Rady a tipy
Snadné tipy podle Feng Shui pomohou přivést domů správnou energii: Očekávejte harmonii i pohodu
Vchod do domu, chodba a každá další místnost oplývá určitou energií. Aby fungovala správně, je potřeba o ni vhodně pečovat. Inspirujte se čínským učením Feng Shui a harmonizujte své životní prostředí.
O harmonizaci bydlení se v souvislosti s východním učením mluví opravdu hodně. Podle Feng Shui, které je staré už přes 3000 let, určuje druh energie sektor, kde se místnost nachází, její účel, světové strany, množství a intenzita denního světla. To vše má vliv na naše pocity a životní postoje, ovlivněna je mentální kondice, zdravotní stav, a dokonce i celkový pohled na svět. Feng Shui neboli vítr a voda má hlavní dva faktory. Vítr obrušuje, okysličuje a tvaruje hory. Ovlivňuje změny, nejen klimatu, ale obecně. Voda si umí prorazit cestu skrz skály i všude jinde. Přináší život, hojnost a požehnání. Učení má učit, jak zmíněné faktory využít a uspořádat si svůj domov právě tak, abyste v něm měli oporu, obnovili své síly po náročném dni a dosáhli pocitu štěstí. K tomu potřebujete dostatek větru (tedy prostor a světlo) a cestu vody s místy klidu a místy pro znovuobnovení sil. Vše musí být v rovnováze.
Nejčastější chyby při věšení záclon i závěsů
Začínáme u vchodu
Už vchod do domu či bytu je velmi důležitý a je důležité, abyste ho nepřehlíželi. Podle Feng Shui představují vchodové dveře bohatství. Mají být kvalitní, čisté a klidně něčím ozdobené. V ČR se vchodu nikdy příliš energie nevěnovalo, až v poslední době se trend obrací a často se dokonce restaurují staré skvosty, lidé si k nim staví truhlíky a květináče s nejrůznějšími květinami, soškami a ozdobami. Vchod by zároveň měl působit bezpečně, mít osvětlení a velkou rohožku pro očištění bot.
Velmi důležité je to, abyste domov neměli zavalený věcmi, zvlášť těmi, které vůbec nepoužíváte. V nich se vám kumule energie, kterou byste jinak mohli využít. Starší prostor potřebuje nové květiny, světlo a pořádný úklid. Prostor se snažte oživit. Měkké tkaniny a materiály dodají potřebný klid a útulnost.
Jakmile vstoupíte do hlavy či předsíně, pamatujte na to, že by místnost neměla být výrazně omezující, ale zároveň naprosto prázdná. Jedná se prostor, kde přecházíte z jangového (vnějšího) světa do jinového (vnitřního). Pomyslnou hranici můžete vymezit například zvonkohrou s příjemným zvukem. Vždy tak budete vědět, že jste doma. Vstupní prostor udržujte upravený, čistý a každé věci vymezte její místo. Čerstvé květiny a velké zrcadlo celkovému dojmu jen prospějí.
Jak poznat kvalitu LED
Kuchyně jako nejdůležitější místnost
Kuchyň je podle učení Feng Shui tou nejdůležitější místností a srdcem domova. Pro celou rodinu se zde připravuje jídlo, které ovlivňuje energii v těle. V podstatě ovlivňuje energie kuchyně přímo i nepřímo energii celé domácnosti a lidí v ní žijící. Místnost kuchyně nemá být pod ložnici nebo proti dveřím do koupelny a ložnice. V samé místnosti byste se měli vyvarovat umístění dřezu a varné desky proti sobě. Stavíte tak proti sobě také vodu a oheň, které jsou pak v opozici. Varná deska nemá být ani pod oknem. Z hlediska Feng Shui není úplně správné ani propojení kuchyně s obývacím pokojem, protože každá z těch místností obsahuje rozdílnou energii. V kuchyni se vyvarujte použití červené a černé v nadměrné míře. Ten, kdo připravuje jídlo, má pracovat v čistém, příjemném, dobře větraném a osvětleném prostředí. Vyhněte se hromadění věcí a chaosu. Odpadky odnášejte pravidelně a pořiďte zavírací koše. Hodí se teplé, jasné a přirozené barvy (žlutá, oranžová). A nezapomeňte. V tomto učení je zapovězená mikrovlnná trouba, protože ohřívá potraviny nepřirozeným způsobem.
