Rady a tipy

Co dělat, když vás trápí hluk od sousedů

Od   | 

Lidé bydlící v bytě tento problém jistě dobře znají. O čem je řeč? O hluku od sousedů. Pokud se jedná o rekonstrukci či občasný večírek, lze přimhouřit oko. Co ale dělat v případě, že vás sousedé hlukem obtěžují pravidelně?

První možností je vždy snaha o domluvu. Zdroj: Pexels

Je hned několik situací, kdy je hluk linoucí se ze sousedního bytu normální a pochopitelný – typicky se jedná o rekonstrukci, občasnou oslavu, případně o narození nového člena rodiny. Pokud je ale hluk od sousedů téměř nepřetržitý, není divu, že vás to obtěžuje. Jak řešit situaci, kdy k vám jde od sousedů neustálý hluk a domluva je marná?

 

Co můžete dělat s hlučnými sousedy?

Pokud bydlíte v bytě s hlučnými sousedy, máte hned několik možností, jak tento problém řešit. Nejlepší je zkusit si vše vyříkat z očí do očí. Jděte za sousedy osobně a poproste je, zda by mohli své večírky a jiné „hlasitosti“ omezit alespoň v době nočního klidu, ten je od 22 hodin do 6 hodin – platí v pracovní dny, ale i o víkendu. Toto řešení možná zabere, ale je dost možné, že jen na pár dní, poté se vše může vrátit do starých kolejí. Příště vám sousedi na žádost nevyhoví, možná vám řeknou, ať je neobtěžujete. Co můžete dělat dál?

Správně zvolené dveře umí hluk zmírnit.
Zdroj: JAP FUTURE

Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu

 

Když domluva nefunguje

Pokud jste všechny nápady na klidnou domluvu vyčerpali, je na čase zavolat si o pomoc. Rušení nočního klidu můžete nahlásit na policii. Každé oznámení policie musí prošetřit na místě. Policisté se mohou pokusit sousedovi domluvit, případně mu uložit pokutu. Pokud se bude situace opakovat, může být pokuta vyšší.

Za časté sousedské spory mohou bujaré večírky. Zdroj: Pexels

Někdy se ale stává, že soused před příjezdem policie vše vypne a dělá, že se nic neděje nebo že není doma. Pak jde o slovo proti slovu. I proto je dobré mít důkazy, třeba ve formě nahrávky zvuku či videa.

A jak je to s hlukem celkově?

Večírky nejsou jedinými zdroji hluku – může sem patřit také neustále štěkající pes, soused, který se rozhodnul, že bude kutit uprostřed obývacího pokoje, dupající děti, ale i pár, který se hádá každý den. Věděli jste, že i během dne jsou lidé povinní dodržovat přiměřené chování, které nikoho nebude obtěžovat?

V současných otevřených prostorách se hluk šíří rychleji. Někdy je vhodné je oddělit. Sveře ve stavebním pouzdru jsou ideální. Stavební pouzdro NORMA KOMFORT, foto: JAP FUTURE

Vychází to z § 1013 odst. 1 občanského zákoníku, který říká: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.“ O dodržování tohoto zákona by se měla starat hygienická stanice. Na ni se můžete s problémem obrátit a konzultovat jej. Jednou z možností je změřit míru hluku a zjistit, zda překračuje přípustnou mez.

Zdroj info: Občanský zákoník, Tipy pro vaši domácnost, Ateliér Orsei

 

Jaké osvětlení do obývacího pokoje?

 

 


You must be logged in to post a comment Login