolek, také zatoužíme usednout do jednoduchého, zářivě bílého houpacího křesla, ale veškerý design bledne před dechberoucím venkovním obrazem, s nímž architekti neměli věru moc práce, stačilo jej jako dílo slavného mistra pouze vsadit do jednoduchého antracitového kovového rámu oken.

V obývacím pokoji se rodina věnuje mimo jiné poslechu hudby. Foto: Nanne Springer

 

Kam pro potahové látky, aby vaše pohovka nebo křeslo vypadaly znovu jako nové?

 

Terasa je podlouhlá a není opatřená žádným stabilním nábytkem, jen dvěma subtilními, vesele barevnými židličkami a stolkem, který se v případě očekávaných poryvů větru snadno uklidí. Sezení si tak majitelé mohou přemístit tam, kde právě nefouká. K obraně proti větru slouží i zástěna na okraji terasy. Velké skleněné plochy jsou velmi estetické i při pohledu zvenčí; pracují s částečnou průhledností a částečným odrazem venkovní krajiny. Kontrast tří jednoduchých materiálů, dřeva, skla a kovu, působí čistě a designově jednoduše.

Na terase není fixní posezení, židle se vynáší zevnitř. Občas je třeba přizpůsobit jejich umístění větru. Foto: Nanne Springer

Celý dům je klasickou dřevostavbou, ostatně, těžko bychom našli jiný materiál, který by lépe zapadl do zdejší krajiny. Pro příklad nepatřičnosti klasické zděné „bytovky“ nemusíme v tomto případě chodit daleko, máme ho přímo v sousedství, což je jednou z mála nevýhod domu. Na fasádě domu jsou zajímavým a hravým způsobem rozmístěna nejednotně tvarovaná okna. Střecha je pultová a výrazně přečnívající, tak, aby zastřešila i terasu. Po levé straně domu najdeme technické zázemí i například již zmíněný kurník pro slepice. Majitelé se snaží i v drsných severských podmínkách o co největší soběstačnost.

Střecha domu zároveň slouží jako krytí terasy. Foto: Nanne Springer

Čistota linií, tvarů a barev jako základní pilíř severské bytové architektury zde byla naplněna beze zbytku. Schodiště je otevřené, takže jeho pravoúhlé linie z boku dotváří dynamiku členitého otevřeného přízemí, kterému kraluje obývací pokoj a kuchyně. Světlé dřevo a bílá barva, to vše doplněno o hravé prvky, pokojové rostliny, doteky veselých barev, nápadité osvětlení i doplňky a veselé dětské pokoje – „severštější“ už být dům tento nádherný dům nemohl. Svým majitelům poskytuje na drsném místě maximální komfort k bydlení.

Fotografie:

Zdroj: GLÁMA – KÍM, Foto: Nanne Springer

 

Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu

 

 


You must be logged in to post a comment Login