Rady a tipy

Dá se štěnic zbavit svépomocí? Ano, ale musíte rázně zakročit

Od   | 

Štěnice už dávno nejsou jen problémem špinavých domácností. Bohužel se klidně objeví i tam, kde dbáte na pečlivý úklid. Můžete si je totiž přinést z MHD, vlaků, rekreačních objektů či zaměstnaneckých šaten. Jak poznáte, že doma tyto nevítané návštěvníky máte a co dělat, abyste se jich zbavili?

Štěnice není zrovna roztomilé zvířátko a doma ji mít určitě nechcete. Zdroj: Canstockphoto

Co vlastně jsou štěnice?

Štěnice domácí se řadí mezi ploštice. Jsou velké přibližně 3 až 5 milimetrů a najdete je prakticky kdekoliv na naší planetě, kde se vyskytuje i člověk. Proč? Protože je pro ně ideální potravou. Samotný hmyz má ploché tělo bez křídel. Prochází pěti fázemi vývoje od nymf, které jsou prakticky průhledné až po dospělé jedince s hnědým nebo temně červenohnědým zbarvením. Když se vám tyto potvůrky dostanou domů, jen nerady opustí dokonalé hnízdo s pravidelným přísunem potravy. Proto není jednoduché se jich zbavit a často to nevyjde. Pokud jich doma nemáte tolik, že už není možné se jich zbavit svépomocí, klidně to zkuste. Jen dodržujte správné postupy a ověřte si, že stejný problém neřeší i sousedi, pokud bydlíte v bytě.

Kam betonovou stěrku v koupelně a proč od firmy Němec?

Jak vám štěnice škodí?

V první řadě to samozřejmě není vůbec hygienické a nikdo nechce žít doma s kolonií štěnic. Ještě větším problémem je fakt, že se živí krví, vaší i vašich zvířat. Přes den je nevidíte, jsou schované v nábytku, stěnách a podlahách. Vlezou v podstatě všude a je hodně těžké všechna hnízda najít. Často je nutné mnoho kusů úplně vyhodit. V noci vylézají a krmí se. Jedno sání jednoho zvířete trvá asi 3 až 10 minut a po kousnutí můžete na sobě najít svědivé puchýře. Teprve až podle neustále přibývajících kousanců lidé mnohokrát poznají, že doma mají nezvané návštěvníky. Až budete hledat jejich hnízda, myslete na to, že žijí v koloniích a zanechávají za sebou stopy v podobě tmavých výkalů a vajíček. Když se aplikují prostředky na jejich likvidaci, své útočiště opouštějí.

Nejčastěji se nachází v:

  • záhybech povlečení,
  • matracích a čalouněních,
  • sedačkách, záhybech konstrukce postelí a nábytku,
  • odchlíplých obkladech zdí,
  • stránkách knih,
  • elektrických rozvodech,
  • dveřních pantech a zárubních,
  • rámech zrcadel či obrazů.

Krmit se potřebují ve všech svých stádiích vývoje. Pokud se o nic dá říct něco pozitivního, tak to, že nepřenáší žádné nemoci. Od komára štěnice můžete rozeznat tím, že obvykle máte pupínky ve skupinkách po dvou i třech. Štěnice při sání popolézá a na těle hostitele klidně hoduje i několikrát.

 

Kde použít stěrku v kuchyni a proč od firmy Němec?

 

Máte štěnice v bytě?

Abyste zjistili, zda je máte v bytě, využijte speciální pasti. Existuje několik druhů. První jsou feromonové pastí, které štěnice lákají na speciální feromon. Mají lepovou část, na kterou se přilepí a vy tak s jistotou víte, že máte nové nájemníky. Dále dobře fungují tepelné pasti a takové, které připomínají teplo lidského těla. Opět obsahují i lepivou část. K nohám postele lze dát plastové misky a štěnice do nich padají, když lezou za potravou. Parazit z misky neumí vylézt.

Schovávat se mohou úplně všude. Ve skříních, postelích i v lůžkovinách. Zdroj: Tina Rugelj

Můžete se jich zbavit svépomocí?

Chcete to zkusit sami? Můžete. Dodržujte ale pár pravidel.

  • Nekupujte běžné postřiky proti hmyzu z drogerií, ale vybírejte jen specializované přípravky určené pro hubení štěnic.
  • Použijte takový přípravek, který zasáhne všechny jedince v bytě. Nesmí být na místech, kam se nedostanete. Nepřístupné prostory budete stejně muset nechat profesionálům.
  • Abyste se štěnic zbavili sami, musí být teprve v počátečním vývojovém stádiu.
  • Pamatujte, že v bytě nesmí zůstat ani jediné vajíčko.
  • Vyperte na vysokou teplotu všechno, co vyprat jde.
  • Všichni, kdo v bytě bydlí, musí projít důkladnou očistou.

