Zahrada

Jak dosáhnout velké úrody chutných rajčat: Na zahradě i na balkóně

Od   | 

Rajčata, která si vypěstujeme sami, jsou mnohem chutnější a máme z nich radost. Pěstovat se navíc dají nejen na zahradě, ale i v nádobách na terase, či balkonu. Zvládnou to i začátečníci, protože rajčata se umí přizpůsobit podmínkám a péči. Přinášíme vám pár tipů, jak vypěstovat ta nejchutnější. 

Zvolíte keříková, nebo tyčková rajčata? Zdroj: Pixabay

Druhy rajčat

Podle toho, kde rajčata pěstujeme lze vybírat mezi keříkovými rajčaty a tyčkovými. Keříková rajčata jsou méně náročná a hodí se proto pro pěstování na balkonech. Tyčková rajčata jsou náročnější v tom, že se musí vázat, na druhou stranu jsou chutnější a zároveň postupně dozrávají od léta až do podzimu, kdežto keříková rajčata dozrají vždy ve stejnou chvíli.  

Vhodná nádoba

Pokud se rajčata rozhodnete pěstovat v nádobě na balkoně nebo na terase pamatujte, že se nespokojí s malým truhlíkem. Na sazenici je ideální použít nádobu o objemu minimálně 20 litrů, která rajčeti poskytne dostatek místa pro kořeny a zároveň pro opěrný systém v případě, že se rajčata budou vyvazovat. Je nutné, aby nádoba měla vespod otvory, které odvedou přebytek vody, která by rajčatům jen uškodila. 

Kam pro zahradní lampy?

 

Substrát, sázení a správné stanoviště rajčat

Rajčata ocení kvalitní, lehký substrát určený pro zahradu, nebo pokojové rostliny. Zvolit však můžeme přírodní zeminu s přidaným humusem, nicméně ta by neměla překročit čtvrtinu z objemu nádoby. Někteří zahradníci k rajčatům přidávají i kvalitní kompost. Při sázení si dávejte pozor, aby byla rajčata zasazena opravdu hluboko tak, aby ze zeminy byl vidět pouze růstový vrchol dosahující cca 15 centimetrů. Díky hlubokému zasazení rajče dokáže mnohem lépe vstřebat vodu. Pokud sázíte tyčková rajčata, je nutné je podepřít a vyvázat buďto dřevěnou nebo kovovou oporou, pokud možno v horní části rostliny. 

Rajčata milují teplo, a proto je ideální je umístit na takové stanoviště, na které po celý den, nebo alespoň půl den svítí přímé slunce. Snažte se je tedy situovat nejlépe na jižní, východní či západní světovou stranu. Díky náchylnosti na choroby a plísně během dešťů je ideální volit suché místo se závětřím.

Rajčata milují teplo a sluníčko, na substrát nejsou náročné. Zdroj: Pixabay

Zálivka a hnojivo

Rajčata vyžadují pravidelnou zálivku a to během sucha alespoň 1x – 2x denně. Zálivku provádějte pokud možno ráno nebo večer, kdy na rostliny nesvítí slunce, a snažte se rostlinky zalít tak, aby jejich listy zůstaly suché. Zálivka by měla být pravidelná, protože pokud rajčata nemají dlouho vláhu a poté je přelijete, mohou začít jejich plody praskat. 

Nepodceňujte ani hnojivo, které lze zakoupit v tekuté či granulované podobě. Po zasazení by se rajčata měla hnojit zhruba po měsíci a poté pravidelně jednou týdně. Hnojivo ideálně rozpusťte ve vodě a rajčata zalijte. Někdo místo chemického hnojiva používá koňský hnůj, který je potřeba díky svému silnému odéru přimíchat do substrátu.

Venkovní látky, kterým nevadí slunce ani déšť

 

Vyštipujte

Abyste se dočkali bohaté a chutné úrody, je potřeba rajčata během sezóny neustále vyštipovat. Vyštipování spočívá ve zbavování se zálistků, což jsou boční výhony, které jsou na rostlině navíc. Rajče by totiž mělo mít pouze jeden jediný výhon. Přebytečné výhony se proto zaštipují tak, aby byla rostlina silná a měla více prostoru pro růst plodů. Důležité je vyštipování provádět průběžně a vždy, dokud je výhon ještě malý a slabý.

Přebytečné výhony na rajčatech ihned vyštipujte. Zdroj: Pixabay

Škůdci a choroby

Rajčata nejčastěji napadají mšice, molice, svilušky a třásněnky. Jakmile je na rostlině spatříte, je potřeba okamžitě aplikovat ekologický přípravek. Ten dokáže škůdce zahubit a zároveň dalším škůdcům rostlina již nebude chutnat. Při aplikování přípravku nezapomínejte na obě strany listů. Rajčata však dokážou napadnout i nejrůznější choroby, nicméně nejběžnější z nich je plíseň bramborová. Napadená rostlina začíná pomalu usychat a na listech se objevují šedozelené skvrny. Proti plísni lze bojovat i preventivně, a to v podobě speciálních přípravků. 

Fotogalerie:

Zdroj: Pěstujeme rajčata, Zelenina v zahradě, Zahradníkův kalendář

 

Na co se ptát při výběru elektrokola?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login