Kuchyně

Dřevěná pracovní deska v kuchyni potřebuje péči. Jak ji ošetřovat?

Od   | 

Pracovní deska u kuchyňské linky je každý den extrémně namáhaná. Připravujete na ní potraviny, neustále ji umýváte, každou chvíli se na ní něco vylije. Zároveň potřebujete, aby vám dobře a dlouho sloužila pěkných pár let. Měli byste o ní dobře pečovat. Přečtěte si, jak na to.

Jaké možnosti máte?

Nezapomeňte. Dřevo je živý materiál a jako takový v čase pracuje a potřebuje péči. Hůře odolává vlhkosti, vysokým teplotám a mechanickému poškození. Starejte se o něj a odvděčí se vám krásným vzhledem a dlouhou životností. Existuje jich hned několik. Oblíbenou možností je olej na dřevo, který dřevo zvládne krásně vyživit. Dále se používá včelí vosk, který na povrchu tvoří ochrannou vrstvu a krásný lesk. Možností je i lakování, které vytvoří pevný a odolný povrch vůči poškrábáni a vlhkosti. Každá varianta má své výhody a nevýhody. Ošetřit pracovní desku si zvládnete doma i sami. Důležité je vybrat si správný způsob, postupovat pečlivě a nechat dřevo dostatečně vstřebat vaši péči. Myslete také na to, že nestačí jen jedno ošetření, ale budete ho muset pravidelně opakovat.

S pravidelnou péčí vám dřevěná kuchyňská deska vydrží krásná po dlouhá léta. Zdroj: Franke

Pravidelná péče o pracovní desku je základ

Pracovní desku čistěte každý den. Nejlépe čistou vodou a vlhkým hadříkem. S čisticími prostředky zacházejte opatrně a vynechte cokoliv agresivního. Dřevěné hrany jsou citlivé na chlor. Dobře také větrejte. Čtěte příbalový leták a používejte jen výrobky na to vhodné. Když použijete nějaký mycí prostředek, měli byste stejně ještě pak použít teplou čistou vodu, a nakonec setřít do sucha.

Na údržbu nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Zdroj: Freepik.com

 

Přírodní doplňky nenásilně ozdobí domov

 

Dřevěné hrany a ošetření lakem nebo olejem

Dřevěné hrany pracovní desky byste měli minimálně jednou za rok ošetřit lakem. Nejdříve použijte odmašťovací prostředek. Hrany nebruste. Jakmile máte odmaštěno, nechte oschnout a pusťte se do lakování. Ideální je interiérový zasychající na vzduchu. Pokud jsou tam nějaké rýhy nebo poškození, musíte je opravit, jinak by se vám lak odloupnul. Pokud máte dřevěné hrany ošetřeny olejem, použijte vhodný olej. Bílé můžete před nanesením oleje lehce přebrousit.

Tekutiny nikdy nenechávejte na desce dlouho. Zanechají fleky. Zdroj: Freepik

Masivní desky si zaslouží speciální péči

Desky z masivu jsou krásné a trvanlivé. Když se o ně hned od začátku budete hezky starat, vydrží vám dlouhá léta v perfektním stavu. Lépe pak odolá vlhkosti, teplu a nečistotám a zachová si svůj tvar. Myslete také na to, že poškozenou desku nesprávnou péčí nemůžete reklamovat. Několik vrstev oleje byste na desku měli aplikovat hned po koupi. Lehce ji přebruste jemným smirkovým papírem vždy po vláknech dřeva, vysajte vysavačem a utřete hadříkem. Následně na ní naneste vrstvu oleje. Po několika minutách přebytečný olej otřete. Cca po šesti hodinách opakujte celý proces. Na základní ošetření potřebujete aplikovat tři vrstvy. V prvních měsících byste měli olejovat častěji. Tím zvýšíte odolnost vůči vlhkosti a skvrnám.

Víte, jak poznat, že se o desku dobře staráte? Když na ní rozlijete vodu, vytvoří se kapky. Pak stačí olejová péče jednou za tři měsíce. Nezapomeňte, že olejovaná deska není chráněná před agresivními čisticími prostředky.

Olejem ošetřená pracovní deska vypadá přirozeně a dobře působí na dotek. Zároveň zůstanou otevřené póry, takže dřevo může dýchat. Olej ho chrání zevnitř, nečistoty i voda se dají dobře setřít, ale je nutné to udělat okamžitě. Voda, káva nebo červené víno snadno způsobí skvrny, když je tam necháte déle. To je velká nevýhoda oleje. Fleky se tvoří opravdu rychle. Naštěstí ale není oprava složitá a zvládnete ji i sami.

Masivní desky si zaslouží speciální péči. Zdroj: Ikea

 

Víme, kam jít pro italský design

 

Používáte na pracovní desku lak?

Lak uzavírá povrch dřevěné desky, tudíž je hodně odolná. Více než olejovaná. Do dřeva se nedostanou žádné nečistoty ani voda. Výhodou je, že na mytí můžete použít i silnější čistící prostředky a nevadí to. Stejně tak se nevytvoří tak snadno fleky. Ovšem platí to jen za předpokladu, že nebyl poškozený lakovaný povrch. A není tak těžké, aby k tomu došlo. Stačí pád nože, těžký hrnec apod. Praskne vrstva laku, a pak už se dovnitř snadno dostanou tekutiny, které desce škodí. Lak se v tom místě může začít odlupovat a dřevo zbarvovat. Vy můžete tuto situaci vyřešit koupí korekčního pera, kterým se dá škrábanec v podstatě zamalovat. Na opravené místo pak použijte bezbarvý lak (ideálně ve spreji). Popraskaný lak či vyložený tzv. puchýře už asi tak snadno nevyřešíte. V takovém případě je lepší obrátit se na odborníka, který si s tím poradí snadněji a na profesionální úrovni.

Tip: Existují různé přípravky na lakované kuchyňské desky. Po použití vytvoří ochranný film proti vodě a nečistotám. Stačí použít jen jednou za čas.

Lakované povrchy nejsou tak náchylné na vznik skvrn. Ovšem větší poškození se hůře opravuje. Zdroj: Kika

Použití olejovosku na pracovní desku

Desky ošetřené olejovoskem nemusíte hned po dodání znovu ošetřovat. Během manipulace a montáže ji dobře chraňte, ať se neponičí. Jakmile dojde k jejímu opotřebení či poškození, použijte na ní znovu zase olejovosk. Důležité je zbrousit pracovní desku jemným brusným papírem. Následně ji otřete a aplikujte vrstvu olejovskou. Měli byste ho dostat v montážní sadě. Přebytečný vosk otřete po vláknech dřeva, ne proti, povrch otřete či vyleštěte. Nechte dostatečně uschnout po dobu několika hodin (asi dvanáct). Postup můžete v případě potřeby ještě opakovat. Hadřík, který jste použili, namočte do vody a než jej budete likvidovat, uzavřete ho do vzduchotěsné nádoby nebo do sáčku. Pozor na to, že olejovosk má dobu vyzrání asi 8 až 10 dnů. Nepokládejte v tomto období na povrch žádné těžké předměty. Riziko poškození je velké. Takto desku ošetřujte alespoň jedenkrát ročně preventivně.

Zdroje info: Kuchyňská linka a péče o ní, ikea.cz

 

Přírodní podlaha s vůní kakaa

 

 


You must be logged in to post a comment Login