Zahrada

Divoké poklady podzimu můžete mít i na zahradě

Od   | 

Lahodné divoké plody podzimu se dají poměrně bez problémů pěstovat i na zahradě. Tak je přestaňte považovat za plevel, jejich zdravotní účinky jsou až zázračné! A pokud na tyto krásné, ale tak trochu „neučesané“ společníky na zahradě prostor nemáte, nesmutněnte a vyražte pro ně na nejbližší stráň.

Pokud máte to štěstí a disponujete větším pozemkem, možná si budete chtít na částech vzdálenějších od domu ponechat trochu romantické divočiny plné barev a vůní. Poskytne úkryt drobnému zvířectvu i ptactvu a pohledí po duši. Do takového koutu mohou klidně patřit keře aronie, jejichž temné plody zpomalují stárnutí, sladkoplodý jeřáb, který nás zásobí zdravými jeřabinami a omamně vonící šípkové růže, na podzim přinášející úrodu šípků. Ale i na menší zahradu můžete například právě sladkoplodý jeřáb umístit jako solitér a najít zákoutí pro skupinu šípkových růží.

Šípková růže je velmi odolná

O šípkovou růži se staráme jako o její šlechtěné „sestry“, a za péči se nám odmění tím, že přežije takřka všechno. Běžným způsobem zastřihujeme květy a větvičky. Hlídáme napadení mšicemi, ale nutno podotknout, že divoké šípkové růže těmto potvorám tolik „nechutnají“. Boční výhony zkracujeme na tři pupeny pro vyšší kvetení. A především na podzim sklízíme zdravé plody. Ty, ze kterých chcete udělat marmeládu, klidně mohou být po prvních nočních mrazících. Ty na sušení si vyberte zralé, ale pevné, tedy před mrazíky. Nejvhodnější doba pro sběr je konec září. Sbírejte v rukavicích do plátěného sáčku. Sušte na plechu. Na čaj plný vitaminů (připravuje se louhováním drcených šípků přes noc a pak se pije jen ohřátý, aby si zachoval vitamin C), na skvělou jemně pikantní marmeládu nebo omáčku.

Šípkový čaj nezalévejte vroucí vodou.

Z arónie můžete vytvořit užitečný živý plot

Arónie neboli černý jeřáb je díky svým sametově temným plodům velmi elegantní keř. Plody jsou doslova elixírem zdraví. A co víc, můžete si z nich udělat elegantní živý plot. Rychle roste, vypadá i mimo období květu a plodu dobře a snáší stříhání a tvarování. Keř je plně mrazuvzordný. Plody obsahují mnoho antioxidantů a látek, zpomalujících stárnutí. Vyzkoušejte třeba aróniový sirup. Nejlepších účinků na zdraví dosáhnete, pokud denně ze svého keře slupnete pár plodů syrových, i když jsou trpké. Zkuste je přidat do smoothie nebo ochutit trochou čerstvě našlehané smetany. Nejlepší účinky na zdraví má druh Aronia melanocarpa.

Z arónie si udělejte třeba sirup, vhodné je lisovat jej zastudena, abyste nepřišli o vitaminy.

Jeřáb může mít i sladké plody

Jeřabiny jsou velice zdravé. Vyzkoušejte třeba odrůdu jeřábu „Moravský sladkoplodý“. Ilustrační foto.

Pokud milujete jeřabiny a pokaždé, když na podzim uvidíte záplavy veselých červeno oranžových bobulí mezi krásně se zbarvujícími listy, roztáhnou se vám ústa od ucha k uchu, zkuste si na zahradu vysadit sladkoplodý jeřáb. Sklizeň jeřabin začíná v druhé polovině září, ale čím déle vydržíte, tím budou sladší. Připravte si z nich marmeládu, kompot nebo sirup. Ze sušených jeřabin lze vařit léčivý čaj. Jeřabiny by se měly sušit co nejrychleji, aby zůstaly červené, s výhodou lze použít troubu zapnutou cca na 55 stupňů. Jen pozor na připálení. Jeřáb je nenáročný strom, nesnese jen přemokřenou půdu.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login