Zahrada

Dopřejte zahradě vláhu, i když je sucho

Od   | 

Klimatologové tvrdí, že takové sucho, jaké už několik let sužuje Česko, mělo přijít až za třicet let. Kdo chodí do přírody nebo pracuje na zahrádce, ví, že nepřehánějí. Český zahrádkář si nicméně dokáže poradit i v nelehké době.

Zima skončila teprve nedávno, přesto některé obce už vydaly zákaz zalévat zahrádky a napouštět bazény. Jinde sice takový zákaz vydaný není, ale zase není čím zalévat, protože studny vyschly. Českou republiku zasáhly nelehké časy, alespoň co se vody týče.

Z rybníka se může

Pokud se u vás už teď nesmí zalévat, zapomeňte na megalomanské plány na potravinou soběstačnost a stanovte si priority. Vykašlete se na letničky, které stejně kvetou jen tři měsíce v roce, a nezavlažujte ani trávník. Ostatně jak byste to taky chtěli dělat. Trávník se vzpamatuje, případně mu pomůžete, až bude lépe. Bude-li někdy. Zasaďte jen to, bez čeho se opravdu neobejdete, a pak čekejte na déšť. 

Vodu na zalévání můžete přinést či přivézt z rybníka. Dobře na tom jsou ti, kteří mají ve svém okolí pískové lomy. Pokud si ji naberete ručně, třeba kbelíkem, a přelijete ji do větší nádoby, nic nekalého neděláte. Povolení byste potřebovali v případě, že byste chtěli použít čerpadlo.

Babičky věděly, jak na to

Kdysi jsme s dětmi jezdili na chatu bez zavedené vody, takže jsme si ji složitě vozili v kanystrech. Když jsem tam s dětmi zůstala na prázdniny, vykoupali jsme se všichni v jedné vodě stylem od nejmladšího po nejstaršího, a pak jsem v ní ještě vyprala prádlo. Brali jsme to jako prázdninové dobrodružství. Tak daleko zatím ještě naštěstí nejsme, nicméně šetřit s vodou po vzoru našich babiček bychom se měli začít učit. Proč jezdit k rybníku, když můžete použít vodu z vany po vykoupání, oplachu nádobí či vymáchání prádla. Pokud tedy nádobí nemyjete jen v myčce a prádlo neperete pouze v automatické pračce. V takovém případě budete vodu chytat těžko, i když nemožné to není.

Cenná dešťovka

Touto informací vás asi neohromíme, protože dešťovku zadržuje každý zkušený zahrádkář. Navíc, když neprší, není co zadržovat. Ale připraveni byste být měli. Meteorologové hrozí, že nás letos opět čekají přívaly, takže si pořiďte více sudů, nebo si rovnou zapusťte do země plastovou nádrž. Jednak chytíte víc vody a jednak se v podzemí nezkazí. Nemusíte ji pak využívat jen na zalévání zahrady.

Sbíráte-li dešťovku do nadzemního sudu, barelu nebo čehokoli jiného, nezapomínejte ji často odebírat, aby nezahnívala. Pomůže, když vodu přikryjete, případně opatříte okap mřížkou, aby do sudu nepřítékala voda příliš špinavá.

Hned po dešti, běžte na zahrádku

Jakmile zaprší, vezměte motyku a prokypřete vrchní vrstvu zeminy. Narušíte tak kapiláry, které odpařování vody napomáhají a nedostává se jí u kořenů. Odpařování vody zabráníte i mulčováním, což je dnes moderní způsob úpravy záhonů. Zahrádkáři kůru milují jako zdatného spolubojovníka s plevelem, ale kůra navíc skvěle zadržuje vodu. Použít nemusíte jen kůru, ale třeba i posekanou trávu nebo slámu. V kurzu jsem i zaštěrkované záhony, o které se nemusíte téměř starat. Ve velkých vedrech je na místě chránit rostlinky zastíněním čímkoli, co máte po ruce.

Zalévejte cíleně a navečer

Že se nemá zalévat ve vedrech, ví asi každý. Pokud musíte šetřit vodou, směřujte vodu do půdy a ne na rostliny. Je lepší zalévat jednou týdně vydatně než každý den trochu. Důležité je, aby se voda dostala až ke kořenům. Po zalití je dobré rostlinky opět trochu prokypřit motykou.

Co pěstovat, když není voda

Nejspíš nám nezbude, než se přeorientovat na rostliny, které se bez vody alespoň částečně obejdou. Které to jsou? Obecně platí, že čím menší listy rostliny mají, tím jsou méně náročné na závlahu. Z dřevin jsou vhodné hluboce kořenící druhy, například cesmína. Vhodné jsou i živé ploty, které musíte hodně zalévat jen při vysazení, později si většinou vystačí jen s deštěm. Trávník, jemuž se příliš nedaří, je-li hodně slunečno a sucho, můžete nahradit půdokryvnými dřevinami a trvalkami. Takže možnosti stále jsou. Zatím neradíme vysadit olivovníky či citrusy. Jak na ně, poradíme za rok.

 

Citrony můžete zkusit začít pěstovat i v květináči

Fotogalerie:

 

Jak se postarat o látkové čalounění?


You must be logged in to post a comment Login