Rady a tipy

Deset nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme při stavbě domu

Od   | 

Plánujete se pustit do stavby domu? Všechno si dobře promyslete! Zdánlivě malá rozhodnutí totiž mohou vést k celé řadě nepříjemností. Náprava takových chyb pak může být finančně náročná nebo dokonce nemožná. A jaké chyby to jsou?

Každý dům je jiný, stejně jako jejich obyvatelé. Pokud se však ve svém okolí zeptáte, zjistíte, že lidé po dokončení stavby často litují stejných věcí. Nechcete opakovat tytéž chyby? Nemusíte! Dnes vám totiž ukážeme deset věcí, jichž Češi na svých domech nejčastěji litují.

Dům je celoživotní investicí. Proto vše konzultujte s odborníky. Zdroj: Pixabay

1. Nedostatečné prověření pozemku

Vede k vašemu pozemku příjezdová cesta? Ano, i takto banální otázka vám může ušetřit pozdější starosti. Pozemek si proto před koupí řádně prověřte a zjistěte, zda je pro váš vysněný dům vhodný. Kromě toho se poohlédněte po okolí. Mnoho lidí se často nezajímá o nejbližší sousedy. Právě sousedské vztahy však mohou později představovat problém.

2. Špatné umístění domu

Umístit dům na vhodné místo je pro budoucí život klíčové. Jedině tak si totiž zajistíte jeho dostatečné prosvětlení, ušetříte náklady za energie a budete moci optimálně využívat zahradu. Kromě toho pamatujte, že je třeba zachovat předepsaný odstup od sousedních staveb.

3. Nízký rozpočet

Neexistuje správný rozpočet na dům. Existuje však správné načasování. Stanovte si reálný cíl, kdy dům začnete stavět. Nepouštějte se do realizace bezhlavě, pokud nemáte dostatek záložních financí. Ačkoliv si na dům sjednáte hypotéku, stále bude velké množství bočních investic, které se na vašem rodinném rozpočtu odrazí a jejich výšku jen těžko dopředu určíte.

I když nemůžete všechny investice dopředu odhadnout, je třeba mít rezervu a všechny náklady si zapisovat. Zdroj: Unsplash

4. Špatná velikost domu

Bungalov, nebo dům s patrem? Že o tom máte už dávno rozhodnuto? Podívejte se na to ze všech stran. Mnoho lidí totiž lituje, že jejich dům je velikostně nevyhovující. Někteří litují schodiště v domě, jiní naopak toho, že spací a obývací zóna se nachází ve stejném patře. Takže ačkoliv máte možná jasno, vybírejte typ domu pečlivě.

5. Nevyhovující dispozice

Ano, dispozici domu by celá řada majitelů dodatečně změnila. Mezi nejčastější problémy patří malý počet pokojů, absence druhé koupelny, venkovní toalety nebo špatné využití přirozeného světla. Než se proto pustíte do plánování, ověřte si, jak jsou v daném místě orientované světové strany a při rozhodování o počtu pokojů myslete i daleko do budoucnosti. Nejlepší je také oslovit známé, kteří už stavbou domu prošli.

Schody rovnou v obývacím pokoji přinášejí řadu nepříjemností. Například zvyšují náklady na vytápění. Zdroj: Canstockphoto

6. Špatná volba materiálů

Při stavbě domu si pečlivě promyslete, z jakých materiálů budou nejen podlahy, ale také stěny a stropy. Je důležité, aby odolaly každodennímu náporu. Kromě toho vám volba materiálů s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi ušetří spoustu peněz při vytápění domu. Na této položce se rozhodně nevyplatí šetřit. Mnoho lidí si také stěžuje na přílišné množství lesklých ploch v interiéru, které vyžadují pravidelnější údržbu.

7. Příliš mnoho dodavatelů

Máte pocit, že když si vše zařídíte sami, ušetříte? Opak může být pravdou. Levnější materiál se může nakonec prodražit a občasná výpomoc kamarádů může pomoci, ale drobné problémy povedou ke konfliktům a ztrátě financí a času. Celou stavbu nechte proto zaštítit profesionály a vedení svěřte jednomu odborníkovi. Ten si totiž dokáže rozplánovat návaznost jednotlivých postupů, a vy se tak vyhnete začarovanému kruhu, kdy nějakou chybu na stavbě svádí jeden řemeslník na druhého.

8. Nevhodná volba oken

Velká, malá, francouzská, fixní. Oken je nepřeberné množství a každé může v interiéru plnit svou funkci. Je však třeba jejich typ i rozmístění důkladně promyslet. Pamatujte, že příliš velká okna na jižní straně domu způsobí jeho přehřívání v letním období. Přes velké prosklené plochy navíc přijdete o soukromí a v některých místnostech (technická, šatna) mohou být okna spíše na obtíž. U fixních oken pak navíc myslete na jejich složitější údržbu.

9. Zbrklé vybavování domu

Máte postavený dům a už chcete bydlet? Buďte s navrhováním interiéru stejně pečliví, jako při celé stavbě a nenechávejte jeho plánování na poslední chvíli. Snadno se může stát, že neuvážené kombinování jednotlivých kusů nábytku a doplňků povede k jejich další obměně, a to se rychle podepíše na rodinném rozpočtu. Investice do interiérového designéra proto může být položkou navíc, nicméně finální vzhled si můžete důkladně promyslet a nakupovat, až si budete opravdu jistí.

Interiérový designér vám pomůže naplánovat i ty nejmenší detaily. Zdroj: Unsplash

10. Nedostatek úložných prostor

Dokonalý vzdušný dům, který nebude přehlcen věcmi. Ano, taková představa se rozhodně líbí všem. Dbejte ale na praktičnost! Nedostatek úložných prostor je u novostaveb velmi častým problémem a jen stěží dodatečně vymyslíte elegantní řešení. Méně frekventované místnosti proto klidně opatřete vestavěným nábytkem, který využije celou její šířku i výšku. V každém dalším pokoji myslete na provoz a úložná řešení, která později mohou chybět. Na začátku si však promyslete i tak zásadní rozhodnutí, jako je výstavba sklepa či půdy.

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Stavíme dům, Moderní stavby

 


You must be logged in to post a comment Login