Dětské pokoje

3 užitečná pravidla, jak zařídit jeden pokoj pro dvě děti

Od   | 

Zeptáte-li se rodičů, jakému pohlaví by při narození potomka dali přednost, většina odpoví, že by si přáli kluka i holku – páreček. Ideální to ovšem je pouze v momentě, kdy pro oba máte vlastní pokoj. Ti, kteří mají pro obě děti jen jeden, se mohou v budoucnu vystavit docela nepříjemným každodenním konfliktům. Předejít jim však lze. Chce to jen myslet dopředu a vše připravit…

Ostatně, máte dostatek času, stejně se doporučuje, aby děti zpočátku vyrůstaly v jednom pokoji. Nejenže si společně hrají, ale cítí se i bezpečněji, když usínají. Navíc se podle mnoha psychologů učí vzájemné toleranci a umění komunikace.

Magický věk dítěte

Až kolem desátého roku si děti začnou více uvědomovat své potřeby. Je to taková přípravka před pubertou a dospíváním. V tomto období je nejvyšší čas myslet na to, jak uspořádat jejich teritorium, aby se sem rádi vracely a aby nervy jejich rodičů přehnaně netrpěly. Ideálním řešením je místnost rozdělit. To však lze pouze v případě, že místnost má dvě okna, mezi kterými můžeme vytvořit příčku ze sádrokartonu nebo dřeva. V potaz berme i nutnost vybudování dalších dveří, což ovšem není ze stavebného hlediska nikterak náročné. Ve výsledku by měly vzniknout dva prostory, jejichž šířka by neměla být méně než 250 cm, celková plocha pak alespoň 8 m2. Vzniknou-li dva prostory, pak už nic nechybí tomu, abychom je zařídili dle přání dětí. Barevnost samozřejmě podřizujeme jejich pohlaví.

Královské dělení

Častější variantou je rozdělení pokoje jen opticky. To je možné buď paravánem, textilním závěsem anebo nižšími skříňkami (maximálně do výše okenního parapetu), které budou přístupné z obou stran, čímž rozšíříme úložný prostor. Při použití takových předělů dbejte, aby do místnosti i nadále vcházelo dostatek denního světla. V oddělených prostorách pak dítěti vytvoříme zázemí, které by mělo být součástí každého dětského pokoje. Nesmí tu chybět pracovní stůl se židlí, postel s kvalitním roštem a matrací, dostatek úložných prostor, knihovna a nezapomeňte ani na takovou maličkost, jakou je vlastní odpadkový koš. Dítě by mělo mít minimálně jednu uzamykatelnou skříňku na soukromé věci. Ostatní výzdoba už záleží na jeho obyvateli. Obecně se doporučuje dítěti nechat volnou ruku, ať si své teritorium pojme, jak sám uzná za vhodné. Žijí-li ovšem v jednom prostoru dvě děti, je na místě jejich volnomyšlenkářství lehce usměrňovat, aby výsledný dojem nepůsobil chaoticky. Vždyť prostředí, ve kterém děti vyrůstají, formuje jejich estetické vnímání.

Naučte se předpovídat

Změnu, kterou budete provádět v dětském pokoji, plánujte s rozmyslem a dlouhodobě dopředu. Počítejte s tím, že na tak malém prostoru už děti společně nikdy nebudou chtít bydlet, takže úprava bude minimálně na osm let (v případě, že přestavbu provedeme v jejich 10 letech a že v 18 letech ještě zůstanou doma), ale může to být i mnohem déle. V jiném případě, například plánujete-li změnu jen na zkoušku, by mělo být úsilí vynaloženo alespoň na dva roky dopředu.

Pravidla pro bydlení dvou dětí v jednom pokoji:

1. Nezapomeňte, že každý má své potřeby (s ohledem na věk i pohlaví dítěte).

2.Nechte je, ať si problémy mezi sebou řeší společně. Naučí se tak komunikovat. Zasahujte jen v nezbytných případech.

3. Nejsou ženské a nejsou mužské činnosti. Vše by měli vykonávat společně (od úklidu až po přimontování poličky na stěnu).

Jak se dívá tradiční čínské učení feng shui na soužití rodičů s dětmi?

 

You must be logged in to post a comment Login