Honem do jídelny
U jídla potřebujete klid, zpomalit a uvolnit se. Taková by měla být i jídelna. Jen tak dojde k ideálnímu vstřebávání živin a k dobrému zažívání. Jídelna má své ideální místo dostatečně blízko u kuchyně, pokud v ní jíte opravdu pravidelně, hodí se se její umístění na východ nebo jihovýchod. Pro večerní setkání je vhodnější západní sektor. Nejdůležitějším kouskem nábytku je v tomto případě samozřejmě stůl, ideálně dřevěný, kvalitní a stabilní. Aby nevypadala jídelna příliš tvrdě, je vhodné ji trochu zjemnit, například ubrusem. Vhodnější je kulatý tvar stolu, ale také oválný či osmihranný. Záleží samozřejmě na vašem prostoru. Pokud jej nemáte, nebojte se použít čtverec či obdélník. Židle musí být taktéž stabilní a pohodlné, nejlépe dřevěné. Směrem ke stolu by neměly směřovat žádné ostré rohy od okolního nábytku a polic. Není vhodné jej umístit mezi dveře a okna. Vchodové dveře a koupelna nemají být na dohled od stolu. Vyhýbejte se při jídle stresu, proto vybírejte vhodné motivy obrazů, dbejte na pořádek a používejte dostatek přírodnin. Z barev se hodí modrá, žlutá, červená a zelená, bílá. Raději světlejší než tmavší. Zrcadlo na zdi, které odráží jídelní stůl, optimalizuje energii.
Obývací místnost
Obývací pokoj je obvykle největší místností v každé domácnosti. Schází se zde rodina, vítají hosté, pořádají oslavy apod. Můžete relaxovat u televize, knížky či sklenky vína. V tomto případě je velmi důležité osvětlení. Mimo centrálního potřebujete ještě různorodé lampy, hodí se i světelné police, solné lampy a svíčky. Měl by zůstat zachován prázdný střed a vyhněte se také přeplněnosti místnosti. Nábytek použijte úměrně prostoru, neblokujte žádné dveře. Sedací souprava potřebuje zeď nebo jinou tvrdou plochu, aby ti, co na ní sedí, měli dostatečnou oporu. Lampa v rohu pak aktivuje energii hojnosti a bohatství.
Dveře do koupelny a na toaletu nezapomínejte zavírat. Samozřejmostí je čistota. Aby vám neutíkalo bohatství, přiklápějte záchodové prkénko.
Na místo k sezení nesmí mířit žádné ostré rohy, televize se nehodí jako dominanta místnosti. Pokud máte možnost, nechte vyniknout krb. Nábytek se zaoblenými rohy umožňuje energii volně proudit. I zde hraje podstatnou roli dřevo. Vhodná orientace obýváku je pak na jihovýchod, jih, jihozápad a západ. Nejsou vhodné velké prosklené plochy, protože umožňují únik energie. Jestli je máte, dejte před sklo nějakou větší a výraznou rostlinu, udrží energii v místnosti.
Schodiště
Schodiště hned naproti vchodu nechává odtéct energii pryč, protože není vhodné takto umístěné. Dlouhé a úzké chodby ji vedou příliš rychle. Proto použijte vhodné osvětlení, obrazy, zrcadla a podlahové krytiny, aby se chodba opticky zvlnila. Schodiště nepatří do středu domu, má být širší, stabilní a osvětlené zespoda nahoru. Nad schodiště zavěste obrazy, mandaly, fotografie a duchovní obrázky. Energie uniká také tím, když je umístěno příliš mnoho dveří v jedné linii.
Ložnice pro klidný spánek
Do ložnice se hodí neutrální barvy, raději umírněné, které nepodporují agresivitu a nervozitu. Nejlepší jsou béžové, starorůžové a jiné neutrální odstíny. Čelní deska patří ke zdi a lůžko ne v jedné linii s dveřmi do ložnice. Noční stolky nesmí chybět, poskytují oporu. Romantickou energii povzbudí lampy a svíčky. Nemějte v ložnici příliš mnoho květiny. Spotřebovávají v noci kyslík, což by vám při spaní vadilo. Ostré listy snižují chuť na sex. Sušené květiny podle Feng Shui přivolávají myšlenky na smrt. Nejlepší je aloe vera pro čisty vzduch a eukalyptus.
Fotogalerie:
Na návštěvě v půvabné hájence
You must be logged in to post a comment Login