Samotná likvidace parazitů začíná přípravou bytu. Demontujte nábytek, vyndejte všechny šuplíky, rozšroubujte části, kde by se mohli ukrývat. Pořiďte si kvalitní postřik. Z volně prodejných lze doporučit sprej proti štěnicím Procect, který je hubí a vytváří ochranný film zamezující dalšímu růstu a množení novým jedincům. Další je křemenitý prášek. Ten funguje na všechna stádia včetně vajíček. Sprej Protect aplikujte po obvodu místnosti. Nezapomeňte na prahy u dveří, konstrukci postele, podlahu kolem postelí, nočních stolků a dalšího nábytku. Křemenitý prášek slouží jen jako doplněk k hubení hmyzu a vajíček, ale neuděláte s ním ochranou bariéru, protože byste v prášku šlapali a měli ho za chvíli úplně všude.

 

Betonová stěrka na podlahu je ideální. Proč ji zvolit od firmy Němec?

 

Mimo postřiku potřebujete ještě dýmovnice proti hmyzu. Ty uvolňují do místnosti insekticidní mlhu. Nezanechávají žádný film nebo otisky. Mlha pronikne do všech spár a prasklin, kde by se štěnice mohly ukrývat. Celou proceduru musíte opakovat aspoň dvakrát. Druhý zásah přibližně za 14 dnů. Pak znovu nasaďte monitorovací pasti, ať víte, zda byla vaše snaha korunovaná úspěchem nebo ne.

Na internetu najdete spoustu různých babských rad a domácích prostředků. Obvykle ovšem nefungují a vy si dobře rozmyslete, zda je chcete zkoušet. Paraziti by se vám mezitím mohli snadno rozšířit do nevídaných počtů.

Existuje prevence?

Existuje, ale jen malá. Nelze prakticky zabránit tomu, abyste se úplně ochránili. Jedině, že byste se uzavřeli před světem do hermeticky uzavřeného obalu. Jistá opatření ale přijmout můžete. Kamkoliv se přijedete ubytovat, vždy zkontrolujte postel a okolí, zda neobjevíte nějaké stopy po hmyzu. Svá zavazadla ponechte prozatím v koupelně. Štěnicím vadí hladké povrchy a dlaždice. Po návratu domů opět otevřete zavazadla v koupelně, vše zkontrolujte a vyperte. U nábytku z druhé ruky dobře zkontrolujte, zda neobjevíte nějaké stopy. Ohlídejte i ložní prádlo, obrazy, knihy a další. Pokud víte, že se u sousedů objevily, proveďte preventivní postřik. Hlídejte místa, kterými by mohly vlézt do bytu (trubky ústředního topení, stoupačky, světlíky apod.).

Pravidelná kontrola domácnosti je alfou a omegou toho, jak váš případný útok proti nim bude fungovat. Čím později je objevíte, tím méně pravděpodobné je to, že se jich zvládnete zbavit sami.

Drbou se vaši domácí mazlíčci víc než obvykle? Možná máte doma nevítané návštěvníky. Zdroj: Unsplash

Kdy zavolat profesionály?

Opakovali jste celý postup několikrát a stejně jste objevili další pokousání? Pak nejspíš nezbývá nic jiného než se obrátit na profesionály. Jednejte ale rychle, abyste se jich skutečně zbavili. Záleží na fázi vývoje jedinců, ale když jsou ještě na začátku, může stačit jen jedna návštěva, která trvá asi dvě hodiny. Často vám ovšem doporučí ještě další zásah, aby došlo k likvidaci všech vajíček a možných, nově vylíhnutých parazitů. Než se u vás profesionálové objeví, ukliďte co nejvíce byt, protože později si musíte s úklidem dát chvíli pohov. Minimálně týden je dobré vyhnout se vysávání a vytírání. Ukliďte a zabalte všechny volné potraviny, akvárium s rybičkami zakryjte a vypněte vzduchování. Nebo ho přesuňte jinam. Nepouštějte do inkriminovaných míst děti nebo domácí mazlíčky. Máte-li možnost, klidně na pár dnů z bytu odjeďte.

Likvidace štěnic vyjde podle velikosti plochy, kde se hubení provádí. Cenu ovlivňuje výběr firmy a pracnost zásahu.  Obecně se ceny pohybují kolem 1000 až 5000 Kč za menší byt a 5000 až 10 000 Kč za rodinný dům.

Zdroj info: wikipedia.org, hubeni-skudcu.cz, sousede.cz

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login