Architektura a design

Domky ve větvích aneb bydlíme v korunách stromů

Od   | 

Domek v korunách stromů není snem jen mnoha dětí, ale častokrát i dospělých. Ať už jste v jakékoliv životné etapě a toužíte po něm, není nic snadnějšího než ho postavit. Před tím ale vezměte v úvahu pár pravidel.

Domky v korunách stromů slouží zejména k odpočinku. V převážné většině jsou postaveny kolem jednoho stromu, který slouží jako opěra a nosný prvek. To, jak ve finále bude obydlí vypadat a jak bude velký, je pouze na vaší fantazii. Většina domů ve stromech nepřesahuje velikost klasického obytného karavanu. Bydlení na stromě můžete zvládnout sami, a pokud se do toho nechcete pouštět, na trhu naleznete širokou řadu firem, které domek navrhnou a zároveň i postaví. 

Jaký strom zvolit?

Podstatným úkolem je výběr stromu, na kterém domek vybudujeme. Strom musí být především zdravý, stabilní a pevný. Odborníci doporučují vyhledat pro stavbu domků především kaštany, jasany, lípy, duby a buky. Jedná se totiž o tvrdé a pevné dřevo. Vyvarujte se ovocným stromům, které pro stavbu nejsou vhodné. Obecně by domek na stromě s půdorysem 2,5 x 2,5 metrů měl obklopovat strom s průměrem alespoň 30 cm. Zároveň však počítejte s tím, že strom neustále roste a sílí, a proto domky na stromě vydrží zhruba 10 – 15 let. 

Strom, okolo kterého chceme vybudovat domek, by měl být zdravý a pevný.
Zdroj: Pinterest

Samotná stavba nemusí být oříšek 

Před samotnou stavbou je vhodné si nechat zpracovat odborný (dendrologický) posudek stavu stromu. Mnoho odborníků zpravidla doporučí strom z bezpečnostních důvodů raději ořezat. Nejdůležitější částí je konstrukční materiál, kterým je dřevo, a to buď ošetřené speciálním olejem, lakem, či lazurou, nebo neošetřené. Konstrukci domu je možné doplnit termoizolací, která zajistí pobývat v domku i během chladnějšího počasí. Při stavbě dávejte pozor na to, aby nebyl poškozen organismus stromu, který si zaslouží opravdu šetrný přístup a zacházení. Nezapomínejte ani na bezpečnou výšku, ve které bude upevněna základna. Ta by neměla překračovat 2 – 2,5 metry, obzvlášť pokud budou domek využívat i děti. K ukotvení stromů lze použít například ocelová lana, která zajišťují domu na stromě správnou stabilitu a bezpečnost. Po výstavbě odborníci také doporučují pravidelnou prohlídku objektu z pohledu statika. 

Dům v korunách stromů musí být bezpečný. Proto se nebojte přivolat na pomoc odborníky.
Zdroj: Pinterest

Přístup k domku 

Důležitým úkolem je také správné zvolení přístupu do domku. Nejčastější je výstup po pevném žebříku, avšak ten musí být stabilní a pevný. Další možností je provazový žebřík, zkonstruovaný z provazů a prken, který je zavěšený na základnu domu. Náročnější a nákladnější variantu představuje schodiště, které je samosebou také nejbezpečnější. 

Schodiště představuje nejideálnější řešení pro přístup k domku. Zdroj: Treehouses

Několik tipů

  • Pořiďte co možná nejlehčí konstrukci domku. Čím těžší domek na stromě vytvoříte, tím pevnější a stabilnější podpěru budete potřebovat. 
  • Nábytek volte lehký a jednoduchý, kterému nebude vadit zima ani mráz.
  • Vybavení v domku nepřehánějte. Neustále budete věci přenášet sem a tam.

Vybavení domku volte co nejlehčí, aby nezatížilo konstrukci.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login