Rady a tipy
Dešťová voda – neocenitelný pomocník
Ať už máte velkou zahradu, nebo jen doma pěstujete pár sukulentů, zalévání se nevyhnete. Pokud to s pěstitelstvím myslíte vážně, brzy navíc přijdete na to, že není voda jako voda. Té dešťové se nic nevyrovná.
Proč dešťová voda?
Proč zrovna dešťovka? Rostliny vám za ni poděkují a odvděčí se bujnějším růstem a bohatším kvetením. Důvod je jednoduchý. Drtivá většina rostlin je přizpůsobena tomu, aby přijímala vodu ve formě dešťových srážek vsáklých do půdy. Taková voda je velmi měkká, obsahuje minimální množství rozpuštěných látek a její pH se pohybuje kolem neutrální sedmičky. To voda z vodovodu má často poněkud jiné vlastnosti. Zatímco pro pití je vhodnější, její (často výrazně) vyšší tvrdost a obvykle zásadité pH rostlinám tolik nesvědčí.
Ale nejde jen o kvalitu dešťové vody, ale i o její cenu. Kdo má zahradu, kde pěstuje rajčata či okurky, ten dobře ví, kolik kubíků vody ročně v konvích nanosí. Při dnešních cenách vody z kohoutku by částka za takové zalévání mohla jít i do tisíců.
Právě cena vody a snaha o snížení vlastní ekologické stopy pak může vést k tomu, že dešťovou vodu nebudete využívat pouze k zalévání, ale po základním vyčištění ji jako užitkovou použijete i jinde v domácnosti, třeba na splachování.
Kde dešťovku skladovat?
Dešťovka je tedy takový přírodní zázrak, který je škoda pouštět do kanálu. Každý okapový svod by měl vést do nádoby, kde budete tento poklad skladovat do doby, než jej budete potřebovat. A jak by taková nádoba měla vypadat? Jako první vás určitě napadnou sudy. Jde o nejjednodušší a nejlevnější způsob skladování dešťové vody. Má ale i určitá negativa. Tím prvním je estetická stránka věci. Ne ke každému domu se hodí plastový sud. Určitě existují i designová řešení, u nich však obvykle nelze mluvit o nízké ceně. Dalším negativem pak je fakt, že se v sudech voda velmi prohřívá a při dlouhém skladování se v létě může zkazit.
Velmi často se používají i typizované kubíkové nádrže na dešťovou vodu, tedy takzvané IBC. Jejich větší objem může být výhodou i nevýhodou, voda se však může kazit i v nich. Pokud takovou nádrž nemůžete umístit na stinné místo, opatřete ji černým nátěrem. Voda se v ní sice prohřeje o to více, ale chybějící světlo neumožní růst sinic a řas.
Pokud byste chtěli využít dotační program dešťovka, musíte ale cílit ještě výš. Státní příspěvek lze totiž čerpat na nádrže na vodu o objemu alespoň 2000 litrů. Ty už bývají umístěné obvykle pod povrchem, což je sice výrazně prodražuje, ale má to pozitivní vliv na kvalitu vody. Vzhledem k množství akumulované vody a nákladům pak lze toto řešení doporučit všem, kteří buď zalévají opravdu ve velkém, nebo dešťovou vodu využijí i jinak, třeba právě ke splachování toalety.
You must be logged in to post a comment Login