Články

Doplatek na bydlení: Kdo si může přilepšit k důchodu?

Od   | 

Pobíráte důchod, ale po uhrazení nákladů na bydlení vám zbývá jen malá částka, která vám bohužel nestačí k pokrytí všech svých základních životních potřeb? Pak pro vás máme dobrou zprávu! Možná patříte k těm, kteří mohou požádat o doplatek za bydlení.

Nárok na tyto dávky máte ve chvíli, kdy vám po zaplacení nákladů na bydlení nezbude dost peněz k uspokojení základních lidských potřeb na přijatelné úrovni. Zdroj: Canstockphoto

Doplatek na bydlení patří mezi dávky hmotné nouze spolu s dalšími příspěvky (na živobytí a mimořádnou okamžitou pomoc). Nárok na tyto dávky máte ve chvíli, kdy vám po zaplacení nákladů na bydlení nezbude dost peněz k uspokojení základních lidských potřeb na přijatelné úrovni. To znamená, že nemáte dostatek financí na potraviny, šaty, léky a další. Příjem posuzovaných osob v domácnosti je pod hranicí životního minima.

Zásuvka i USB rovnou na stole? 

 

K tomu, abyste mohli požádat o doplatek na bydlení, musíte mít přiznaný příspěvek na bydlení.

K vypočtení doplatku je nutné znát výši příspěvku na živobytí. Ten se počítá jako rozdíl částky živobytí a příjmu sníženého o 30 % (v Praze 35 %). Tato částka je stanovena individuálně na základě situace rodiny. U poživatelů starobního důchodu, u osob ve 3. stupni invalidního důchodu a u nezaopatřeného dítěte je částka živobytí ve výši životního minima.

Co je životní minimum?

Životní minimum je minimální částka, kterou by měl člověk měsíčně vynaložit na základní potřeby, jako jsou bydlení, strava, oblečení, zdravotní péče, doprava a další nutné výdaje. Tato částka se obvykle vypočítává na základě průměrných nákladů na základní životní potřeby a zohledňuje regionální rozdíly. Životní minimum je stanoveno v rámci sociálního zabezpečení a slouží k určení minimálních dávek pro podporu osob v nouzi, jako jsou například nezaměstnaní nebo osoby s nízkými příjmy.

Některé příjmy, z nichž se vše stanovuje, se neberou v celé výši, ale počítá se jen s jejich procentuální částí:

  • 70 % u příjmů ze závislé činnosti (zaměstnání), příjmů z podnikání, příjmů z důchodů poskytovaných v rámci důchodového pojištění,
  • 80 % u příjmů z podpory v nezaměstnanosti, nemocenských dávek, náhrad mzdy,
  • 100 % u příjmů z výživného, pronájmu, přídavků na dítě, rodičovského příspěvku.

Výše doplatku je vždy jiná. Zdroj: Canstockphoto

Kdo má nárok na doplatek na bydlení?

Nárok na doplatek na bydlení mají důchodci, kteří žijí: v nájmu, ve vlastním bytě, ti, kteří využívají služeb sociálních pobytových zařízení. Žádat mohou také vlastníci objektů určených k individuální a rodinné rekreaci. Adekvátnost příspěvku dané lokalitě posuzují úředníci, kteří mohou danou domácnost navštívit.

Doplatky na bydlení jsou obvykle nižší než příspěvek na bydlení. Jedná se o stovky či nižší tisíce korun. Pokud by částka příspěvku na živobytí vyšla záporně, nevznikne nárok na doplatek na bydlení.

Zdroj: uradprace.cz

 

Který plynový kotel vybrat a proč?

 

 


You must be logged in to post a comment Login