Inspirace
Dešťové řetězy: Elegantní řešení, jak svést vodu z okapů
Dešťové řetězy dokáží plnit praktickou funkci stejně jako klasické okapové roury. Kromě funkčnosti s sebou však přináší také elegantní vzhled a při dešti navíc vydávají nádherné zvuky.
Japonská krása deště
Kusari-doi neboli dešťové řetězy mají svou kolébku v Japonsku. Kromě odvádění dešťové vody plní však také okrasnou funkci. A to nejen proto, že pěkně vypadají, ale také z důvodu, že při dešti dokáží vyluzovat různé tóny a zvuky. Díky vytváření jedinečné atmosféry je proto můžete běžně spatřit na japonských domech a chrámech. Japonci totiž dokáží i obyčejný déšť proměnit v umění.
Jak dešťové řetězy fungují
Dešťové řetězy jsou atraktivní a funkční alternativa k uzavřeným okapovým svodům. Stejně jako klasická okapová roura, i řetězy odvádí vodu z okapového žlabu na vybrané místo (zahrada, sběrná nádoba). Pokud vás obyčejné řetězy visící z okapových žlabů nikdy moc nezaujaly, možná oceníte víc zdobnosti. Na našem trhu jsou dnes již běžně k dostání řetězy, které vychází právě z japonské estetiky. Součástí řetězu jsou tak jakési nádobky rozmístěné v pravidelných rozestupech. Tyto nádobky mají v dolní části drobné otvory, a tak vodu propouští, čímž se starají o příjemné zvukové tóny a její odvádění do sběrných míst.
Využívejte efektivně dešťovou vodu
Okouzlující pomocník na zahradu
Dešťové řetězy jsou běžně zhotoveny z mědi, oceli, mosaze, plechu nebo litiny. Často je mohou zdobit zvířecí motivy, zvonkové nádoby nebo propustné nádobky ve tvaru květů lotosu a podobně. Některé větší nádobky dokonce umožňují pěstování okrasných květin přímo na řetězu. Kromě své designové jedinečnosti však pomáhají s odvodem vody nejen do sběrných nádob, ale také do záhonků, jezírek nebo dalších vybraných míst. Některé dešťové řetězy mohou mít na svém konci nádobu, která zachycuje stečenou vodu a představuje tak vkusné a praktické pítko pro ptáky.
Dešťový řetěz je třeba správně umístit a upevnit
Dešťový řetěz se upevňuje do okapového chrliče nebo do samého kraje okapového žlabu. Koncem řetězu totiž snadno protáhnete krátkou kovovou tyč, která se postará, aby řetěz nepropadl odvodovým otvorem dolů. Řetězy se nejčastěji používají na domy s nízkou střechou, garáže, zahradní domky nebo pergoly.
Je lepší markýza nebo pergola?
Výhody a nevýhody dešťových řetězů
Mezi hlavní výhody dešťových řetězů patří především jejich okouzlující vzhled a vlastnosti. Díky rozmanitým dekorativním designům dokáží vytvořit neopakovatelnou atmosféru a vydávat příjemný zvuk zurčící vody. Stékající kapky po řetězu navíc působí uklidňujícím dojmem. V zimě se řetězy běžně promění ve velký rampouch. Vzhledem k jejich vlastnostem je však okap bez problému unese.
Dešťové řetězy ale mají i nevýhody, které je třeba vzít v úvahu. Jsou vhodnější spíše pro dlouhotrvající než přívalový déšť. V případě prudšího deště dochází ke ztrátám vody odváděné do nádob a mimo to hrozí, že se voda bude odrážet od fasády, čímž ji může ušpinit. Rozhodně však jejich pořízení stojí za zvážení. Jsou totiž cenově dostupné, nehyzdí vzhled domu a s každým deštěm zahrají novou symfonii.
Zdroj: Happy Gardens, Homes & Gardens, Japan Experience
Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 metru?
You must be logged in to post a comment Login