Rady a tipy
Daň z nemovitostí 2023: Přihlásit se k ní musíte do 3 týdnů
Blíží se čas podání daňového přiznání k dani z nemovitostí. Koho se přiznání týká, do kdy je musíte podat a kolik máte času k zaplacení daně? Nejen tyto informace najdete níže.
Týká se vás v letošním roce placení daně z nemovitostí? Pak byste měli zbystřit. Přiznání k dani z nemovitých věcí můžete letos podat do 31. ledna 2023. K jejímu zaplacení pak máte čas do 31. května 2023 – v tento den musí být daň již zaplacena.
Kdo musí podat daňové přiznání
Pokud se nezměnil počet ani charakter nemovitostí, které vlastníte, platíte jen jednu daň z nemovitostí. Změny se počítají vždy k 1. lednu. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí má povinnost podat každý, kdo v roce 2022 nabyl (koupí, zděděním nebo darováním) do svého vlastnictví zdanitelnou stavbu, pozemek, bytovou nebo nebytovou jednotku.
Dále pak ti, kteří měnili parametry nemovitosti – dostavbou, přístavbou či likvidací. Daňové přiznání se podává také v případě, kdy nemovitost prodáte či darujete, ale i když vlastníte další nemovitosti v daném kraji. Pokud se změna koeficientu týká k 1. lednu 2023, daňové přiznání nepodáváte.
Pokud se změny týkají více nemovitostí, musíte je všechny uvést dle příslušnosti ke kraji. Pokud máte nemovitosti ve více krajích, musíte podat více přiznání, vždy k příslušnému krajskému pracovišti.
Pokud jste koupili a ihned prodali nemovitosti v minulém roce a máte stejný počet a charakter nemovitostí jako k 1. lednu 2022, daňové přiznání podat nemusíte – odvedete pouze daň z nemovitých věcí. Pokud v kraji již žádnou nemovitost nevlastníte, stačí změnu jen nahlásit.
Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu
Daň z nemovitostí – kterých nemovitostí se týká?
Daňové přiznání musí podat i ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1. lednu 2023. Daň z nemovitých věcí má dvě složky: daň z pozemků, daň ze staveb a jednotek. Předmětem daně jsou v tomto případě pozemky na území ČR evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby.
Jak vypočítat daň z nemovitostí?
Daň z nemovitostí je velkou součástí městských a obecních rozpočtů. Výpočet daně lze rozdělit do tří kroků.
- Musíte určit základ daně, to je výměra a druh pozemku, staveb a jednotek.
- Výměru je třeba vynásobit koeficientem – podle počtu obyvatel obce.
- Poté je nutno použít místní koeficient stanovený vaší obcí nebo městem. Ten najdete ZDE.
Tip na kompaktní tepelné čerpadlo
Kde můžete daň přiznat?
Daň z nemovitých věcí můžete podat 3 způsoby:
- Osobně na příslušném územním pracovišti.
- Poštou.
- Elektronicky – v případě, že máte datovou schránku nebo jinou elektronickou identitu.
Jak zaplatit daň z nemovitostí?
Daň z nemovitostí musí být uhrazena do 31. května 2023. Pokud její částka přesáhne 5000 Kč, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách, splatnost první je 31. května a druhé 1. prosince.
Daň se hradí finančnímu úřadu, můžete ji zaplatit elektronicky na účet příslušnému úřadu nebo složenkou. Variabilním symbolem je RČ nebo IČ poplatníka. IČ v případě právnické osoby. Konstantní symbol je 1148 při bezhotovostní platbě a 1149 při platbě v hotovosti nebo poštovní složenkou.
Pokuta z prodlení
Pokud daň zapomenete zaplatit do 1. června, obvykle je s finančním úřadem řeč a penále či úroky z prodlení vám nestanoví, daň ale musíte zaplatit do konce prvního červnového týdne. Při delším prodlení vám úřad vyměří penále – to činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše 5 % stanovené daně. Pokuta není předepsaná, pokud částka daně nepřekročí 1000 Kč.
Zdroj: penize.cz, dane.cz
Jak vybrat bezpečnostní kování?
You must be logged in to post a comment Login