Zahrada

Dejte svůj zahradní nábytek do pořádku ještě před prázdninami

Od   | 

I když se to chvílemi díky trvajícímu aprílovému počasí nezdá, léto se blíží – a to mílovými kroky. A protože si jistě chcete užívat společného času stráveného s rodinou na maximum a ideálně venku, na sluníčku, je na čase vytáhnout váš zahradní nábytek. Před tím, než na něj usednete, mu ale musíte věnovat dostatek pozornosti.

Pořídili jste si před pár lety nový zahradní nábytek, který se stal i ozdobou zahrady či terasy? Bohužel letos nevypadá úplně tak, jak byste si představovali? Dost možná je to tím, že jste mu nevěnovali žádnou péči – kromě toho, že jste jej na zimu nebo v dešti schovali do garáže, kůlny či zahradního domku. Chcete, aby vám váš zahradní nábytek sloužil spoustu let? Pak se o něj řádně starejte. My vám dnes řekneme, jak.

Odpočinete si také skvěle v hamace. Zdroj: Mexickehamaky.cz

Péče o zahradní nábytek podle materiálu, z něhož byl vyroben

Pokud jste se rozhodli koupit si kvalitní zahradní nábytek, věříme, že to není příliš snadný úkol. V současnosti je na trhu spousta designů, barev, ale i materiálů, z nichž si můžete vybírat. Každý z těchto materiálů má však zcela jiné vlastnosti. A právě od materiálu, který si na svoji zahradu vyberete, se odvíjí následná péče. A to jak péče před sezonou, tak i během ní. Právě nyní je ten správný čas na to, abyste vytáhli svůj zahradní nábytek z místa, kde byl během zimy uschovaný – pokud jste jej před zimou náležitě ochránili, věříme, že jeho příprava na další sezonu bude rychlovka, kterou budete mít za chvilku z krku. 

Zahradní nábytek ze dřeva

Mezi velmi často kupovaný zahradní nábytek patří ten dřevěný. A není divu – dřeviny vypadají v našich zahradách tak nějak přirozeně a příjemně. A co víc, skvěle odolává občas nevyzpytatelnému letnímu počasí a jen tak ledajaký deštík jej nezničí. Kvalitní dřevěný nábytek vyrobený z tuzemského dřeva je třeba pravidelně očišťovat od nečistot – ať už se jedná o bláto, které na něj nanosí vaše děti, případně o zbytky jídla po večerním grilování.

Nánosy nečistot, které na nábytku zaschly, můžete očistit jemným kartáčkem – pokud je dřevo kvalitní, nijak mu to neublíží. K očištění vám bude stačit voda s kapkou saponátu. Nábytek můžete čas od času opláchnout čistou vodou. Dřevěný nábytek je třeba pravidelně ošetřovat, nános ochranných olejů je třeba opakovat 2krát až 3krát ročně. To odpovídá době, kdy nábytek začínáte používat, další ošetření může být v případě častého používání, poslední pak před uskladněním na zimu.

Před sezónou zkontrolujte a dotáhněte spoje

Pokud je na dřevěném zahradním nábytku vidět, že má nejlepší léta za sebou, můžete mu dát ještě jednu šanci. Celý povrch je třeba očistit jemným kartáčkem, nerovnosti vyhladíte smirkovým papírem. Následuje odmaštění povrchu a oplach čistou vodou. Nakonec nábytek ošetřete olejem. Použití klasického laku vám příliš nedoporučujeme, zahradní nábytek snese lépe olej, díky němuž vypadá nábytek přirozeně, ale dřevo také může volně pracovat a dýchat.

Zahradní nábytek z exotických dřevin

Zahradní nábytek z exotických dřevin je sice dražší, jeho cena se však odráží v jeho odolnosti – jde o tvrdší dřevo, kterému běžné letní počasí neublíží. Takový nábytek vás při správné péči bude těšit klidně i několik desítek let. A výhoda na konec? Nenáročnost, co se péče týče. Zahradní nábytek z exotických dřevin nemusíte na rozdíl od těch tuzemských brousit. Pečovat o něj můžete za pomoci teakového oleje, který je pro tento typ dřeva nejvhodnější. Při použití standardního oleje by mohl nábytek měnit svoji barvu. Olej se vsákne do dřeva, nezanechá žádné fleky a ochrání váš nábytek před větrem i deštěm. Takový nábytek je třeba ošetřit alespoň jednou ročně, případně stejně jako u tuzemského dřeva – před a po sezoně. Během používání je třeba nábytek pravidelně očišťovat od nečistot – nikdy však nepoužívejte hrubé kartáče či drátěnku, jen hadřík nebo jemný kartáček – k čištění používejte vlažnou vodu, případně jemnější saponát. Nábytek z teakového dřeva ošetřujte dle výše uvedeného postupu, nábytek z mahagonu či eukalyptu potřebuje také speciální ochranu proti UV záření, tu mívá často již od výrobce. To si však zjistěte.

Ratanovému nábytku příliš neprospívá přímé slunce. Zdroj: Donate

Vyplétaný zahradní nábytek

Na trhu se můžete setkat s vyplétaným nábytkem z ratanu (Asie), vrby (Česko), ale i ze syntetických materiálů, které dělají nábytek odolnějším při ponechání jejich přírodního designu. V případě nábytku, který je vyplétaný syntetickými materiály, vám k údržbě stačí teplá voda s houbičkou a jemným čisticím přípravkem. Pokud je nábytek z ratanu, starejte se o něj podobně jako o klasický dřevěný nábytek. Ratanový nábytek nenechávejte příliš dlouho na přímém slunci, teploty nad 40°C mu neprospívají, nábytek by se přesušil a mohl začít praskat. 

POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ

Plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek sice neudělá příliš parády, ale jako posezení na chalupu stačí – obzvlášť díky jeho snadné údržbě. Při výběru nábytku z plastu si však dejte pozor na kvalitu provedení a typ plastu. Nechcete, aby se pod vámi nohy od židle vlnily vlivem slabosti materiálu v kombinaci s horkým sluníčkem. Před začátkem sezony zkontrolujte, zda nemá nábytek praskliny, nebo jestli není poškozený jinak. Menší praskliny můžete opravit za pomoci speciálního tmelu, jestliže je poškozený víc, židli raději nepoužívejte. Plastový nábytek můžete čistit za pomoci saponátu a horké vody, klidně můžete použít i kartáček – drátěnku ale ne, ta by jej poškodila. Žádné speciální ošetření není potřeba.

Plastový nábytek nevyžaduje takřka žádnou zvláštní péči. Na zimu je nutné ho zakrýt plachtou nebo schovat pod střechu. Zdroj: Ikea

Zahradní nábytek z kovu

Zahradní nábytek, který vydrží hodně? Pak rozhodně ten kovový – je téměř bezúdržbový, vydrží vám dlouhá léta. Jedinou nevýhodou může být situace, kdy se na židli posadíte potom, co na ni během dopoledne svítilo přímé slunce. Péče se samozřejmě odvíjí od konkrétního materiálu nebo povrchové úpravy – při nákupu dbejte na to, abyste koupili nábytek vhodný pro venkovní použití, nesmí mu chybět ochranná vrstva, která jej ochrání před zrezivěním. Kovový nábytek můžete čistit vodou a hadříkem. Zahradní nábytek z ušlechtilé oceli stačí omývat čistou vodou, hliníkový taktéž.

Hliníkový nábytek můžete nechat zcela bez obav celou sezónu venku. Zdroj: Mountfield

Fotogalerie:

 

Dopřejte si originální svítidla na zahradu


You must be logged in to post a comment Login