Zahrada
Co pěstovat, aby zahradničení bavilo i děti?
Přemýšlíte jaké rostliny, zelenina nebo ovoce by byly pro vaše malé zahradníky lákavé a přitom bylo jejich pěstování jednoduché? Máme tu pro vaše děti i pro vás několik nápadů, jak spojit příjemné s užitečným.
Pro menší děti je nejpřitažlivější pěstování letniček. Od jara do podzimu mohou pozorovat roční cyklus těchto rostlin, od zasetí až po vytvoření nových semínek, které mohou nasbírat pro další pěstební rok. Děti s větší trpělivostí se mohou pustit do pěstování dvouletek, kdy se v prvním roce po vysetí vytvoří listy a druhý rok květy. Samozřejmě je možné letničky i dvouletky na jaře nakoupit již předpěstované, děti se tak potěší z květů mnohem rychleji.
Letničky
Z letniček lze velmi snadno pěstovat měsíček lékařský (Calendula officinalis), který se i sám vysemeňuje. Je atraktivní pro své svítivě žluté a oranžové květy, které jsou jedlé. Stejně jednoduše lze pěstovat i krásenku zpeřenou (Cosmos bipinnatus), která děti osloví jemnými bílými, růžovými nebo červenými květy. Ozdobou jakékoliv zahrádky je slunečnice roční (Helianthus annuus). Slunečnice nemusí mít květ pouze žlutý, ale i červený, oranžovo hnědý nebo dvoubarevný. Nasbíraná slunečnicová semena mohou děti dát ptákům do krmítka. Jak do záhonu, tak i do truhlíku se výborně hodí nenáročné a dlouho kvetoucí aksamitníky „afrikány“ (Tagetes). Vysévat můžeme mini afrikány s drobnými kvítky, nebo vyšší odrůdy s plnými velkými květy, rostliny s dvoubarevnými květy, vždy však v barvách od žluté přes oranžovou až do červené. Květy jsou jedlé. K přímému výsevu na záhon se hodí i černucha damašská (Nigella damascena), která je vhodná k řezu a k podzimnímu sběru tobolek k sušení. Barva květů je bílá, růžová a modrá. Zájmu dětí se budou jistě těšit i popínavé letničky, například lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), která má jedlé květy v různých barevných odstínech.
Dvouletky
Z dvouletek lze doporučit náprstníky červené (Digitalis purpurea) – pozor! jsou jedovaté, proskurník topolovka (Alcea rosea), macešky zahradní (Viola x witrockiana), hvozdík karafiát (Dianthus caryophyllus) a hvozdík bradatý (Dianthus barbatus).
Vhodných druhů letniček a dvouletek do dětské zahrádky je samozřejmě mnohem více. Všechny děti jsou hrdé nejen na vlastnoručně vypěstované květiny, ale i na ovoce, zeleninu a bylinky.
Užitkový záhon by měl být pestrý, pro děti přehledný s dostatečně širokými cestičkami mezi jednotlivými řádky rostlin. Řádky se zeleninou, drobným ovocem, bylinkami a s již výše zmíněnými jedlými květinami střídáme. Celý užitkový záhon můžeme ohraničit plůtkem z levandule nebo yzopu.
Zelenina
Snadnými druhy zeleniny pro pěstování jsou rajčata, cuketa, cibule, fazolky, řepa, mrkev, ředkvičky nebo salát. Nejvděčnějším druhem ovoce pro děti jsou jahody, které lze pěstovat jak na záhoně, tak v nádobách (převislé druhy). Dalším vhodným drobným ovocem jsou klikve, rybíz a angrešt, ostružiny a maliny bez trnů a trpasličí odrůdy hrušní, jabloní, meruněk atd., které si mohou děti samy očesat. V bylinkovém řádku by neměla chybět meduňka, máta, heřmánek, libeček, petržel a pažitka.
You must be logged in to post a comment Login