Rady a tipy

Jak doma ušetřit za energie aneb někdy to jde jednodušeji, než to vypadá

Od   | 

Patříte k těm, které každoročně šokuje výška nedoplatku za elektřinu? Říkáte si, že do příštího vyúčtování svoji spotřebu snížíte, ale stále se vám to nedaří? Pak vám přinášíme hned několik tipů na to, jak můžete doma ušetřit za energie. Ne vždy se musíte výrazně uskromňovat, ušetřit se dá i na maličkostech. A to se při zvyšujících se cenách za energie jistě hodí.

Pomocí termostatických hlavic nastavíte přesnou teplotu v místnosti. Ušetříte za vytápění. Zdroj: Viessmann

Termostat chráníte vlastním tělem před všemi zimomřivci u vás doma, neustále zhasínáte, všude máte LED žárovky, ale přesto vás každoroční vyúčtování za elektřinu děsí? Vysoké nedoplatky jsou u vás pravidlem? V tom případě sledujte naše rady, které vám pomohou ušetřit.

Spotřebiče v pohotovostním režimu

Je velmi pohodlné mít spoustu spotřebičů v pohotovostním režimu. Věděli jste ale, že „stand-by“ režim leze do peněz? Pokud chcete, aby spotřebič fungoval hned poté, co jej zapnete, budete si za to muset zaplatit. Nejčastěji se tomu děje u televizí a počítačů. Ty spousta lidí nevypíná úplně, ale nechávají je v „polospánku“. Některé spotřebiče jsou v pohotovostním režimu i po vypnutí (svítí jim diody, ukazují čas) – a právě v těchto chvílích spotřebič funguje jako upír. Jen místo krve saje elektrický proud. Pomalu, ale jistě. Televizi je proto dobré vypnout nejen ovladačem, ale i přímo na ní.

Pokud chcete ušetřit, je nejefektivnější spotřebiče vypínat přímo hlavním vypínačem na zařízení, případně vypojit ze zásuvky. Práci vám ušetří prodlužovací kabel s vypínačem. Před tím ale zkontrolujte, zda vašemu spotřebiči každodenní odpojování ze sítě neublíží.

Spotřebiče v pohotovostním režimu spotřebují také energii. Zdroj: Home Style

Staré spotřebiče vyměňte za nové

Dalším žroutem elektřiny mohou být spotřebiče, které mají to nejlepší již dávno za sebou. Některé ze starších spotřebičů už nesplňuji dnešní normy, dříve se na úsporu nehledělo tolik, co teď. Starší spotřebiče jsou náročnější na provoz. V tuto chvíli je vhodnější investovat do nového spotřebiče, který vám přinese úspory v dlouhodobém měřítku.

  • Nejúspornější spotřebiče patří do kategorie A+++.
  • Nejhůře jsou na tom spotřebiče označené písmenem D.

Malé, ale i velké spotřebiče by měly být co nejúspornější. Zdroj: Decoland

Zapojená nabíječka

Zamyslete se – jak často necháváte nabíječku od mobilního telefonu nebo notebooku zapojenou v zásuvce, i když ji nepoužíváte? Nejen, že tím zklamete požární techniky v případě požáru, ale navíc neušetříte. Právě nabíječky a napájecí kabely spotřebovávají elektřinu i po odpojení přístroje.

Notebook je levnější než stolní počítač

Používáte počítač na čtení novinek ze světa, hraní počítačových her a kontrolu sociálních sítí? Pak je pro vás vhodnější notebook místo stolního počítače. Právě notebook spotřebuje zhruba 15 procent energie v porovnání s tím, co by spotřeboval počítač.

Používejte odložený start

Odebíráte proud v dvoutarifové sazbě? V tom případě začněte u některých spotřebičů používat odložený start. Nastavte je tak, aby se probudily k životu ve chvíli, kdy budete odebírat nízký tarif, který je levnější. Využít toho můžete například u pračky nebo myčky. O úspornější praní se postará také praní při nižší teplotě. Pokud zvažujete nákup sušičky, doporučujeme ji koupit jako samostatný spotřebič. V kombinované variantě bude spotřeba energií vyšší.

Energetickou náročnost zvyšujete také v případě, že zapnete poloprázdnou pračku nebo myčku. Ačkoliv oba typy spotřebičů nabízejí úsporné programy, které jsou vhodné pro poloviční naplnění, velkých úspor nedosáhnete.

Vyměňte žárovky

Cena LED žárovek je o něco vyšší než u těch klasických, na vyúčtování za elektřinu to však poznáte. Věděli jste, že rozdíl ve spotřebě klasické žárovky a LED žárovky je zhruba 80 procent? Pokud vyměníte žárovky v celém bytě, budou úspory za rok opravdu velké. Pak myslete i na maličkost v podobě zhasínání tam, kde zrovna nejste.

Vyměňte žárovky. Zdroj: Aulix lighting

Vaření bez pokličky

Na první pohled se to může zdát jako maličkost, vaření bez pokličky je však v principu srovnatelné s tím, kdybyste topili a současně celý den větrali. Pokud pokličku při vaření nepoužijete, provaříte asi 3krát víc energie než při vaření s pokličkou. Pokud máte elektrický sporák, můžete plotýnku vypnout o něco dřív a dovařit na zbytkovém teple.

Vaření bez pokličky trvá déle a prodraží se vám. Zdroj: Pexels

Údržba spotřebičů je důležitá

Tím, že si pořídíte novější a úspornější spotřebiče snaha o šetření nekončí. Důležitá je také jejich údržba – v případě mrazáku je to pravidelné odmrazování, lednici je třeba postavit mimo přímé sluneční záření, u myčky nezapomínejte na pravidelné čištění filtru.

Šetřit můžete i při praní. Zdroj Haier. Zdroj Haier

 

Zdroj info: Viessmann, Co věděly už naše babičky, 

 


You must be logged in to post a comment Login