Pracovny

Domácí pracovna aneb home office jede

Od   | 

Práce z domova byla ještě před několika lety téměř výsadou vyvolených, dnes jde o běžný způsob vydělávání peněz, který nám dopřává určitou svobodu a nezávislost. A aby šla práce dobře od ruky, je zcela bez pochyby podstatné mít účelně zařízenou domácí pracovnu, abychom udrželi soustředěnost a byli efektivní při práci.

Celá místnost nebo jen kout?

To se odvíjí zejména od toho, jaké jsou naše požadavky na prostor, jakou prací se živíme a co si můžeme dovolit. Pokud je možné vyhradit si na práci celou místnost, je to pravděpodobně pro většinu ideální řešení. Nebo minimálně pro ty, kteří ke své práci potřebují klid a větší tvůrčí prostor. Ale pokud takové možnosti nemáme, nemusíme hned zoufat, i pracovní kout není krokem vedle. Rozdíl je pak patrný hlavně při zařizování. Zatím co celou místnost si můžeme zařídit zcela podle sebe, bez ohledu na širší souvislosti v domě či bytě. Pracovní kout už podléhá místnosti, ve které je vymezen, zpravidla jde buď o obývací pokoj nebo halu, ložnice ani kuchyně se nedoporučují.

Výhled  z pracovny je z pohled feng shui nenahraditelný

Vybavení domácí pracovny

A co by vlastně v takové pracovně nemělo chybět? V hlavní roli bude zcela jistě pracovní stůl a židle. Vedlejších, ale ne méně podstatných rolí, se ujmou skříně a knihovny. Komparz pak mohou vytvořit křesla, sedací vaky nebo i gauče, konferenční stolky a další dekorace, jako jsou závěsy, koberce a tak dále. Výběr vybavení však vždy záleží primárně na preferencích uživatele domácí pracovny, a neměl by se podceňovat, přece jen se tady stráví spousta času.

Pohodlně se usaďte a rozsviťte si

Zejména hlavní aktéři – pracovní stůl a židle, si zaslouží při výběru zvýšenou pozornost. Stůl by měl být dostatečně prostorný, tak aby na něm bylo místo na notebook či stolní počítač, lampičku, poznámky a důležité pomůcky. Ti, kteří rýsují, tráví čas nad mapami nebo různými plány, ocení pracovní desku alespoň o šířce 120 cm, samozřejmě zde platí čím větší, tím lepší.

Vhodné je také zvolit stůl s nastavitelnou výškou, můžeme tak střídat práci v sedě s prací ve stoje.

Židli je dobré vybírat takovou, na které vydržíme, bez větších útrap, sedět několik hodin denně. Měla by být ergonomicky tvarovaná a nejlépe označená zdravotním certifikátem, samozřejmě s možností nastavení výšky sedáku i opěrky zad a hlavy.

V dnešní době je již možné si židli na několik dní zapůjčit a vyzkoušet, tak proč toho nevyužít? Vždyť na ní prosedíme ne jeden rok našeho života.

Součástí této sestavy hlavních aktérů je bezesporu také lampička. Preferujme takovou, která zajistí co největší rozptyl světla nad pracovní plochou, tedy z výšky 40-50 cm. Vhodnější je také zvolit chladnější barvu světla, ta lépe simuluje světlo denní, u kterého se nám pracuje lépe.

Díky nevelkým notebookům může pro pracoviště postačit i zvětšený parapet.

Nezapomínejte na barvy!

Ladění domácí pracovny do správných barev možná přijde někomu přes čáru, ale barvy rozhodně nikdy nepodceňujte. Existují totiž i takové, které podporují soustředěnost i kreativitu, a té není při práci nikdy dost. Nejčastěji používanou a univerzální barvou v pracovních prostorech je modrá. Ta právě podporuje zmíněnou soustředěnost. Dalším plusem může být také to, že je nejlépe přijímána většinou lidí, takže je pravděpodobné, že bude vyhovovat i přímo vám. Ani zelená barva není od věci, ta podporuje kreativitu, uklidňuje, osvěžuje a také oslabuje citlivost proti hluku. Červená barva dobíjí energii a zvyšuje pozornost. Žlutá stimuluje intelekt. Mezi inspirativní barvy patří i oranžová a fialová, ty se však nedoporučují do pracoven mužů, jelikož narušují jejich schopnost soustředit se. Na ženy stejně tak působí světlé barvy, jako je bílá, béžová nebo šedá.

Barvy podpoří soustředění i kreativitu.

Dbejte na pořádek

V domácí pracovně by neměl převládat chaos, i když je mnohdy výmluvou intelektuálů. Ve smyslu uspořádání pracovny a jejího úklidu je důležitý minimalismus věcí, a hlavně dostatek úložných prostorů, které zajistí, aby vše bylo pečlivě vytříděno a uschováno na svém místě. Nepořádek totiž působí jako rušivý element, který nás odvádí od práce k lelkování, špatné soustředěnosti a snížení naší pracovní výkonnosti a efektivnosti.

Uklízejte. Pořádek je také důležitý pro efektivní výkon práce.

Zdravé prostředí a půl je hotovo!

A jak souvisí zdravé prostředí s domácí pracovnou? Velmi blízce. Náš pracovní výkon totiž ovlivňují i vedlejší činitelé, jako je kvalita vzduchu, teplota v místnosti, osvětlení nebo hluk. Totiž, při špatné kvalitě vzduchu se dostavuje únava, bolest hlavy, v delším časovém horizontu poté i alergie nebo astma. Proto je důležité pravidelně větrat – doporučuje se přibližně každé dvě hodiny. Ideální teplotou v místnost pro člověka je něco mezi 20 °C a 26 °C. Pokud pociťujeme zimu od nohou, je vhodné pořídit si vyhřívaný kobereček. V opačném případě, v létě, kdy teplota v místnosti přesahuje i 30 °C, jsou řešením žaluzie a omezení větrání na ráno, kdy je vzduch chladnější. I špatné osvětlení se na naší výkonnosti může lehce podepsat. Pracovní stůl by tak měl být situován k dennímu venkovnímu světlu, zabránit bychom však měli přímým slunečním paprskům a odleskům na monitoru. Posledním rušivým elementem může být hluk, který narušuje zejména soustředění. Domácí pracovna by měla být primárně směrována do zahrady nebo tiché ulice, tak aby nás nic nerušilo. Při menším hluku je možné si pomoct například tichou zvukovou kulisou.

Nepodceňujte ani prostředí, ve kterém pracujete.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login