Zahrada

Díky popínavým rostlinám proměníte pergolu v ráj

Od   | 

Každé venkovní sezení musí mít i zastínění. Pokud nepoužijete slunečník, pak je velmi vhodným řešením pergola. A když ji necháte obrůst popínavými rostlinami, nebude se vám z pod ní chtít domů. Jaké popínavky jsou nejvhodnější? 

Před pergolu lze vysadit i takové rostliny, které nezatíží svojí vahou pergolu, a nepotřebují tak žádnou oporu. Mezi takové rostliny patří vhodné keře, které budou prorůstat laťkami. Přesto ale většina z nás dá přednost popínavým rostlinám, u kterých je potřeba dát pozor na to, aby jejich hmotnost pergola unesla. Ještě než je vysadíte, zkontrolujte stabilitu konstrukce. Dále vedle pergoly vytvořte vhodný záhon s kvalitní zeminou, do kterého vysazujte popínavé rostliny či keře.

Pod pergolou obrostlou rostlinami je radost posedět. Zdroj: Pinterest

Správné místo je základ

Každé popínavce se bude líbit jiné místo. Přestože jedna rostlina potřebuje dostatečné světlo a sluneční paprsky, druhá si bude spíše libovat v polostínu. Jestliže už pergolu postavenou máme, budeme muset k jejímu umístění přizpůsobit i výběr rostlin. Pokud výstavbu pergoly teprve plánujeme, zvolte místo, které bude vyhovovat rostlinám, o kterých sníte. Důležité je si také rozmyslet, zda chceme pergolu zkrášlit pouze zelení, která pobyt v pergole zpříjemní, nebo jestli chceme mít celou pergolu obalenou barevnými květy. Skvělou zprávou je také fakt, že na jedné pergole lze kombinovat několik druhů rostlin, čímž můžeme docílit zajímavého a originálního vzhledu. 

Důležité je situování pergoly. Jedna rostlina miluje polostín, druhá přímé slunce.
Zdroj: Pinterest

Nečekejte několik let

Někteří možná budou zklamaní, ale než se rostliny po pergole rozrostou, bude to pár roků trvat. Smutnit ale nemusíte, pokud chcete barevnou pergolu už toto léto, zvolte závěsné květináče, které můžete zavěsit okolo pergoly, nebo jimi zútulnit prostor uvnitř. Kromě závěsných květináčů skvěle poslouží i vysoké truhlíky, do kterých je vhodné vysadit letničky, či jiné rostliny. Existují však i takové druhy popínavek, které během léta obrostou pergolu až kolem 4 metrů. Mezi ně řadíme hrachor, řeřichu nebo fazol šarlatový.

Nechcete-li čekat, než rostliny pergolu obrostou, zvole závěsné květináče, či rostliny ve velkých květináčích. Zdroj: Pinterest

Vinná réva patří mezi stálice na pergole

Vinná réva patří mezi velmi oblíbenou popínavou rostlinu, která zdobí nejednu pergolu. Jestliže se pro vinnou révu rozhodnete, pak ji nesmíte zapomenout vysadit včas, a to nejlépe na konci března a začátkem dubna. Půdu pro ni volte kvalitní a úrodnou.

Čím natřít (ne)jen pergolu

A jaký je postup? Rozmístěte kolem pergoly sloupky, u kterých následně vykopejte jámu, s hloubkou okolo půl metru. Dno zkypřete a promíchejte je se zeminou z kompostu. Jen tak docílíte kvalitní půdy plné živin. Počet sazenic, které okolo pergoly vysadíte, závisí na vás. Pokud chcete mít v pergole více stínu, pak vysaďte na každé místo více sazenic. Následně rostlinu pravidelně zalévejte a čekejte, než rostlina vyroste až do výšky střechy. Odborníci radí, aby se vyrašená očka na kmínku rostliny vyslepila, a ponechaly se tak pouze horní výhonky. Jakmile rostlina doroste požadované výšky, je vhodné na ní nechat více oček. Tento postup se týkal sice vinné révy, ale obecně platí téměř pro všechny popínavé rostliny na pergole. 

Vinná réva patří mezi oblíbené popínavky na pergole. Zdroj: Pinterest

Pnoucí růže vytvoří romantickou atmosféru

Pergola, která je umístěna na slunečném místě, je skvělou příležitostí pro kvetoucí rostliny, které milují světlo. Obecné pravidlo totiž je, že pokud chceme, aby rostlina měla mnoho velkých a krásných květů, jsou velmi důležité sluneční paprsky. Pnoucí růže patří mezi nádherné popínavé rostliny, které se nám odvděčí barevnými květy, ze kterých přechází zrak. Jejich pěstování patří sice mezi nenáročné, přesto je ale důležité dbát na několik pravidel. Aby růže měla spoustu nádherných květů, je důležité jí dopřát dobře propustnou a kvalitní půdu, slunce, pravidelnou zálivku a hnojení, které by mělo být prováděno každý měsíc. Mimo to je ale důležité vyvazování rostliny k pergole, pravidelné prořezávání a odstraňování odkvetlých květů. Pokud všechna tato pravidla dodržíte, dočkáte se krásných květů, pod kterými je radost posedět. 

Pnoucí růže promění pergolu v barevné šílenství. Zdroj: Pinterest

Nezoufejte ani v polostínu

Jestliže patříte mezi ty, kteří mají pergolu situovanou v polostínu, nezoufejte. Ani tehdy se nemusíte vzdávat kvetoucích rostlin. Ideální je zvolit například plaménky, které přímo milují polostín. Důležité je ale přistínění kořenů a ideální přichycení k pergole, protože tato rostlinka nemá ovíjivé stonky, kterými by se na konstrukci zachytila. Plaménky patří mezi druh rostlin, která má spoustu odrůd barev, proto si můžete vytvořit originální kombinaci, kterou budete mít pouze vy.

Plamének se hodí do polostínu a potěší krásnými květy. Zdroj: Pinterest

Pergola vedle domu

Pokud máte pergolu ihned vedle domu, pak bude ideální zvolit stálezelenou rostlinu, která zdůrazní jednoduchost a krásu nejen pergoly, ale i celé zahrady. Skvělou volbou je například břečťan, ale i určité druhy zimolezů. Odborníci doporučují i přísavník trojcípý či pětilistý. Na podzim je tato rostlina obzvlášť nádherná, díky své vínové barvě, která zahradu rozzáří i ve smutném podzimu. Než však přísavník vysadíte, je důležité si uvědomit, že tato rostlinka má přísavné destičky, kterými se silně přichytává ke každému hrubšímu materiálu. Dokáže se tak přichytit ke dřevu nebo na zeď a je velmi obtížné ji odstranit. Občas může odrolit i omítku, zejména pokud je stará.

Na pergolu u domu se skvěle hodí přísavník. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login