Inspirace

Dnes podle tradice seřezáváme barborky: Jak na to, aby vykvetly do Štědrého dne?

Od   | 

Barborky neodmyslitelně patří k českým vánočním tradicím. Aby barborky rozkvetly do Štědrého dne, je potřeba je uříznout 4. prosince, což je na den svaté Barbory. Odtud také vzniklo pojmenování tohoto předvánočního zvyku. Co tato tradice vlastně znamená a jak správně postupovat, abychom se do Štědrého dne dočkali květů?

Větvičky třešně patří k nejčastějším a nejoblíbenějším barborkám. Zdroj: Pexels

Rozkvetlá barborka patří mezi vánoční tradice, ale okouzlí i jako vánoční ozdoba uprostřed svátečního stolu. A jaké stromy jsou pro vánoční nakvétání nejvhodnější? Původní tradice se vztahuje pouze na stromy třešní či višní se sněhobílými květy. Nebojte se ale vyzkoušet i jiné druhy. Vhodné jsou rovněž slivoně, jemně narůžovělé jabloně, broskvoně a sakury nebo větvičky mandloně, šeříku, zlatice a štědřence. Nádherně vypadají v kombinaci se zeleným chvojím a vedle trsu zelenkavého borůvčí.

Třešně se vyznačují krásnými květy. Zdroj: Pexels

Jak na to, aby barborka do Vánoc vykvetla?

Pro barborky si vybírejte větvičky, které mají hodně květních pupenů. Uříznuté větvičky by měl přejít mráz, který uvolňuje blokační látky v květních pupenech. Proto je lepší barborky po uřezání na dva dny uložit do mrazničky, pokud ve vaší lokalitě v posledních dnech neklesá teplota pod 0 stupňů Celsia.

Kam pro stolní i stojací lampy?

 

Při řezání je důležité se vyhnout poškození stromu, keře i dané barborky. Nařezejte je nožem šikmými řezy. Nůž musí být čistý a ostrý, aby se do řezu nedostala infekce. Nestříhejte je, protože nůžky stlačí pletiva, jež do větvičky přivádějí vodu. A pít barborka potřebuje, aby vám na Štědrý den udělala parádu.

Řez by měl být šikmý. Vždy používejte čisté nástroje. Zdroj: Pexels

Nastříhaným větvičkám přešlým mrazem nebo větvím z mrazničky seřízněte doma nožem dolní konec tak, aby plocha, která přijímá vodu, byla co největší. Poté ihned ponořte barborky do teplé vody v umyvadle nebo ve vaně, nejlépe přes noc. Druhý den je přemístěte do vázy s odstátou vodou vlažné teploty a tu měňte alespoň 3x do týdne. Při výměně vody vždy trošku seřízněte spodek barborky. Pokud je v bytě suchý vzduch, je dobré celé proutky občas ponořit do vody, nebo je rosit, aby pupeny nezasychaly. Právě velké teplo a suchý vzduch z radiátorů jsou častou příčinou neúspěchu vykvetení. Barborce dopřejte dostatek světla, zvláště pokud se poupata již začnou rozvíjet, a místo bez průvanu.

 

Tip: Jako u všech dřevin ve váze i tady platí, že je třeba narušit barborkám dřevitý stonek, naklepat ho paličkou, nebo kladívkem.

 

Zvyky spjaté se svatou Barborou

Svátek svaté Barbory bývá spojen s řadou lidových zvyků. Nejznámějším z nich, který se dochoval dodnes, je řezání takzvaných barborek. Kvetoucí barborky barvou svého květu, nevinnou bílou, symbolizují také příchod nového světla a naděje s narozením Ježíše Krista. Z pohanské tradice barborky vykvétaly v období zimního slunovratu. Květy připomínaly, že po zimě zase přijde jaro.

Pro starší statný strom je jedna větvička kapkou v moři, a tak může darovat i více barborek, aniž by v nejmenším utrpěl. Zdroj: Pexels

Jedna z mnoha pověr říká, že svobodné dívky měly 4. prosince za východu slunce ulomit třešňovou nebo višňovou větvičku, případně i více větviček, a to ze stromu nejméně deset let starého. Pokud větvička na Štědrý den rozkvetla, dívka se do roka vdá. Pokud utrhla větviček více, mohla je dát svým nápadníkům a za toho, jemuž vykvetla větvička nejdříve, se provdala. 

 

Další zvyk tvrdí, že který den po uříznutí barborky vykvetou, takový měsíc bude v následujícím roce váš šťastný měsíc. Háček je v tom že od sv. Barbory do Štědrého dne je to dvacet dnů, zatímco měsíců je jen dvanáct. Pokud uříznete i větvičku zlatice, ta vám předpoví, jak to u vás bude vypadat s penězi. Pokud první vyraší zelený list, moc si nepolepšíte. V případě, že bude první zlaté kvítko je to příslib hojnosti.

Ozdobte svůj štědrovečerní stůl rozkvetlými květy. Zdroj: Pexels

Zdroj: Profi Zahrada, Gardeo, Tradiční české Vánoce

 

Kam pro odkládací stolky?

 

 


You must be logged in to post a comment Login